Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

СПДФО на загальній системі оподаткування і утримання ПДФО

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2007/№ 82
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

СПДФО на загальній системі оподаткування і утримання ПДФО

 

Наше підприємство придбаває товар у приватного підприємця на загальній системі оподаткування. Який документ підтверджує види його діяльності для неутримання податку з доходів фізичних осіб?

(м. Іллічівськ)

 

Відповідно до

п.п. 9.12.1 Закону № 889 оподаткування доходів фізичної особи, отриманих нею в межах підприємницької діяльності без створення юридичної особи, здійснюється за правилами, установленими спеціальним законодавством із цих питань. На сьогодні таким законодавством вважаються Указ № 727, розділ IV Декрету № 13-92.

Оскільки оподаткування підприємницьких доходів здійснюється відповідно до зазначених документів, а не до

Закону № 889, то з метою усунення подвійного оподаткування термін «загальний оподатковуваний дохід» (визначення якого наведено в п. 1.6 Закону № 889) до таких доходів не застосовується, а особа, яка їх виплачує, провадити нарахування та утримання податку не повинна.

Такий підхід було викладено податківцями в

Податковому роз’ясненні № 633, а також у подальших листах податківців, зокрема в листах ДПАУ від 13.03.2006 р. № 2241/6/17-0716 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 41), від 01.09.2006 р. № 9732/6/17-0716, від 06.02.2007 р. № 2174/7/17-0717, від 28.04.2007 р. № 2125/ч/17-0715, від 10.08.2007 р. № 15947/7/17-0717.

Як зазначалося в

листі ДПАУ від 06.02.2007 р. № 2174/7/17-0717, підстави для утримання ПДФО із сум, що виплачуються приватному підприємцю, відсутні тільки тоді, коли він сплатив єдиний, фіксований податки або авансові платежі за ПДФО (загальна система оподаткування). Як підтвердження такої сплати приватний підприємець має надати юридичній особі копії платіжних документів про сплату єдиного податку або авансових платежів за ПДФО. Крім цього, юридичній особі, яка виплачує доходи фізособі-підприємцю, для неутримання ПДФО слід також мати копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємцем, а при виплаті сум єдиноподатнику ще й копію Свідоцтва про сплату єдиного податку. Наявність всіх перелічених вище документів є підставою для неутримання ПДФО. Такі вимоги висуваються податківцями у зазначених нами листах.

Водночас для неутримання ПДФО з доходів, що виплачуються єдиноподатникам, податківці висувають додаткові вимоги. Ці доходи має бути отримано в межах передбачених Свідоцтвом про сплату єдиного податку (зазначених у ньому) видів діяльності (див., наприклад,

лист ДПАУ від 28.04.2007 р. № 2125/ч/17-0715). І якщо щодо єдиноподатників таке застосування цього підходу якоюсь мірою можливо (усі види діяльності перелічуються у свідоцтві), то щодо приватного підприємця — платника ПДФО відповідно до вимог розділу IV Декрету № 13-92 (загальна система оподаткування) він не застосовний зовсім. Адже на відміну від підприємця-єдиноподатника перелік видів діяльності приватного підприємця на загальній системі оподаткування ніде не фіксується.

Згодні з цим і податківці. Так, у

листі ДПАУ від 01.09.2006 р. № 9732/6/17-0716 серед документів, що дають право особі, яка виплачує приватному підприємцю на загальній системі оподаткування дохід, не здійснювати утримання ПДФО, було зазначено копії свідоцтва про держреєстрацію та платіжних документів про сплату авансових платежів. Там же податківці звернули увагу ще й на те, що договір має бути укладено з фізичною особою як з підприємцем. Тому обережним платникам податків слід ураховувати всі ці фактори. У зазначеному листі йшлося й про необхідність відображення таких доходів у податковому розрахунку за формою № 1ДФ (з ознакою доходу № 42).

Антон Іванченко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно