Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Інвалід — це повноправний працівник

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2007/№ 77
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Інвалід — це повноправний працівник

 

Чи може інвалід працювати у двох та більше організаціях на півставки або на чверть ставки?

(м. Харків)

 

Зауважимо, що чинне законодавство надає інвалідам

рівні з усіма громадянами права та можливості. Не є винятком і право на працю. Згідно зі ст. 21 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП) працівник має право реалізувати свої здібності до праці шляхом укладання трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах та організаціях*. Нагадаємо, що виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому чи іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом вважається сумісництвом. Оскільки інвалід має рівні права з іншими працівниками, він може працювати як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

* Обмеження на роботу за сумісництвом установлено постановою КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій» від 03.04.93 р. № 245 та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мінфіну та Мін’юсту України від 28.06.93 р. № 43 для працівників

державних підприємств.

Варто зауважити, що

сумісники згідно з п. 2.6 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286 (далі — Інструкція № 286), до облікової кількості штатних працівників не включаються. Це означає, що сумісники не братимуть участі й у розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки норматив базується на показнику середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік (ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 р. № 875-XII). Про це неодноразово зазначав Фонд соціального захисту інвалідів у листах від 11.03.2006 р. № 06ю-39/378-140/1, від 25.05.2006 р. № 06ю-111/927-305/1, від 28.07.2006 р. № 06ю-181/1349-283/2. Отже, якщо роботодавець працевлаштовує інваліда за сумісництвом з метою дотримання нормативу працевлаштування, то це не має сенсу.

Тривалість роботи за сумісництвом законодавством

не обмежується. Головне, щоб вона не перевищувала нормальну тривалість робочого часу відповідно до КЗпп.

Щодо штатних інвалідів, то роботодавець зобов’язаний на прохання інваліда встановлювати

неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ст. 172 КЗпП). На це звертав увагу Мінпраці в листі від 07.03.2007 р. № 65/06/186-07 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 42.

Отже, інвалід

має право працювати на умовах неповного робочого часу (менше ніж 40 годин на тиждень) та одержувати заробітну плату пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Для цього необхідно отримати заяву від працівника та оформити наказ керівника.

Зверніть увагу: працівники, які працюють на умовах неповного робочого часу, включаються до

облікової кількості штатних працівників і при розрахунку середньої кількості штатних працівників такий інвалід рахуватиметься як одна штатна одиниця (п.п. 2.4.3 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286).

Марина

ковенко, економіст-аналітик
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно