Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податок з доходів. Оподаткування та індексація зарплати працівників-студентів

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2007/№ 94
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Оподаткування та індексація зарплати працівників-студентів

 

На підприємстві працюють два студенти. Один з них одержує стипендію з бюджету. Інший — навчається за контрактом і стипендію не одержує. Зарплата кожного з них становить 500 грн. на місяць. Як обкладається податком з доходів сума зарплати кожного такого працівника-студента? Як індексуються зарплати таких працівників-студентів?

(м. Харків)

 

Порядок обкладення податком з доходів зарплати працівника-студента, який одержує стипендію з бюджету, і зарплати працівника-студента, який не одержує стипендію з бюджету, істотно відрізняється.

Розглянемо спочатку порядок оподаткування зарплати працівника-студента, який одержує стипендію з бюджету. Насамперед зазначимо, що згідно з

п.п. 4.3.26 Закону № 889 сума стипендії, яка виплачується з бюджету студенту в межах суми, визначеної в п.п. 6.5.1 Закону № 889 (у 2007 році — 740 грн.), не обкладається податком з доходів фізичних осіб. Сума перевищення, за її наявності, обкладається податком з доходів за ставкою 15 %.

Відповідно до

п.п. «б» п.п. 6.3.3 Закону № 889 податкову соціальну пільгу не може бути застосовано до інших доходів платника податків, якщо він одержує протягом звітного податкового місяця одночасно такі доходи, як стипендія з бюджету. Отже, працівник, який є студентом і при цьому одержує стипендію з бюджету, не має права на податкову соціальну пільгу. При цьому він не має права на будь-яку з перелічених у п. 6.1 Закону № 889 податкову соціальну пільгу.

Тому, зарплата працівника-студента, який одержує стипендію з бюджету, обкладатиметься податком з доходів у загальному порядку.

Виходячи з нашого прикладу, сума податку з доходів складе:

(500 - (500 х 0,5 : 100) - (500 х 0,5 : 100) - (500 х 0,5 : 100)) х 15 : 100 = 73,88 (грн.).

Щодо порядку оподаткування зарплати працівника-студента, який стипендію з бюджету не одержує, то зазначимо таке. Згідно з

п.п. «е» п.п. 6.1.2 Закону № 889 працівник підприємства, який є студентом, має право на отримання податкової соціальної пільги в розмірі 150 % пільги, установленої п.п. 6.1.1 Закону № 889. У 2007 році ця сума податкової соціальної пільги для працівників-студентів становить 300 грн. При цьому зарплата такого працівника не повинна перевищувати 740 грн.

Такої ж думки дотримується і ДПАУ (див. лист від 06.07.2004 р. №12428/7/17-3117 // «Податки та бухгалтерський облік», 2005, спецвипуск №1). Для застосування податкової соціальної пільги такі працівники, крім заяви, мають надати довідку з навчального закладу про те, що такий працівник навчається в ньому і не одержує стипендію з бюджету.

У такому разі, зарплата працівника-студента, який не одержує стипендію з бюджету, обкладається податком з доходів так:

(500 - (500 х 0,5 : 100) - (500 х 0,5 : 100) - (500 х 0,5 : 100) -300) х 15 : 100 = 28,88 (грн.).

Механізм проведення індексації встановлено

Порядком №1078.

Згідно з

п.8 Порядку №1078 працюючим студентам, яким зарплата виплачується не за місцем навчання, навчальні заклади видають на їх вимогу довідку про розмір стипендії, що одержується. На підставі такої довідки проводиться індексація заробітної плати за місцем роботи студентів у межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб, з урахуванням одержаної стипендії.

Отже, працівнику-студенту, який одержує стипендію, роботодавець зобов’язаний проіндексувати заробітну плату в межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб, з урахуванням одержаної стипендії. Для цього такий працівник має надати за місцем своєї роботи довідку з навчального закладу про суму стипендії, що одержується.

Щодо працівника-студента, який не одержує стипендію, то його заробітна плата за його місцем роботи індексується в загальному порядку.

Тетяна Онищенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно