Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Думка фахівців офіційних органів. Дата збільшення валових витрат на суми «вхідного» ПДВ визначається за загальними правилами

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Грудень, 2007/№ 101
В обраному У обране
Друк
Стаття

Дата збільшення валових витрат на суми «вхідного» ПДВ визначається за загальними правилами

 

Підприємство — платник податку на прибуток та податку на додану вартість, яке одночасно здійснює оподатковувані ПДВ та звільнені від оподаткування цим податком операції, для їх виконання придбаває запаси у платника ПДВ.

У частині придбаних запасів, що призначені для використання у звільнених від ПДВ операціях, відповідно до п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» такому платнику дозволяється суми сплаченого «вхідного» ПДВ, що не включені до складу податкового кредиту, включити до складу валових витрат.

Чи означає вказівка в зазначених нормах Закону щодо включення до валових витрат «сплачених» сум ПДВ, що включення таких сум до складу валових витрат платника-покупця дозволяється саме за датою фактичної їх сплати постачальнику, чи таке включення має відбуватися за загальними правилами цього Закону щодо дати збільшення валових витрат?

 

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР, зі змінами та доповненнями (далі — Закон), валові витрати — це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону до складу валових витрат включаються будь-які витрати, сплачені (нараховані) протягом звітного періоду у зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням

обмежень, установлених пунктами 5.3 — 5.7 цієї статті.

Відповідно до абзацу другого п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону, для платників податку на прибуток підприємств, які не зареєстровані як платники податку на додану вартість, до складу валових витрат виробництва (обігу) входять суми податків на додану вартість, сплачених у складі ціни придбання товарів (робіт, послуг), вартість яких належить до валових витрат такого платника податку,

Відповідно до абзацу третього п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону, у разі якщо платник податку на прибуток, зареєстрований як платник податку на додану вартість, одночасно здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що оподатковуються податком на додану вартість та звільнені від оподаткування, або не є об’єктом оподаткування таким податком, податок на додану вартість, сплачений у складі витрат на придбання товарів (робіт, послуг), які відносяться до складу валових витрат, та основних фондів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається відповідно до валових витрат або балансова вартість відповідної групи основних фондів збільшується на суму, що не включена до складу податкового кредиту такого платника податку згідно із Законом України «Про податок на додану вартість».

Таким чином, абзацами другим та третім п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону встановлено певне

обмеження щодо переліку витрат, що підлягають включенню до складу валових витрат платника (це — витрати зі сплати постачальнику ПДВ, що включено ним до ціни товарів (робіт, послуг), за умови, що покупець — платник податку на прибуток — не зареєстрований платником ПДВ, чи він зареєстрований платником ПДВ, та здійснює операції, що звільнені від оподаткування, або не є об’єктом оподаткування таким податком), проте загальний порядок визначення моменту відповідного збільшення валових витрат врегульовано нормами п. 11.2 ст. 11 Закону.

Зокрема, у загальному випадку, якщо немає підстав для застосування інших норм п. 11.2 ст. 11 Закону, відповідно до п.п. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону, датою збільшення валових витрат виробництва (обігу) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку — день їх видачі з каси платника податку;

або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) — дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг).

Тобто у разі, коли покупець, що є платником податку на прибуток підприємств та має право на включення до складу валових витрат виробництва (обігу) сум податку на додану вартість відповідно до абзаців другого чи третього п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону, то

дата відповідного включення (збільшення) визначається за загальними правилами п. 11.2 ст. 11 Закону.

Олексій ЗАДОРОЖНИЙ,
 заступник директора департаменту податку на прибуток
 та інших податків і зборів (обов’язкових платежів) ДПА України

Валентин ЗАВГОРОДНЄВ,
 начальник відділу методології податку на прибуток та податкових платежів

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно