Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Оренда нерухомості в приватного підприємця — платника єдиного податку

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2007/№ 82
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Оренда нерухомості в приватного підприємця — платника єдиного податку

 

Юридична особа орендує в приватного підприємця на єдиному податку, вид діяльності якого у Свідоцтві — роздрібна торгівля продуктами харчування, приміщення під офіс. Чи сплачується в цій ситуації податок з доходів фізичних осіб?

(м. Харків)

 

Згідно з

п.п. 9.12.1 Закону № 889 оподаткування доходів, зокрема отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, здійснюється за правилами, установленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням норм зазначеного підпункту. До спеціального законодавства належить спрощена система оподаткування, запроваджена Указом, та звичайна (загальна) система оподаткування, що встановлена Декретом.

Згідно зі

ст. 2 Указу платник єдиного податку не є платником податку з доходів фізичних осіб від здійснення саме того виду підприємницької діяльності, дохід від якої обкладається єдиним податком.

Отже, якщо фізична особа — платник єдиного податку одержує доходи від того виду підприємницької діяльності, який зазначено в його Свідоцтві про сплату єдиного податку, то підприємство не утримує податок з доходів фізичних осіб при виплаті такого доходу. При цьому згідно з вимогами податківців, викладеними в численних листах ДПАУ, зокрема у

листі від 13.03.2006 р. № 2241/6/17-0716, приватний підприємець — платник єдиного податку має надати підприємству копії Свідоцтва про реєстрацію підприємницької діяльності і Свідоцтва про сплату єдиного податку та копію платіжки про сплату єдиного податку.

У запитанні, що розглядається, у Свідоцтві приватного підприємця зазначено вид діяльності — роздрібна торгівля, тому інші доходи, які одержуються такою фізичною особою, уключаючи дохід від здавання в оренду приміщення під офіс, обкладатимуться податком з доходів у загальному порядку, установленому

Законом № 889. Порядок оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду визначено в п. 9.1 Закону № 889. Якщо орендарем нерухомого майна є юридична особа, то податковим агентом щодо доходу, який виплачується орендодавцю — фізичній особі, є така юридична особа. Орендна плата обкладається податком з доходів фізичних осіб за ставкою 15 %. Внесками до соціальних фондів орендна плата не обкладається, оскільки орендодавець не є платником внесків до соціальних фондів і орендна плата не є об’єктом обкладення внесками до соціальних фондів.

Податок з доходів сплачується в строки, установлені

ст. 8 Закону № 889. Якщо орендна плата виплачується в безготівковій формі, то сума податку сплачується того ж дня, що й виплата орендної плати. Якщо орендна плата виплачується в негрошовій формі або готівкою з каси, то податок сплачується протягом банківського дня, наступного за днем виплати орендної плати.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ сума орендної плати щодо оренди нерухомого майна відображається з ознакою доходу «08».

Наведемо умовний числовий приклад. Сума орендної плати за оренду приміщення становить 2000 грн. на місяць. Розмір орендної плати установлено на рівні звичайних цін. Податок з доходів, що сплачується із суми орендної плати, складе: 2000 х 0,15 = 300 грн. Договір оренди укладено на жовтень та листопад 2007 року, строк виплати орендної плати — 7-ме число місяця, наступного за місяцем оренди.

У податковому та бухгалтерському обліку нарахування та виплата орендної плати за жовтень відображається такими записами:

 


з/п

Дата

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Валові витрати

Дебет

Кредит

Сума

1

31.10.2007

Нараховано орендну плату (підписано акт наданих послуг)

92

685

2000

2000

2

31.10.2007

Утримано податок з доходів фізичних осіб

685

641/ПДФО

300

3

07.11.2007

Перераховано податок з доходів фізичних осіб

641/ПДФО

311

300

4

07.11.2007

Отримано до каси грошові кошти для виплати орендної плати

301

311

1700

5

07.11.2007

Виплачено суму орендної плати з каси

685

301

1700

 

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ сума нарахованої та виплаченої орендної плати в 4 кварталі 2007 року відобразиться так:

 

Фрагмент Податкового розрахунку за формою № 1ДФ за 4 квартал 2007 року

 


з/п

Ідентифікаційний номер

Сума нарахованого доходу (грн. коп.)

Сума виплаченого доходу (грн., коп.)

Сума утриманого податку
(грн., коп.)

Ознака доходу

Дата

Ознака подат. соц. пільги

Ознака (0, 1)

нарахованого

перерахованого

прийняття на роботу (дд/мм/рррр)

звільнення з роботи (дд/мм/рррр)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

...

20

1222222222

4000

00

4000

00

600

00

600

00

08

...

 

Тетяна Онищенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно