Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

При роботі з комітентом — неплатником ПДВ комісіонер — платник ПДВ має право на компенсацію витрат зі сплати до бюджету цього податку

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2007/№ 82
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

При роботі з комітентом — неплатником ПДВ комісіонер — платник ПДВ має право на компенсацію витрат зі сплати до бюджету цього податку

 

Підприємство — платник ПДВ на підставі договору комісії реалізувало новий товар, прийнятий від фізичної особи — суб’єкта підприємницької діяльності, не зареєстрованого платником ПДВ. Який порядок обкладення ПДВ цієї операції в комісіонера? Чи має право комісіонер на компенсацію витрат, пов’язаних зі сплатою до бюджету ПДВ?

(м. Київ)

 

Обкладення ПДВ операцій, що здійснюються за договором комісії, регламентовано спеціальним

п. 4.7 Закону про ПДВ.

Згідно з

абзацом другим цього пункту в разі якщо платник податку здійснює діяльність з продажу товарів, отриманих у межах договорів комісії, що уповноважують комісіонера здійснювати продаж товарів від імені і за дорученням комітента без передачі права власності на такі товари, базою оподаткування є продажна вартість цих товарів.

При цьому датою збільшення

податкових зобов’язань комісіонера є або дата отримання грошових коштів від покупця, або дата відвантаження йому товарів.

Зрозуміло, що під обкладення ПДВ у комісіонера потрапляє не тільки продажна вартість товарів комітента, а й

комісійна винагорода. При цьому податкові зобов’язання з ПДВ також збільшуються на дату першої з подій (або на дату отримання винагороди, або на дату підписання акта виконаних робіт).

Набагато складнішою в цьому випадку є справа з податковим кредитом. І ось чому. З урахуванням формулювання

абзацу другого п. 4.7 Закону про ПДВ комісіонеру загрожує втрата права на податковий кредит. У зазначеному абзаці йдеться про те, що комісіонер набуває права на податковий кредит тільки після перерахування комітенту виручки від продажу (або передачі інших видів компенсації). Таке право підтверджується податковою накладною, виписати яку комісіонеру зобов’язаний комітент. А оскільки комітент не є платником ПДВ, то підтвердити своє право на податковий кредит комісіонер не може.

Запобігти виникненню подібної ситуації допоможе

ст. 1024 ЦКУ, в якій зазначено, що комісіонер має право на відшкодування витрат, здійснених ним у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за договором.

Відшкодуванню підлягають витрати, які, наприклад, може бути понесено за прямою вказівкою комітента або з власної ініціативи комісіонера. Проте ці витрати повинні бути розумними і доцільними, а також

дійсно необхідними для забезпечення належного виконання комісіонером своїх обов’язків. І звичайно ж, такі витрати має бути підтверджено відповідними документами. А оскільки комісіонер діє для комітента і за його рахунок, то комітент може компенсувати зазначені витрати.

Отже, при роботі з комітентом — неплатником ПДВ доцільно первісно в договорі комісії передбачити, що він компенсує комісіонеру витрати, пов’язані зі сплатою до бюджету ПДВ за здійсненою операцією.

Приклад.

За договором комісії на продаж комітент (фізична особа — підприємець, не зареєстрована платником ПДВ) доручив комісіонеру (підприємству — платнику ПДВ) реалізувати товар вартістю 1000 грн. Згідно з умовами договору комісійна винагорода становить 120 грн. і окремо перераховується комітентом комісіонеру. Крім того, за умовами договору комітент відшкодовує комісіонеру витрати, пов’язані зі сплатою до бюджету ПДВ за комісійною операцією, у розмірі 166,67 грн. (1000 грн. : 6).

Припустимо, що всі операції за договором комісії здійснено в одному податковому періоді. Собівартість комісійних послуг — 80 грн.

У бухгалтерському обліку комісіонера ці операції відображаються таким чином:

 


з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума,
грн.

дебет

кредит

1

Прийнято товар на комісію

024

1000

2

Відвантажено комісійний товар покупцю

361

702

1000

3

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ при відвантаженні товару покупцю

685

641/ПДВ

166,67

4

Відображено заборгованість перед комітентом

704

631

1000

5

Списано вартість відвантаженого товару

024

1000

6

Оплачено товар покупцем

311

361

1000

7

Перераховано до бюджету суму ПДВ

641/ПДВ

311

166,67

8

Погашено заборгованість перед комітентом

631

311

1000

9

Підписано акт виконаних робіт з комітентом та відображено дохід на суму комісійної винагороди

377

703

120

10

Відображено суму податкових зобов’язань з ПДВ у складі суми комісійної винагороди

703

641/ПДВ

20

11

Отримано від комітента суму комісійної винагороди

311

377

120

12

Відшкодовано комітентом витрати зі сплати до бюджету суми ПДВ за комісійною операцією

311

377

166,67

13

Відображено відшкодовану комітентом суму ПДВ, сплачену до бюджету за комісійною операцією

377

685

166,67

14

Віднесено на фінансовий результат:

 

 

 

— дохід від реалізації товару покупцю

702

791

1000

— дохід від надання комісійних послуг

703

791

100

— вирахування з доходу

791

704

1000

— собівартість наданих комісійних послуг

791

903

80

 

Наталя Білова, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно