Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Обкладення субсидій ПДВ

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2007/№ 87
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Обкладення субсидій ПДВ

 

Чи обкладаються ПДВ субсидії громадян щодо квартплати, які надходять ЖЕКам із державного бюджету?

(м. Миргород)

 

Відповідно до

п.п. 3.2.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (далі — Закон про ПДВ) звільнено від оподаткування виплати у грошовій формі заробітної плати, а також пенсії, стипендії, субсидії, дотації за рахунок держбюджету чи Пенсійного фонду або фондів загальнообов’язкового соціального страхування.

Однак, як показує практика, субсидія від субсидії відрізняється. Про це неодноразово писали і податківці в

листах ДПАУ від 29.12.2000 р. № 17485/7/16-1220-16, від 05.12.2001 р. № 8805/5/16-1216, від 07.11.2001 р. № 7130/6/16-1215-23, від 23.03.2006 р. № 5485/7/16-1517-13 (далі — лист № 5485), від 14.08.2006 р. № 15328/7/16-1517-8, від 15.12.2006 р. № 23644/7/16-1517-20 та консультаціях у журналі «Вісник податкової служби України», 2000, № 26; 2002, № 4; 2004, № 28. Зокрема, у цих роз’ясненнях указувалося на необхідність розмежовувати субсидії, одержувані ЖЕКами як компенсацію збитків від установлення занижених тарифів, від субсидій, що надаються громадянам на оплату послуг підприємств ЖКГ. При цьому фактично, за деякими винятками, грошові кошти і в першому і у другому випадках перераховуються безпосередньо підприємствам ЖКГ.

Тут слід звернути увагу ще на одне формулювання: компенсація заборгованості минулих років за різницею в тарифах, що виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості послуг до тарифів, які було затверджено держорганами. Зокрема, таке формулювання було в

листі ДПАУ від 14.08.2006 р. № 15328/7/16-1517-8. Застосування норм Закону про ПДВ до такої компенсації має бути аналогічно субсидіям на покриття збитків підприємств, що виникли внаслідок установлення розцінок нижче собівартості товарів (робіт, послуг).

Стосовно таких «збиткових» субсидій податківці одностайно стверджують про відсутність об’єкта оподаткування на підставі

п.п. 3.2.7 Закону про ПДВ. Що стосується іншого виду (субсидій громадянам), то, виходячи з аргументів листа № 5485, їх не можна класифікувати як такі, на які поширюються норми п.п. 3.2.7 Закону про ПДВ. Обумовлено це двома причинами:

1) ця субсидія надається фізичній особі, а не підприємству, для якого така субсидія є оплатою наданих послуг (виконаних робіт);

2) частина плати за житлово-комунальні послуги, яку держава у вигляді субсидії сплачує за громадянина, визначається виходячи з розміру тарифу, затвердженого з урахуванням ПДВ, а тому й розмір субсидії вже містить у собі ПДВ.

На нашу думку, такий підхід податківців цілком логічний. Тут потрібно розмежовувати два види операцій: операції з надання ЖЕКами своїх послуг, що обкладаються ПДВ, та операції з виплати субсидій, які згідно з

п.п. 3.2.7 Закону про ПДВ не оподатковуються. При цьому субсидії не обкладаються ПДВ лише при виплаті її одержувачу (чи то ЖЕКу, чи то населенню). Оскільки субсидії населенню мають цільове призначення — на оплату послуг підприємств ЖКГ, то на законодавчому рівні механізм такої оплати спрощено і кошти перераховуються безпосередньо підприємствам ЖКГ. Отже, ця субсидія є такою лише для населення, а для ЖЕКів це оплата послуг, які, у свою чергу, обкладаються ПДВ.

Як розмежувати субсидії

населенню та субсидії безпосередньо ЖЕКам, податківці побічно згадали в листі № 5485, пославшись на Рекомендації ВГСУ від 09.12.2004 р. № 04-5/3359. Суд до цього питання підійшов цілком зважено: оскільки держава цю кашу заварила, то орієнтуватися потрібно на неї (державу), і запропонував розмежувати ці види субсидій за кодами бюджетної класифікації: «Субсидії на покриття збитків підприємств є поточними платежами юридичним особам та здійснюються за кодом бюджетної класифікації 1310 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)». Виплати фізичним особам здійснюються за кодом бюджетної класифікації 1340 «Поточні трансферти населенню»...

... слід розмежовувати виплати, що здійснюються з бюджету (субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)) на покриття збитків підприємств, від виплат (поточних трансфертів (субсидій)) населенню, що здійснюються з бюджету як компенсація витрат, у тому числі на комунальні послуги».

Також слід зауважити, що в разі надання підприємствам субсидій та звільнення їх від ПДВ податківці наполягають на формуванні податкового кредиту з урахуванням норм

пп. 7.4.2 і 7.4.3 Закону про ПДВ (див., наприклад, листи ДПАУ № 5485, від 14.08.2006 р. № 15328/7/16-1517-8, від 15.12.2006 р. № 23644/7/16-1517-20, консультацію в журналі «Вісник податкової служби України», 2006, № 41). Ми ж з таким підходом не згодні, оскільки товари (роботи послуги), що придбаваються, використовуються в оподатковуваних операціях, адже послуги і роботи ЖЕКів обкладаються ПДВ. Інша справа, що через установлення державою збиткових розцінок ЖЕКи «недобирають» зобов’язання, щоб перекрити вхідний кредит, і, крім дотаційних підприємств, стають ще і підприємцями-відшкодуванцями. Така вже специфіка роботи дотаційних підприємств. Але цю проблему мусить вирішувати законодавець, а не ДПАУ.

Антон Іванченко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно