Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Сплачуємо своєчасно Пенсійний збір

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2007/№ 39
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Сплачуємо своєчасно Пенсійний збір

 

Яку відповідальність передбачено чинним законодавством за несплату пенсійного збору при продажу ювелірних виробів?

(м. Харків)

 

Суб’єкти господарювання, які

реалізують ювелірні вироби із золота (крім обручок), платини та дорогоцінного каміння, є платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що закріплено в п. 6 ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97 р. 400/97-ВР (далі — Закон № 400). Розмір збору складає 5 % ціни реалізації ювелірного виробу (п. 5 ст. 2 Закону № 400), при цьому продавець включає суму пенсійного збору до ціни товару.

Основним нормативним документом, що регламентує процес перерахування збору, є

Порядок сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджений постановою Кабінету Міністрів від 03.11.98 р. № 1740 (далі — Порядок № 1740). Так, сума сплаченого покупцями збору, яка дорівнює або перевищує 50 грн., перераховується до органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації протягом наступного робочого дня. Якщо сума збору, сплаченого покупцями протягом робочого дня, не перевищує 50 грн., то перерахувати збір необхідно не пізніше того робочого дня, коли сума досягне 50 грн.

Для здійснення

контролю та моніторингу ставок збору з окремих видів господарських операцій (з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини та дорогоцінного каміння, з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти, з послуг стільникового мобільного зв’язку) постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарської діяльності» від 30.03.2005 р. № 217 установлено форми звітів про нарахування та сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування за формою, наданою в додатку 3 до Порядку № 1740. Цей звіт здається щокварталу — до 20-го числа місяця, наступного за останнім місяцем звітного кварталу, до органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації платника.

Пенсійний фонд у

листі від 05.10.2005 р. № 12390/03-20 повідомив, що зазначені звіти не вважаються податковими деклараціями, отже, штрафні санкції, передбачені п.п. 17.1.2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III (далі — Закон № 2181) застосовуватися не можуть. Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV тут теж не працює, оскільки зборів до Пенсійного фонду перелічені в ньому штрафні санкції не стосуються. Як випливає з листа, стягнення своєчасно не сплачених сум здійснюється в судовому порядку.

Разом з тим, якщо ми звернемося до

п.п. 17.1.7 Закону № 2181*, то побачимо, що в ньому передбачено штраф за несплату в установлений строк погодженого зобов’язання. При цьому розмір штрафу залежить від часу затримки платежу. Проте зобов’язання щодо сплати пенсійного збору стане погодженим лише в разі, коли платник отримає від Пенсійного фонду вимогу про суму боргу (і припустимо, що не стане його оскаржувати в порядку, установленому п. 5.2 Закону № 2181). І тільки при непогашенні такої вимоги протягом 10 днів суб’єкта господарювання можуть оштрафувати на підставі наведеного вище пункту Закону № 2181.

* Закон № 2181 поширюється на пенсійні збори — це випливає з преамбули Закону.

Як бачимо, питання відповідальності за несплату збору до пенсійного фонду при продажу ювелірних виробів до кінця не врегульовано. Проте слід мати на увазі, що така несплата може довести і до суду.

Марина Ковенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно