Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Торгівля товарами, на які видано пільговий патент — без РРО

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Квітень, 2008/№ 33
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Коли можна працювати без РРО

 

Торгівля товарами, на які видано пільговий патент — без РРО

 

Підприємство торгує товарами, на які видано пільговий торговий патент. Чи потрібно в цьому разі при проведенні готівкових розрахунків з покупцями застосовувати РРО ?

(м. Житомир)

 

Насамперед нагадаємо, що випадки, коли на торгівлю видається пільговий торговий патент, обумовлено

ч. 6 — 9 ст. 3 Закону про патентування. Так, пільговий торговий патент видається суб’єктам підприємницької діяльності чи їх структурним (відокремленим) підрозділам, що здійснюють торгівлю виключно з використанням таких товарів вітчизняного виробництва (ч. 6 ст. 3 Закону про патентування):

— поштові марки, листівки, вітальні листівки та конверти непогашені, ящики, коробки, мішки, сумки та інша тара з дерева, паперу та картону, що використовується для поштових відправлень підприємствами Державного комітету зв’язку України, і фурнітура до них;

— періодичні видання друкованих засобів масової інформації, що мають реєстраційні свідоцтва, видані уповноваженими органами України, книги, брошури, альбоми, нотні видання, буклети, плакати, картографічна продукція, що видаються юридичними особами — резидентами України;

— проїзні квитки;

— товари народних промислів (крім антикварних та тих, що становлять культурну цінність згідно з переліком, що встановлюється Міністерством культури України);

— готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти, предмети догляду, перев’язувальні матеріали та інше медичне приладдя) та вітаміни для населення; ветеринарні препарати, папір туалетний, зубні паста та порошки, косметичні серветки, дитячі пелюшки, тампони, інші види санітарно-гігієнічних виробів із целюлози або її замінників, термометри, індивідуальні діагностичні прилади (незалежно від країни їх походження);

— вугілля, вугільні брикети, паливо пічне побутове, гаc освітлювальний і газ скраплений, торф паливний кусковий, торф’яні брикети і дрова для продажу населенню;

— мило господарське, а також сірники (незалежно від країни їх походження);

— насіння овочевих, баштанних, квіткових культур, кормових коренеплодів та картоплі (незалежно від країни його походження);

— зошити.

Також пільговий торговий патент одержують (

ч. 7 — 9 ст. 3 Закону про патентування):

— суб’єкти підприємницької діяльності, які реалізують інвалідам товари повсякденного вжитку та продукти харчування через торговельні установи, створені для цієї мети громадськими організаціями інвалідів (крім суб’єктів підприємницької діяльності, зазначених в

п. 3 ч. 3 ст. 1 Закону про патентування);

— суб’єкти підприємницької діяльності, які займаються продажем періодичних видань друкованих засобів масової інформації, одержують пільговий торговий патент на торгівлю супутньою продукцією за таким переліком: ручки, олівці, інструменти для креслення, пензлі, мастихіни, мольберти, фарби, лаки, розчинники та закріплювачі для малювання та живопису, полотно, багети, рамки та підрамники для картин, швидкозшивачі, інші канцелярські прилади та конторське приладдя, крім виготовлених з дорогоцінних і напівдорогоцінних металів (незалежно від країни їх походження);

— суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торговельну діяльність на території військових частин і військових навчальних закладів виключно товарами військової атрибутики та повсякденного вжитку для військовослужбовців.

На торгівлю іншими товарами пільговий патент права не дає.

Суб’єктам господарювання,

які працюють за пільговим торговим патентом, дозволено торгувати за готівку без РРО. Так, згідно з п. 8 ст. 9 Закону про РРО реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім підакцизних) (наданні послуг) особами, які отримали пільговий торговий патент відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, за умови ведення такими особами книг обліку доходів та витрат у порядку, визначеному КМУ, у разі коли такі особи не є платниками ПДВ відповідно до законодавства. На незастосування РРО при роботі за пільговим патентом також зверталася увага в консультації податківців у журналі «Вісник податкової служби України», 2007, № 30. Отже, для незастосування РРО і РК необхідне дотримання таких умов:

— наявність пільгового торгового патенту;

— ведення суб’єктом господарювання книги обліку доходів та витрат;

— відсутність реєстрації платником ПДВ.

Щодо другої умови зауважимо, що

Порядок ведення книги обліку доходів та витрат затверджено постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1269. Така книга повинна бути прошнурована, пронумерована та зареєстрована в податковому органі за місцем державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності. При цьому якоїсь спеціальної форми книги цей Порядок не містить, а в його п. 3 лише зазначається, що форма книги затверджується Державною податковою адміністрацією. У зв’язку з цим традиційно під такою книгою розуміють книгу за формою додатка 10 до Інструкції № 12 (так звану Книгу за ф. 10), особливості ведення якої свого часу роз’яснювалися в листі ДПАУ від 05.11.97 р. № 17-0117/10-8886.

Також важливою в цьому випадку є й третя умова. Так, якщо особу буде зареєстровано

платником ПДВ, то навіть за наявності пільгового патенту вона повинна здійснювати готівкові розрахунки з використанням РРО та РК або тільки з використанням РК, якщо вид діяльності, що провадиться, зазначено в Переліку № 1336. Виняток, мабуть, становить випадок, коли пільговий патент має платник ПДВ, який здійснює продаж у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, за умови, що питома вага такої продукції становить понад 50 % загального товарообігу за відсутності продажу алкогольних напоїв та підакцизних непродовольчих товарів. У такому разі не застосовувати РРО та РК йому дозволяє перехресна норма з п. 10 ст. 9 Закону про РРО.

Отже,

при дотриманні перелічених вище умов особи, які працюють за пільговим торговим патентом, звільнятимуться від застосування РРО.

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно