Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Індексуємо балансову вартість основних фондів

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Квітень, 2008/№ 30
В обраному У обране
Друк
Стаття

Індексуємо балансову вартість основних фондів

 

Податкове законодавство надає підприємствам можливість щорічно індексувати балансову вартість своїх основних фондів. На щастя, жодних особливих умов для проведення цієї нескладної, але вигідної процедури не існує. Давайте подивимося, як вона провадиться цього року.

 

Наталя БІЛОВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Документи статті

Закон про податок на прибуток

— Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР.

П(С)БО 7

— Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92.

 

Що таке індексація балансової вартості груп основних фондів і з якою метою вона провадиться?

Індексація балансової вартості груп основних фондів і нематеріальних активів є специфічним механізмом, що дозволяє врахувати інфляційні процеси при оподаткуванні прибутку підприємств.

Такий механізм передбачено

п.п. 8.3.3 Закону про податок на прибуток. Згідно з ним право на проведення щорічної індексації мають платники податків усіх форм власності.

Завдяки індексації балансової вартості груп основних фондів

на початок року підприємство одержує певні вигоди, оскільки в нього:

1) зростає розмір амортизаційних відрахувань;

2) збільшується розмір витрат на поліпшення основних фондів, які можна віднести до валових витрат у поточному році (за рахунок зростання бази для визначення 10 % ремонтного ліміту);

3) не збільшуються валові доходи на суму індексації;

4) зменшується розмір оподатковуваного прибутку (або збільшується від’ємне значення об’єкта оподаткування) при продажу об’єктів основних фондів.

 

В якому порядку провадиться індексація балансової вартості груп основних фондів?

Для проведення індексації балансової вартості груп основних фондів застосовується коефіцієнт індексації

Кі, який визначається за формулою, наведеною в п.п. 8.3.3 Закону про податок на прибуток:

Кі = [І(а-1) - 10] : 100

,

де

І(а-1) — індекс інфляції року, за наслідками якого провадиться індексація.

Якщо значення

Кі не перевищує одиниці, індексація не провадиться.

Отже, для проведення індексації досить, щоб:

— платник податків прийняв з цього приводу

добровільне рішення;

— індекс інфляції попереднього року

перевищив 110 %.

За даними Держкомстату індекс інфляції за попередній 2007 рік склав

116,6 %, що дозволяє здійснити індексацію за 2007 рік.

Якщо ми підставимо значення 116,6 % у наведену вище формулу, то отримаємо відповідний коефіцієнт для проведення індексації за 2007 рік, що дорівнює

1,066 [(116,6 - 10) : 100].

З формулювання

п.п. 8.3.3 Закону про податок на прибуток випливає, що індексація провадиться за підсумками звітного (податкового) року на початок першого кварталу наступного року (у нашому випадку — на 01.01.2008 р.). При цьому алгоритм її проведення у 2008 році можна навести у вигляді такої формули:

Балансова вартість групи основних фондів (окремого об’єкта основних фондів групи 1) на початок 2008 року

х 1,066 = Проіндексована балансова вартість групи основних фондів (окремого об’єкта основних фондів групи 1) на початок 2008 року.

Нова балансова вартість (з урахуванням індексації) відображається у графі 3 «Балансова вартість на початок розрахункового кварталу» таблиці 2 «Розрахунок амортизаційних відрахувань» додатка К1/1 до декларації з податку на прибуток

за І квартал 2008 року. Це означає, що, починаючи з І кварталу 2008 року, платник податків амортизує вже нову, проіндексовану балансову вартість групи основних фондів.

Від проіндексованої балансової вартості потрібно відштовхуватися і

при розрахунку 10 % ремонтного ліміту, який підприємство встановлює на початок звітного періоду за правилами п.п. 8.7.1 Закону про податок на прибуток. Це пов’язане з тим, що згідно з п.п. 8.3.2 цього Закону балансова вартість групи основних фондів на початок кожного розрахункового кварталу визначається виходячи з величини балансової вартості відповідної групи основних фондів на початок кварталу, який передував розрахунковому, з урахуванням усіх її змін, передбачених зазначеним Законом, протягом такого кварталу, що передував розрахунковому. Так стверджують представники податкової адміністрації в консультаціях, опублікованих у журналі «Вісник податкової служби України», 2005, № 13 — 14 та № 35.

Приклад.

На балансі підприємства станом на 01.01.2008 р. обліковуються основні фонди чотирьох груп. При цьому балансова вартість складає:

— групи 1 — 3500000 грн. (у тому числі будівля цеху — 1850000 грн.; адміністративна будівля — 1650000 грн.);

групи 2 — 700000 грн.;

групи 3 — 100000 грн.;

групи 4 — 80000 грн.

Щоб отримати проіндексовану балансову вартість груп основних фондів на 01.01.2008 р., скористаємося наведеною вище формулою. Для зручності розмістимо інформацію в таблиці.

 

Основні фонди

Балансова вартість груп основних фондів на 01.01.2008 р., грн.

Коефіцієнт індексації за 2007 рік

Проіндексована балансова вартість груп основних фондів на 01.01.2008 р.
(гр. 2 х гр. 3)

1

2

3

4

Група 1, у тому числі:

3500000

1,066

3731000

будівля цеху

1850000

1972100

адміністративна будівля

1650000

1758900

Група 2

700000

746200

Група 3

100000

106600

Група 4

80000

85280

Разом:

4380000

4669080

 

Як бачимо, у результаті проведеної індексації балансова вартість усіх груп основних фондів підприємства на початок 2008 року збільшилася на 289080 грн. (4669080 грн. - 4380000 грн.).

 

Чи відображаються результати індексації балансової вартості груп основних фондів у бухгалтерському обліку?

Відомо, що податковий облік основних фондів та бухгалтерський облік основних засобів — це різні речі. Тому збільшення балансової вартості груп основних фондів у результаті проведеної індексації

не відображається в бухгалтерському обліку, тобто в цьому випадку не потрібно змінювати первісну вартість об’єктів основних засобів, що обліковуються за дебетом рахунка 10 «Основні засоби».

Водночас, якщо підприємство вважає, що на дату балансу залишкова вартість об’єкта основних засобів відрізняється від справедливої, то, спираючись на

п. 16 П(С)БО 7, воно може за допомогою професійного оцінювача підкоригувати цю вартість. При цьому переоцінка зачепить усі об’єкти групи основних засобів, до якої належить цей об’єкт.

Ось, мабуть, і всі основні нюанси проведення індексації балансової вартості груп основних фондів. Як бачите, нічого складного. А проводити її чи ні, звичайно, вирішувати вам.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно