Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Єдиний податок. Якщо підприємець-єдиноподатник продав нерухомість як фізособа

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2007/№ 94
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Якщо підприємець-єдиноподатник продав нерухомість як фізособа

 

Підприємець-єдиноподатник (вид діяльності у свідоцтві — оптова торгівля непродовольчими товарами) продав (як фізична особа) належну йому нерухомість (нежиле приміщення магазину). При продажу нерухомості сплачено податок з доходів (5 %) відповідно до ст. 11 Закону № 889

. Чи враховуватиметься сума, виручена від продажу приміщення, у підприємця при порівнянні з граничним річним розміром виручки 500 тис. грн.?

(м. Маріуполь)

 

Ні

, у цьому випадку сума, виручена від продажу приміщення, не включатиметься до виручки в підприємця, і не враховуватиметься в цілях порівняння з 500-тисячною межею. Пояснюється це тим, що у випадку, що розглядається, підприємець при продажу нерухомості виступав як фізична особа (звичайний громадянин). А тому продаж нерухомості є для нього операцією, що здійснюється поза (виходить за межі) його підприємницькою діяльністю. До того ж, як зазначається в запитанні, у цьому випадку оподаткування доходів від продажу нерухомості і сплата податку відбувалися в порядку, передбаченому ст. 11 Закону № 889. Отже, сума, виручена від продажу нерухомості, до підприємницької єдиноподаткової виручки в цілях її порівняння з граничним розміром не включається.

Нагадаємо:

оподаткування доходів від продажу нерухомості відповідно до ст. 11 Закону № 889 передбачає, що податок (у сумі, визначеній податковим агентом — нотаріусом) фізособа сплачує самостійно через установи банку до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості. При цьому нотаріус, який посвідчує договір відчуження об’єкта нерухомості, перевіряє наявність документа про сплату фізособою податку з доходів із суми договору і відображає відповідні відомості про це у формі № 1ДФ (лист ДПАУ від 19.02.2007 р. № 3200/7/17-0116 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 19). У такому разі обов’язок платника податків з подання декларації вважається виконаним і фізичній особі, яка реалізувала нерухомість, декларацію про доходи подавати не потрібно (п. 18.2 Закону № 889)*.

* Питання продажу нерухомості також розглядалися у статті «Оподаткування операцій з продажу і обміну нерухомого та рухомого майна» // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 16.

Залишається, мабуть, зауважити, що саме за такий (відповідно до

ст. 11 Закону № 889) порядок оподаткування доходів від продажу нерухомості підприємцем-єдиноподатником виступають податківці (листи ДПАУ від 28.04.2007 р. № 2125/ч/17-0715; від 05.10.2007 р. № 4851/В/17-0715). Проте ми з цим можемо погодитися лише частково — тільки в тому випадку, якщо громадянин при продажу нерухомості дійсно фігурує як звичайна фізособа (не підприємець). Разом з тим можливість використання фізособами свого майна в підприємницькій діяльності прямо передбачено ст. 320 ЦКУ. Отже, якщо при продажу об’єкта нерухомості фізособа-продавець виступатиме як підприємець-єдиноподатник (і при цьому у свідоцтві буде зазначено такий вид діяльності, як купівля і продаж власного нерухомого майна — код КВЕД 70.12.0), вважаємо, що в такому разі виручка від продажу нерухомості оподатковуватиметься в нього за єдиноподатковими правилами (і відповідно в такому разі вже враховуватиметься при порівнянні з граничним розміром — 500 тисяч гривень). Тим більше, що ст. 1 Указу № 727 прямо передбачає можливість реалізації єдиноподатниками в межах своєї підприємницької діяльності основних фондів. Про продаж нерухомості підприємцем-єдиноподатником також ішлося в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 82, с. 19.

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно