Теми статей
Обрати теми

Обов’язок сплати збору за видачу дозволу на розміщення об’єкта торгівлі виникає при отриманні такого дозволу відповідно до рішень органів місцевого самоврядування

Редакція ПБО
Лист від 06.07.2007 р. № 13508/7/15-0717

Обов’язок сплати збору за видачу дозволу на розміщення об’єкта торгівлі виникає при отриманні такого дозволу відповідно до рішень органів місцевого самоврядування

Лист Державної податкової адміністрації України від 06.07.2007 р. № 13508/7/15-0717

 

ДПА України у зв’язку з численними запитами органів державної податкової служби та органів місцевого самоврядування з питання сплати до місцевого бюджету збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі повідомляє таке.

Статтею 15 Закону України від 25.06.91 р. № 1251-XII «Про систему оподаткування» (зі змінами та доповненнями, далі — Закон № 1251-XII) та ст. 17 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93 р. № 56-93 «Про місцеві податки і збори» (далі — Декрет) до місцевих податків і зборів віднесено збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі.

Згідно зі ст. 17 Декрету збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі справляється з юридичних осіб і громадян, які реалізують сільськогосподарську, промислову продукцію та інші товари залежно від площі торгового місця, його територіального розміщення та виду продукції.

Збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі справляється уповноваженими організаціями, яким надано таке право. Встановлення цього збору не стосується тих об’єктів торгівлі, які створені до набрання чинності Декретом.

Для суб’єктів, які постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях (стаціонарних об’єктах), збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі стягується одноразово.

Після набрання чинності Законом від 06.09.2005 р. № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі — Закон № 2806-IV) змінився порядок отримання дозвільних документів на провадження господарської діяльності.

Згідно зі ст. 1 Закону № 2806-IV об’єктом, на який видається документ дозвільного характеру, зокрема, є господарська діяльність певного виду, робота та послуга.

Статтею 263 Господарського кодексу України встановлено, що господарсько-торговельною є діяльність, яка здійснюється суб’єктами господарювання у сфері товарного обігу, спрямована на реалізацію продукції виробничо-технічного призначення і виробів народного споживання, а також допоміжна діяльність, яка забезпечує їх реалізацію шляхом надання відповідних послуг.

Законом України від 01.12.2005 р. № 3164-IV «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» встановлено, що послуга — це результат економічної діяльності, яка не створює товар, але продається та купується під час торговельних операцій. Отже, роздрібна чи оптова торгівля є послугою із задоволення потреб юридичних осіб і громадян у товарах народного споживання.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 4 Закону № 2806-IV необхідність одержання документа дозвільного характеру (до якого, виходячи з наведеного, належить і дозвіл на розміщення об’єкта торгівлі) встановлюється виключно законами, які регулюють відносини, пов’язані з одержанням документів дозвільного характеру.

Згідно зі ст. 1 Закону № 2806-IV місцеві дозвільні органи — міські ради та їх виконавчі органи, районні та районні у містах Києві і Севастополі державні адміністрації, територіальні (місцеві) органи центральних органів виконавчої влади, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру від свого імені, а також підприємства, установи, організації, що у випадках, передбачених законом, уповноважені видавати документи дозвільного характеру і можуть залучатися до проведення експертизи та обстеження, необхідних для видачі документів дозвільного характеру, у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону від 06.09.2005 р. № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів»

до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, надання на території об’єктів благоустрою дозволу на розміщення будівель і споруд торговельного та іншого призначення .

Видача документів дозвільного характеру місцевими дозвільними органами, як установлено п. 3 ст. 4 Закону № 2806-IV, здійснюється за принципом організаційної єдності, що передбачає наявність адміністратора, у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно зі ст. 7 Закону № 2806-IV суб’єктами господарювання до заяви додаються, зокрема, документи, які підтверджують внесення плати за видачу документа дозвільного характеру, якщо вона передбачена законом.

Статтею 17 Декрету встановлено, що збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі — це плата за оформлення і видачу дозволів на торгівлю в спеціально відведених для цього місцях.

Таким чином,

обов’язок сплати збору за видачу дозволу на розміщення об’єкта торгівлі виникає при отриманні такого дозволу відповідно до рішень органів місцевого самоврядування.

Водночас повідомляємо, що Прикінцевими положеннями Закону № 2806-IV (п. 3 ст. 11) внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: ст. 164 цього Кодексу передбачає відповідальність суб’єктів господарювання за провадження господарської діяльності, зокрема, без одержання дозволу або іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом. Разом з тим ст. 255 Кодексу уповноваженим посадовим особам органів державної податкової служби надано право складати протоколи за порушення порядку ведення господарської діяльності господарюючими суб’єктами.

Просимо довести наведене до підпорядкованих органів державної податкової служби для керівництва в роботі.

Заступник голови Л. Боєнко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі