Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Лікарняний під час відпустки «за свій рахунок»

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2007/№ 83
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Лікарняний під час відпустки «за свій рахунок»

 

Працівник підприємства захворів у період відпустки без збереження заробітної плати. Чи оплачується в такому разі період тимчасової непрацездатності цього працівника?

(м. Харків)

 

Згідно зі

ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240) у переліку випадків, при яких допомога по тимчасовій непрацездатності не виплачується, крім інших, зазначено випадок тимчасової непрацездатності в період відпустки без збереження заробітної плати. Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності в період перебування працівника у відпустці за свій рахунок не виплачується. Разом з тим для докладнішого аналізу цієї ситуації звернемося до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455). Слід зауважити, що в Інструкції № 455 не зазначено, що в період перебування працівника у відпустці за свій рахунок листок непрацездатності йому не видається. Вичерпний перелік випадків, коли листок непрацездатності не видається, визначено в п. 3.15 Інструкції № 455. Серед них випадку перебування працівника у відпустці за свій рахунок немає. Отже, працівнику мають видати листок непрацездатності в загальному порядку, тобто на весь період тимчасової непрацездатності, починаючи з дня її встановлення.

Якщо період непрацездатності повністю припадає на період відпустки за свій рахунок, то навіть за наявності листка непрацездатності перші п’ять днів тимчасової непрацездатності та допомога по тимчасовій непрацездатності працівнику не оплачуються.

Нерідкими є випадки, коли період тимчасової непрацездатності починається під час перебування працівника у відпустці за свій рахунок, а закінчується вже в період, коли він мав працювати. У зв’язку з цим закономірно виникає запитання щодо порядку оплати періоду тимчасової непрацездатності

починаючи з дня, коли працівник мав стати до роботи. У цій ситуації необхідно керуватися загальними правилами щодо оплати періоду тимчасової непрацездатності. Отже, робочі дні, що припадають на перші п’ять календарних днів тимчасової непрацездатності, оплачуються за рахунок коштів підприємства, а робочі дні починаючи із шостого календарного дня тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Проілюструємо викладене вище на прикладі.

Приклад.

Працівник підприємства перебував у відпустці без збереження заробітної плати з 10 по 16 вересня 2007 року. Під час цієї відпустки працівник захворів і йому було видано листок непрацездатності на період з 13 по 21 вересня. Як оплачується листок непрацездатності в цьому випадку?

Перші чотири з п’яти днів тимчасової непрацездатності припадають на період перебування працівника у відпустці за свій рахунок (з 13 по 16 вересня включно). Тому ці дні підприємством не оплачуються. На п’ятий календарний день (17 вересня) працівник мав стати до роботи, тому підприємство зобов’язано оплатити цей день за рахунок своїх коштів. Решта робочих днів тимчасової непрацездатності починаючи із шостого дня (18, 19, 20, 21 вересня) оплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

У цілому працівнику слід оплатити п’ять днів тимчасової непрацездатності: один — за рахунок коштів підприємства, а чотири — за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Олеся Полубуткіна, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно