Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Програмування РРО при продажу лікарських засобів: чи можна за групами?

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Квітень, 2008/№ 33
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Програмування РРО при продажу лікарських засобів: чи можна за групами?

 

Аптека реалізує покупцям велику кількість медикаментів. Чи можна в такому разі, ураховуючи досить широку номенклатуру медичних виробів, що реалізуються, запрограмувати їх у РРО за групами?

(м. Харків)

 

Як відомо, згідно з

п. 11 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості. Отже, використання режиму попереднього програмування РРО є обов’язковим і передбачає програмування в РРО найменування та ціни реалізації за кожним товаром, що реалізується.

Нагадаємо, що за порушення порядку проведення розрахунків, і, зокрема, за проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування, передбачено:

— фінансову відповідальність — штраф у розмірі 5 нмдг (85 грн.) (

п. 6 ст. 17 Закону про РРО);

— адміністративну відповідальність — адмінштраф на особу, яка безпосередньо здійснює розрахунки, у розмірі від 2 до 5 нмдг (від 34 грн. до 85 грн.) і на посадову особу — від 5 до 10 нмдг (від 85 грн. до 170 грн.). За повторне порушення протягом року — розміри адмінштрафів відповідно становлять від 85 грн. до 170 грн. та від 170 грн. до 340 грн. (

ст. 1551 КУпАП).

Разом з тим з часів появи

Закону про РРО запрограмувати достатньо об’ємний перелік товарів, що реалізуються, дозволяли не всі моделі РРО. Тому в деяких випадках, ураховуючи специфіку діяльності окремих суб’єктів господарювання, які реалізують товари широкої номенклатури (до яких належали і аптеки), податківці дозволяли здійснювати програмування найменувань в РРО за групами — наприклад, антибіотики, противірусні препарати, вітаміни тощо (листи ДПАУ від 30.04.98 р. № 4990/10/23-3117, від 09.02.2001 р. № 1651/7/23-3117, від 14.05.2004 р. № 4730/5/23-2119). Докладно особливості програмування РРО в цьому випадку розглядалися в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 54, с. 9.

Та все ж такий варіант програмування був скоріше виключенням, ніж правилом, і для його «спокійного» використання платнику податків бажано було б отримати схвалення свого податкового органу. До того ж, повторимо, з його застосуванням контролюючі органи погоджувалися не в усіх випадках, а тільки при використанні

окремими суб’єктами господарювання, які мають свою специфіку діяльності, в яких великий товарний асортимент продукції, що продається: аптек; книготорговельних підприємств, що реалізовують друковану продукцію (лист Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 13.06.2002 р. № 55-38/180, консультація в журналі «Вісник податкової служби України», 2001, № 30, с. 39); підприємств з ремонту радіоелектронної апаратури, запчастин та комплектуючих виробів (консультація в журналі «Вісник податкової служби України», 2001, № 30, с. 39).

Проте з часом Державний реєстр РРО періодично обновлявся, включаючи РРО з більшими технічними можливостями. У зв’язку з цим на сьогодні податківці

переглянули свою думку про можливість групового програмування РРО і надали нові роз’яснення з цього приводу. Так, у листі ДПАУ від 18.10.2007 р. № 21275/7/23-7017 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 88) роз’яснювалося, що сьогодні переважна більшість запропонованих до використання моделей РРО здатні повною мірою забезпечити програмування асортиментного переліку товарів, що налічує декілька тисяч найменувань. У зв’язку з цим ДПАУ відкликала свої колишні листи, в яких зазначалось про можливість групового програмування (листи ДПАУ від 30.04.98 р. № 4990/10/23-3117, від 09.02.2001 р. № 1651/7/23-3117, від 14.05.2004 р. № 4730/5/23-2119), та зобов’язувала при цьому довести зазначене до відома податкових органів на місцях, а також проінформувати про це платників податків. Тим самим податківці, по суті, указували на те, що програмувати РРО за групами відтепер не можна.

Таким чином,

використовувати групове програмування найменувань товарів в РРО тепер у суб’єктів господарювання не вийде. Отже, якщо РРО, що використовується, не може впоратися з таким завданням та забезпечити програмування всієї номенклатури товарів, його доведеться замінити на потужніший. До речі, на такий момент податківці звертали увагу у своїх консультаціях і раніше (журнал «Вісник податкової служби України», 2006, № 11).

На завершення варто вказати на такий випадок, як

укрупнений варіант програмування, коли ідентичні товари програмуються за узагальненою назвою та однаковою ціною (наприклад, карамель фруктова (яблучна, абрикосова тощо); сік (персиковий, апельсиновий тощо)). Про таке програмування йшлося в листі ДПАУ від 21.01.2003 р. № 478/6/23-2119. По суті, такий спосіб не є програмуванням за групами, а отже, його використання залишається, як і раніше, можливим.

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно