Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Навчання працівника

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Серпень, 2007/№ 64
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Навчання працівника

 

Підприємство оплатило навчання працівника у вищому навчальному закладі. Працівник припинив трудові відносини з цим підприємством наступного після завершення навчання року. Чи утримується в цьому випадку податок з доходів фізичних осіб?

(м. Житомир)

 

Відповідно до

п.п. 4.3.20 Закону № 889 не включається до складу загального оподатковуваного доходу платника податку сума, сплачена роботодавцем на користь навчальних закладів у рахунок компенсації вартості підготовки чи перепідготовки платника податків — найманої особи за профілем діяльності або загальними виробничими потребами такого роботодавця, але не вища за розмір суми, визначеної п.п. 6.5.1 Закону № 889 (у 2007 р. — 740 грн.), з розрахунку на кожний повний чи непов-
ний місяць підготовки або перепідготовки такої найманої особи.

Якщо працівник припиняє трудові відносини з роботодавцем протягом такого навчання або до закінчення другого календарного року від року, в якому завершується таке навчання

, то сума, сплачена в рахунок компенсації вартості такого навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику протягом року, на який припадає звільнення, і підлягає оподаткуванню в загальному порядку.

У зв’язку з тим, що в цьому разі працівник звільняється вже наступного після завершення навчання року, сума оплати підприємством такого навчання включається до загального оподатковуваного доходу працівника.

При оподаткуванні суми, сплаченої роботодавцем за навчання працівника, у разі звільнення працівника слід мати на увазі, що податок з доходів фізичних осіб із суми перевищення граничного розміру доходу, було утримано та перераховано в момент перерахування грошових коштів вищому навчальному закладу. Не оподатковувалася тільки сума, яка не перевищує граничного розміру доходу, визначеного в

п.п. 6.5.1 Закону № 889.

На нашу думку, щоб уникнути подвійного оподаткування доходу у вигляді оплати підприємством вартості навчання, у разі звільнення працівника до додаткового блага, наданого йому роботодавцем, слід прирівнювати тільки неоподатковувану частину такого доходу, тобто

суму, рівну граничному розміру доходу, яка розраховується окремо для кожного звітного податкового року, з розрахунку на кожний повний чи неповний місяць підготовки або перепідготовки такого працівника. Нагадаємо, що граничний розмір доходу у 2004 році становив 540 грн., у 2005 році — 630 грн., у 2006 році — 680 грн. У 2007 році цей показник дорівнює 740 грн.

Оскільки сума оплати підприємством вартості навчання є «чистим» доходом працівника, при визначенні об’єкта оподаткування відповідно до

п. 3.4 Закону № 889 суму такого доходу необхідно помножити на «натуральний» коефіцієнт
(у 2007 р. — 1,176471).

Дохід працівника у вигляді суми, сплаченої роботодавцем за його навчання, підлягає відображенню в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ того кварталу, в якому працівник звільняється, під

ознакою доходу «09».

Що стосується внесків до фондів соціального страхування, то на дохід працівника у вигляді суми оплати підприємством його навчання вони не нараховуються і з нього не утримуються, оскільки така виплата не включається до фонду оплати праці
(

п. 3.24 Інструкції № 5).

Приклад.

У вересні 2006 року підприємство оплатило навчання працівника у вересні — грудні 2006 року, у січні 2007 року — навчання в січні — червні 2007 року. Сума, сплачена підприємством за навчання працівника в 2006 — 2007 році, склала 7000 грн. (700 грн. за кожний місяць навчання). У серпні 2007 року працівник звільняється.

Сума оплати за навчання працівника, сплачена підприємством за вересень — січень 2006 року, з розрахунку на місяць навчання перевищила граничний розмір доходу, що діяв у 2006 році (680 грн.). Сума перевищення склала:

(700 грн. - 680 грн.) х 4 = 80 грн.

Із зазначеної суми з урахуванням «натурального» коефіцієнта (у 2006 р. — 1,149425) було сплачено податок з доходів фізичних осіб:

80 грн. х 1,149425 х 13 % = 11,95 грн.

Сума оплати за навчання працівника, сплачена підприємством за січень — червень 2007 року, з розрахунку на місяць навчання не перевищила граничного розміру доходу, що діє у 2007 році (740 грн.), тому при перерахуванні грошових коштів не обкладалася податком з доходів фізичних осіб.

Отже, при звільненні працівника до його оподатковуваного доходу буде включено суму, сплачену підприємством за навчання в такому розмірі:

680 грн. х 4 + 700 грн. х 6 = 6920 грн.

Визначаємо об’єкт оподаткування: 6920 грн. х 1,176471 = 8141,18 (грн.)

Податок з доходів фізичних осіб, який підлягає утриманню із суми додаткового блага: 8141,18 грн. х 15 % = 1221,18 грн.

Бухгалтерський облік операцій щодо включення до оподатковуваного доходу працівника у разі його звільнення суми за навчання, сплаченої підприємством, наведемо в таблиці.

 


з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума,
грн.

дебет

кредит

1

Донараховано дохід працівника на суму податку з доходів

949

685

1221,18

2

Утримано податок з доходів фізичних осіб

685

641/ПДФО

1221,18

3

Перераховано податок з доходів фізичних осіб

641/ПДФО

311

1221,18

 

Відповідно до

п.п. 8.1.2 Закону № 889 податок з доходів фізичних осіб підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. На нашу думку, днем виплати доходу працівника в цьому випадку слід вважати день звільнення працівника. Тому саме цього дня потрібно перерахувати податок з доходів, утриманий із суми додаткового блага.

Звертаємо увагу, що норма абзацу другого

п.п. 4.3.20 Закону № 889 не поширюється на ситуацію, коли в договорі між підприємством і працівником передбачено обов’язок працівника відшкодувати вартість навчання в разі звільнення. Отже, сума, сплачена підприємством за навчання працівника, але відшкодована ним підприємству при звільненні, не включається до оподатковуваного доходу працівника.

Катерина Скрипкіна, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно