Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо обчислення середньої зарплати для розрахунку страхових виплат

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Січень, 2008/№ 8
Друк
Лист від 08.01.2008 р. № 9783/0/14-07/026

Щодо обчислення середньої зарплати для розрахунку страхових виплат

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 08.01.2008 р. № 9783/0/14-07/026

(витяг)

 

У Департаменті політики державного соціального страхування Мінпраці розглянуто <...> звернення щодо надання роз’яснень.

<...>

Середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат

, у тому числі допомоги по вагітності та пологах, обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням (далі — Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266, із змінами.

Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням,

розрахунковим періодом для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий час) є останні 6 календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Якщо у розрахунковому періоді

перед настанням страхового випадку працівниця не мала заробітку з поважних причин, середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої їй на момент настання страхового випадку (пункт 10 Порядку). У такому випадку для розрахунку середньоденної заробітної плати береться кількість робочих днів за балансом робочого часу підприємства (підрозділу) у розрахунковому періоді — 6 календарних місяців (підпункт 2 пункту 2 вашого прикладу).

<...>

Заступник директора департаменту політики державного соціального страхування О. Постоюккомментарі редакції

Мінпраці роз’яснив порядок розрахунку допомоги по вагітності та пологах виходячи
з місячної тарифної ставки (посадового окладу)

Ситуація, яка розглядається в листі, що коментується, стосується порядку розрахунку допомоги по вагітності та пологах працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, і тому за останні 6 календарних місяців у неї немає заробітку.

Як зазначено в п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженому постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, якщо в розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин або якщо страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), установленої працівнику на момент настання страхового випадку. При цьому зауважимо, що до поважних причин, у тому числі належить відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У свою чергу, згідно з абзацом сьомим п. 14 Порядку № 1266, якщо середня заробітна плата обчислюється згідно з п. 10 Порядку № 1266, то середньоденна зарплата за один робочий день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу) на середньомісячну кількість робочих днів, установлену на підприємстві.

Закономірно виникає запитання: а як визначається середньомісячна кількість робочих днів?

На це запитання Мінпраці відповіло так:

для розрахунку середньоденної заробітної плати береться кількість робочих днів за балансом робочого часу підприємства (підрозділу) в розрахунковому періоді — 6 календарних місяців.

Розглянемо умовний приклад. Працівниця з 14 січня по 18 травня 2008 року включно йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. У розрахунковому періоді (липень — грудень 2007 року) жінка перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тому в цей період вона не мала заробітку. Посадовий оклад працівниці становить 1000 грн. У підрозділі, у штаті якого значиться ця працівниця, установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (субота та неділя).

Визначимо середньомісячну кількість робочих днів.

Загальна кількість робочих днів за балансом робочого часу підрозділу в розрахунковому періоді (липень — грудень 2007 року) склала: 22 + 22 + 20 + 23 + 22 + 21 = 130 (роб. дн.).

Середньомісячна кількість робочих днів становить:

130 : 6 = 21,67 (роб. дн.).

Середньоденна заробітна плата складе:

1000 : 21,67 = 46,15 (грн.).

Допомога по вагітності та пологах складе:

46,15 х 85 = 3922,75 (грн.).

85 — кількість робочих днів, що припадають на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниці. При цьому підприємство не дотримувалося рекомендацій КМУ, викладених у розпорядженні «Про перенесення робочих днів у 2008 році» від 28.11.2007 р. № 1059-р.

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі