Теми статей
Обрати теми

Аналіз помилок. Помилкове включення до складу валових витрат, що підлягають амортизації

Редакція ПБО
Стаття

Помилкове включення до складу валових витрат, що підлягають амортизації

 

Ситуація

Підприємство у грудні 2007 року (IV квартал 2007 року) з метою ремонту будівлі, що використовується під офіс, придбало інструмент вартістю 960 грн. (у тому числі ПДВ 20 % — 160 грн.), який у цьому ж періоді передано в експлуатацію.

До моменту ремонту будівлі встановлений на початок звітного періоду 10 % ремонтний ліміт

було вичерпано. Проте витрати на придбання такого інструменту було включено до складу валових витрат підприємства на підставі п.п. 5.2.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про податок на прибуток), що знайшло відображення в декларації з податку на прибуток за 2007 рік.

Діяльність підприємства у 2007 році була прибутковою.

 

Порушення

При формуванні валових витрат підприємство

завищило їх суму на 800 грн. У результаті, зазначивши в рядку 04.1 «витрати на придбання товарів (робіт, послуг), крім зазначених у 04.11» декларації з податку на прибуток за 2007 рік неправильні дані, платник податку занизив об’єкт оподаткування і відповідно нараховану суму податку на прибуток на 200 грн.

  

Аналіз ситуації

Як відомо, податковий облік витрат на ремонт основних фондів ведеться з урахуванням положень

абзаців першого і другого п.п. 8.7.1 Закону про податок на прибуток. Згідно з цими положеннями платники податку мають право протягом звітного періоду віднести до валових витрат будь-які витрати, пов’язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, у сумі, що не перевищує 10 % сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів на початок такого звітного періоду. Витрати, що перевищують зазначену суму, збільшують балансову вартість основних фондів відповідної групи.

При цьому

п.п. 5.3.2 Закону про податок на прибуток чітко встановив обмеження щодо включення до валових витрат витрат, пов’язаних з ремонтом, модернізацією та іншими видами поліпшення основних фондів, якщо сума таких витрат відноситься на збільшення балансової вартості цих об’єктів основних фондів (у частині витрат, що перевищують 10 % сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів на початок звітного року). Інакше кажучи, витрати, що підлягають амортизації, не повинні включатися до складу валових витрат.

У ситуації, що розглядається, до початку ремонту будівлі 10 % ремонтний ліміт, установлений на початок звітного періоду (на 01.01.2007 р.),

уже вичерпано. У зв’язку з цим витрати на придбання інструменту на підставі п.п. 5.3.2 Закону про податок на прибуток не повинні обліковуватися у валових витратах. Вони збільшують балансову вартість будівлі (об’єкта основних фондів групи 1) і підлягають амортизації з І кварталу 2008 року.

Інша справа, якби підприємство придбало інструмент (МШП),

заздалегідь не знаючи, використовуватиметься він для ремонту основних фондів чи ні. Тоді суму понесених витрат слід було б включити до валових витрат на підставі п.п. 5.2.1 Закону про податок на прибуток і до моменту передачі в експлуатацію перераховувати за п. 5.9. При передачі інструменту в експлуатацію не для цілей ремонту в одному з наступних звітних періодів його вартість потрібно було б виключити з перерахунку за п. 5.9.

Якщо в подальшому інструмент «послужив» би ще й для ремонту основних фондів, то не було б необхідності провадити будь-яке коригування валових витрат, навіть при вичерпаному 10 % ліміті. Адже зазначені МШП було б на законних підставах ураховано у складі валових витрат, а

Закон про податок на прибуток не вимагає відстежувати їх подальшу долю (якщо, звичайно, вона не виходить за межі госпдіяльності) і у зв’язку з цим переглядати податково-облікові наслідки.

Проте в ситуації, що розглядається, придбаний інструмент

первісно було призначено для ремонту об’єкта основних фондів, тому, щоб уникнути штрафних санкцій з боку контролюючих органів, допущену помилку доцільно виправити самостійно до початку перевірки. Припустимо, що помилку виявлено і вона виправляється в І кварталі 2008 року.

 

Виправлення помилки

Виправлення самостійно виявлених помилок у декларації з податку на прибуток здійснюється відповідно до

п. 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III (далі — Закон № 2181) і Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПАУ від 29.03.2003 р. № 143.

Згідно з цими документами в цьому випадку допущену помилку може бути виправлено одним з двох способів:

1) в

уточнюючому розрахунку податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок. При цьому в першому підрядку рядка 2 розрахунку має бути відображено код рядка, що виправляється, — 04.1, а під ним у другому підрядку цього ж рядка — сума завищення валових витрат у розмірі 800 грн. зі знаком «-»;

2) у

поточній декларації, тобто в декларації за І квартал 2008 року, у спеціально передбаченому для цього рядку 05.2 «самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів». І вцьому випадку сума завищення валових витрат у розмірі 800 грн. відображається зі знаком «-».

Ці способи є такими, що взаємовиключаються, тому якщо виправлення відображено в уточнюючому розрахунку, то в рядку 05.2 поточної декларації його ураховувати не потрібно.

Якщо допущена помилка спричинила недоплату податку на прибуток, то на підставі

п. 17.2 Закону № 2181 підприємству слід нарахувати і сплатити 5 % штраф суми такої недоплати. Зверніть увагу: і в уточнюючому розрахунку, і власне в декларації для відображення нарахованого 5 % штрафу передбачено спеціальні рядки:

— в уточнюючому розрахунку — рядок 8;

— у декларації — рядок 22.

Не забудьте також про необхідність збільшення на початок 2008 року балансової вартості будівлі — об’єкта основних фондів групи 1 на 800 грн.

Матеріал підготувала економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» Наталя БІЛОВА

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі