Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про надання донору днів відпочинку

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2007/№ 88
Друк
Лист від 21.09.2007 р. № 303/13/116-07

Про надання донору днів відпочинку

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 21.09.2007 р. № 303/13/116-07

(витяг)

 

<...>

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» в

день давання крові або її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку.

Після кожного дня давання

крові, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

Якщо за погодженням з керівництвом підприємства в день давання крові донор був залучений до роботи, за його бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

Відповідно до зазначеного

у разі давання крові працівником у свій вихідний день цей день йому не оплачується, а надається один день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку або за його бажанням цей день може бути приєднано до щорічної відпустки чи використано в інший час протягом року після дня давання крові.

Згідно з частиною четвертою ст. 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» у разі давання крові та(або) її компонентів у період щорічної відпустки ця

відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.

Слід зазначити, що відповідно до статті 9 Закону України «Про відпустки» поряд з часом фактичної роботи до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку зараховується також час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по державному соціальному страхуванню. Тобто

час перебування працівника у відпустці прирівнюється до часу фактичної роботи.

Тому у разі давання працівником крові

у період щорічної відпустки її тривалість потрібно продовжити на два дні.

Виплата середнього заробітку здійснюється за рахунок коштів роботодавця, де працює донор. Зазначені кошти відносяться до таких, що спрямовані на

благодійну діяльність.

Підставою для надання таких пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та її компонентів.

Заступник директора Департаменту з питань державного
 регулювання заробітної плати та умов праці
 В. Мостовийкоментар редакції

Пільги працівникам-донорам

У листі, що коментується, Мінпраці роз’яснив порядок звільнення від роботи донора та надання йому додаткового дня відпочинку, якщо

давання крові відбулося у вихідний день або в період перебування у щорічній відпустці.

Так, у разі давання крові працівником

у свій вихідний день такий день йому не оплачується. Працівнику надається тільки один додатковий день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові. Аналогічні роз’яснення давали і ми в консультації «Якщо на підприємстві працює донор» («Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 63).

Що ж до давання крові

в період щорічної відпустки, то, на думку Мінпраці, у цьому випадку відпустка працівника продовжується на два дні, оскільки час перебування працівника в щорічній відпустці прирівнюється до часу фактичної роботи. Аргументи такі: час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада), включається до стажу роботи, який дає право на щорічну відпустку (ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР). Незважаючи на те що про оплату Мінпраці умовчало, очевидно, і оплачуватися повинні теж два дні.

Нагадаємо, що відносно питання звільнення від роботи в день давання крові зі збереженням середнього заробітку ми зазначали, що існують і інші аргументи: у період перебування працівника в щорічній відпустці він фактично не працює, крім того, у цей період за працівником і так зберігається середній заробіток у вигляді відпускних. Виходячи з цього можна дійти висновку: якщо день давання крові припадає на період щорічної відпустки, така відпустка на цей день не продовжується і не оплачується. Інакше кажучи, відпустку може бути продовжено тільки на один день. Такі ж роз’яснення ми отримали і від фахівців державної інспекції праці.

Тішить, що Мінпраці зайняло таку вигідну для працівників-донорів позицію. Тепер роботодавці можуть упевнено продовжувати відпустку працівників на два дні, якщо давання крові провадилося в період щорічної відпустки.

Катерина Скрипкіна

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі