Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо нарахування допомоги по вагітності та пологах виходячи із середньогодинної зарплати

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Січень, 2008/№ 7
Друк
Лист від 16.08.2007 р. № 501/020/153-07

Щодо нарахування допомоги по вагітності та пологах виходячи із середньогодинної зарплати

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 16.08.2007 р. № 501/020/153-07

(витяг)

 

<...>

Відповідно до статей 38 і 39 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу і виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Зазначена допомога призначається та надається за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків (частина перша статті 50 цього Закону).

Розмір цієї допомоги розраховують сумарно і надають застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів. Оскільки допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, то виплачується вона за робочі дні згідно з графіком роботи підприємства або індивідуального графіка роботи працівниці, якщо такий встановлено, що припадають на період цієї відпустки.

Розрахунок допомоги по вагітності та пологах здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням (далі — Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266,

виходячи із середньоденної заробітної плати за фактично відпрацьований час у розрахунковому періоді. Середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді. Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата застрахованої особи (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день) для оплати листка непрацездатності, є період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувались страхові внески. Таким періодом є останні 6 календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (у даному разі — вагітність і пологи).

Загальна сума допомоги по вагітності та пологах визначається множенням середньоденної заробітної плати на кількість робочих днів згідно з графіком роботи підприємства, що припадають на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до ст. 61 КЗпП України на деяких роботах, де за умовами виробництва (роботи) не може бути дотримано встановлену для відповідної категорії працівників щоденну або щотижневу тривалість робочого часу, допускається, за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації, запровадження підсумованого обліку робочого часу.

У разі застосування підсумованого обліку робочого часу тривалість робочого часу за обліковий період не може перевищувати норму робочого часу, тобто 40 годин на тиждень (ст. 50, 51 КЗпП України). Таким чином, оплата праці проводиться за результатами роботи в обліковому періоді, у якому в середньому реалізується встановлена трудовим законодавством тривалість робочого дня (робочого тижня). Обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства для кожної категорії працівників. Він може встановлюватись у розрахунку на місяць, квартал, півріччя, рік і охоплювати як робочий час, так і години роботи у святкові, неробочі та вихідні дні. При цьому щоденна або щотижнева тривалість робочого часу може в певних межах відхилятися від норми годин робочого дня (тижня). Недопрацювання або робота понад установлену норму тривалості робочого часу балансуються в межах облікового періоду так, щоб сума годин роботи за графіком в обліковому періоді дорівнювала нормі робочого часу за цей період.

Тому,

якщо для працівника установлено підсумований облік робочого часу, кількість робочих годин у розрахунковому періоді розраховують виходячи з графіка роботи цього працівника, і допомога по вагітності та пологах надається за робочі години згідно з графіком змінності застрахованої особи, які припадають на період відпустки по вагітності та пологах.

Якщо робочий час підсумовується

або його облік ведеться у годинах, для розрахунку допомоги по вагітності та пологах застосовується середньогодинна заробітна плата, яка обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати на кількість годин, відпрацьованих застрахованою особою у зазначений період (пункти 15, 16 Порядку).

Заступник директора департаменту політики державного соціального страхування О. Постоюккомментарі редакції

Розрахунок допомоги по вагітності та пологах у разі застосування підсумованого обліку робочого часу

У листі, що коментується, Мінпраці роз’яснило порядок розрахунку допомоги по вагітності та пологах особам, щодо яких запроваджено підсумований облік робочого часу.

Нагадаємо, що застосування підсумованого обліку робочого часу допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на безперервно діючих підприємствах, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях та на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути дотримано встановленої для цієї категорії працівників щоденної або щотижневої тривалості робочого часу (ст. 61 Кодексу законів про працю України від 12.10.71 р.). Тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати норму робочого часу.

Обліковий період може встановлюватися в розрахунку на місяць, квартал, півріччя або рік. При цьому сума годин роботи за графіком в обліковому періоді не повинна перевищувати норму робочого часу за цей період.

Допомога по вагітності та пологах застрахованим особам, щодо яких ведеться підсумований облік робочого часу, розраховується виходячи із середньогодинної заробітної плати, яка, у свою чергу, обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати на кількість відпрацьованих за цей період годин (пп. 15, 16 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266). При цьому кількість робочих годин у розрахунковому періоді визначають за графіком роботи жінки, котра йде у відпустку по вагітності та пологах.

А власне сума допомоги по вагітності та пологах розраховується шляхом множення середньогодинної заробітної плати на кількість робочих годин згідно з графіком змінності працівниці, що припадають на період відпустки по вагітності та пологах. Допомога по вагітності та пологах надається за весь період відпустки по вагітності та пологах у розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу.

Катерина Скрипкіна

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі