Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податок з доходів. Самотня мати має право на податкову соціальну пільгу, навіть надаючи своє майно в оренду

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2007/№ 94
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Самотня мати має право на податкову соціальну пільгу, навіть надаючи своє майно в оренду

 

Працівниця підприємства — жінка, яка не перебуває в шлюбі. У свідоцтві про народження її дитини відсутній запис про батька дитини (самотня мати). Заробітна плата працівниці становить 700 грн. Разом з тим вона здає підприємству в оренду свій автомобіль, сума орендної плати за який становить 300 грн. Як підприємству правильно обкласти податком з доходів і внесками до фондів соціального страхування перелічені виплати?

(м. Донецьк)

 

Запитання, мабуть, виникло у зв’язку з думкою деяких працівників податкових органів про те, що дохід працівника від здавання в оренду майна є «підприємницьким доходом» і на підставі

п.п. «е» п.п. 6.3.3 Закону № 889 такий працівник позбавляється права на застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП) до одержуваної заробітної плати.

У цій ситуації на порядок оподаткування заробітної плати працівниці не впливає той факт, що вона здає підприємству в оренду автомобіль. Працівниця, як власниця речі, може вільно нею розпоряджатися на свій розсуд (

ст. 319 ЦКУ), у тому числі здавати у найм. Стаття 761 ЦКУ прямо передбачає право власника передавати своє майно у найм. Реалізацію таких повноважень власника не може бути обмежено на тій підставі, що він не має статусу підприємця.

Звернемо увагу: якби працівниця надавала у найм майно в межах підприємницької діяльності, то в цьому випадку вона вважалася б самозайнятою особою. Тоді до доходу, що одержується працівницею у вигляді заробітної плати, не можна було б застосувати ПСП згідно з

п.п. «е» п.п. 6.3.3 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889.

Проте в цій ситуації

відсутній факт реєстрації працівниці приватним підприємцем. Отже, до доходу працівниці у вигляді заробітної плати роботодавець може застосувати ПСП, якщо розмір цього доходу не перевищує суму, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженій на 1,4 та округленій до найближчих 10 гривень (у 2007 році — 740 грн).

Зауважимо, що в цій ситуації самотня мати має право на зменшення суми доходу у вигляді заробітної плати на суму

двох ПСП: «на себе» згідно з п.п. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889 і «на дитину» згідно з п.п. «а» п.п. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889. Розмір ПСП «на себе» дорівнює 50 % однієї мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного року (у 2007 році — 200 грн.). Як самотня мати працівниця має право на ПСП «на дитину» віком до 18 років у розмірі 150 % від суми ПСП «на себе» (у 2007 році — 300 грн). Отже, загальна сума ПСП, на яку зменшується заробітна плата працівниці для цілей обкладення податком з доходу, становить 500 грн.

Згідно з

п. 12 Порядку подання документів та їх складу при застосуванні податкової соціальної пільги, затвердженого постановою КМУ від 26.12.2003 р. № 2035, щоб скористатися правом на застосування ПСП, працівниці необхідно подати заяву про застосування пільги, а також такі документи:

— копію

свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини або документ про підстави запису про батька дитини в Книзі реєстрації актів цивільного стану;

паспорт;

свідоцтво про народження заявника.

Але на практиці (див.

лист ДПАУ від 22.06.2004 р. № 11496/7/17-3117 // «Податки та бухгалтерський облік», 2004, № 62) свідоцтво про народження самого працівника подавати не потрібно.

Ставка податку з доходів становить

15 % (п. 7.1 Закону № 889). Крім того, при обкладенні податком з доходів заробітної плати застосовуються положення п. 3.5 Закону № 889. Так, при нарахуванні доходу у вигляді заробітної плати об’єкт оподаткування визначається як нарахована сума заробітної плати, зменшена на суму внесків до фондів соціального страхування, які згідно із законом сплачуються за рахунок доходу найманої особи.

Алгоритм

розрахунку податку з доходів із заробітної плати працівниці такий: (сума нарахованої заробітної плати - сума утриманих внесків до фондів соціального страхування - ПСП на себе - ПСП на дитину) х 15 %.

Сума орендної плати, визначена в договорі оренди автомобіля, обкладається податком з доходів за ставкою 15 %.

До

доходу, отриманого від оренди автомобіля, ПСП не застосовується, оскільки з метою обкладення податком з доходів такий дохід не є заробітною платою. Внески до соціальних фондів на суму орендної плати не нараховуються і не утримуються, оскільки така виплата не пов’язана з відносинами трудового найму.

Розрахуємо суми внесків до соціальних фондів та податку з доходів, які необхідно утримати підприємству з доходу працівниці, згідно з даними, наведеними в запитанні.

Приклад.

Працівниці підприємства (касиру), самотній матері, яка виховує одну дитину, нараховано заробітну плату за жовтень 2007 року — 700 грн. Крім того, працівниці нараховано орендну плату за жовтень за оренду її автомобіля, який використовується підприємством в адміністративних цілях — 300 грн.

Розрахунок утримань суми внесків та податку з доходів наведено в таблиці.

 

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,
грн.

дебет

кредит

1

Нараховано заробітну плату за жовтень 2007 року

92

661

700,00

2

Проведено нарахування на заробітну плату:

— внеску до Пенсійного фонду (33,2 %)

92

651

232,40

— внеску до Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності (1,5 %)

92

652

10,50

— внеску до Фонду з безробіття (1,3 %)

92

653

9,10

— внеску до Фонду нещасного випадку (1,2 % — відсоток умовний)

92

656

8,40

3

Проведено утримання із заробітної плати:

— внеску до Пенсійного фонду
(568,00 х 0,5 % + (700,00 - 568)) х 2 %)

661

651

5,48

— внеску до Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності (700,00 х 1 %)

661

652

7,00

— внеску до Фонду з безробіття (700,00 х 0,5 %)

661

653

3,50

— податку з доходів
((700,00 - 5,48 - 7,00 - 3,50 - 200,00 --300,00) х 15 %)

661

641/ ПДФО

27,60

4

Перераховано страхові внески до відповідних фондів соцстрахування

65

311

276,38

5

Перераховано податок з доходів із суми заробітної плати

641/ ПДФО

311

27,60

6

Надійшли гроші до каси з розрахункового рахунка на виплату заробітної плати

301

311

656,42

7

Виплачено з каси заробітну плату
(700 - 5,48 - 7,00 - 3,50 - 27,60)

661

301

656,42

8

Нараховано орендну плату

92

685

300,00

9

Утримано податок з доходів
(300,00 х 15%)

685

641/ ПДФО

45,00

10

Перераховано податок з доходів із суми орендної плати

641/ ПДФО

311

45,00

11

Надійшли гроші до каси з розрахункового рахунка на виплату орендної плати

301

311

255,00

12

Виплачено з каси суму орендного платежу

685

301

255,00

 

Ольга Маханько, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно