Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Липень, 2008/№ 61
Друк
Лист від 27.05.2008 р. № 146/06/186-88

Щодо укладення договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 27.05.2008 р. № 146/06/186-88

 

<...> звернення розглянуто Юридичним управлінням Міністерства праці та соціальної політики України і в межах своєї компетенції повідомляємо наступне. Відповідно до статті 1351 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) письмові

договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади або виконують роботи, безпосередньо пов’язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджується в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Перелік посад і робіт, що заміщуються чи виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм на збереження, обробку, продаж (відпуск), перевезення або застосування в процесі виробництва (далі — Перелік № 447/24), затверджено постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР з праці та соціальних питань і Секретаріатом Всесоюзної центральної ради професійних спілок від 28 грудня 1977 р. № 447/24, яка діє на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від  12 вересня 1991 р. № 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР».

Відповідно до вищезазначеної статті

договори можна укладати тільки при зайнятті посад і виконанні робіт, які передбачено Переліком № 447/24. Якщо ж до трудових обов’язків працівників такі функції не входять, то укладення договору про повну матеріальну відповідальність буде суперечити законодавству навіть у разі, коли посада, яку займає працівник, або робота, що він виконує, була зазначена в Переліку № 447/24.

Слід звернути увагу, що

договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність може укладатися за наявності одночасно двох умов:

1) наявність посади, яку працівник займає, або роботи, що він виконує, у загальному Переліку № 447/24;

2) виконання обов’язків згідно з посадою, виконання роботи за фахом має бути безпосередньо пов’язане зі збереженням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням чи застосуванням в процесі виробництва довірених працівникам цінностей.

Тому

один формальний момент (наявність посади або роботи в Переліку № 447/24) не дає підстави для укладення договору про повну матеріальну відповідальність, якщо у змісті трудової функції працівника відсутні перелічені обов’язки.

Звертаємо вашу увагу, що згідно з нормами статті 134 КЗпП відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації у випадках, коли майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами (п. 2 ст. 134 КЗпП). Питання видачі довіреностей на одержання матеріальних цінностей, відпуску їх за довіреностями регулюються статтями 244, 245, 246 Цивільного кодексу України.

Відповідно до пункту 6 Типового договору про повну матеріальну відповідальність, затвердженого постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР з праці та соціальних питань і Секретаріатом Всесоюзної центральної ради професійних спілок від 28 грудня 1977 р. № 447/24, договір про повну матеріальну відповідальність складається у

двох примірниках, перший із яких знаходиться в адміністрації підприємства, установи, організації, а другий — у працівника.

З вищенаведеного можна зробити висновок, що адміністрація сама визначає місце зберігання зазначеного договору.

Начальник Юридичного управління І. Тубелецькоментар редакції

Нюанси укладення договору про повну матеріальну відповідальність: роз’яснення Мінпраці

У листі, що коментується, Мінпраці уточнило умови роботи, при яких з працівником може бути укладено договори про повну матеріальну відповідальність.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 1351 Кодексу законів про працю України

письмові договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством з працівниками, які досягли 18 років та обіймають посади або виконують роботи, безпосередньо пов’язані зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей.

Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджується в порядку, визначеному КМУ.

На сьогодні продовжує діяти Перелік посад і робіт, що заміщуються чи виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм на збереження, обробку, продаж (відпуск), перевезення або застосування в процесі виробництва та Типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, затверджені постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 28.12.77 р. № 447/24.

У своєму листі Мінпраці зазначило, що

договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність може укладатися з працівником тільки при одночасному дотриманні двох умов:

1)

наявність посади, яку обіймає працівник, або роботи, що він виконує, у Переліку № 447/24;

2)

виконання обов’язків згідно з посадою, виконання роботи за фахом має бути безпосередньо пов’язане зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням чи застосуванням у процесі виробництва довірених працівникам цінностей.

Формальний момент (наявність посади або роботи в Переліку № 447/24) не дає підстави для укладення договору про повну матеріальну відповідальність, якщо в змісті трудової функції працівника відсутні перелічені обов’язки.

У листі, що коментується, Мінпраці наполягає на тому, що укладення договору про повну матеріальну відповідальність у разі, коли посаду, яку обіймає працівник (роботу, що ним виконується), зазначено в Переліку № 447/24, але фактично до трудових обов’язків працівника такі функції не входять, суперечитиме законодавству. Наприклад, якщо завідувач магазину фактично не здійснює роботи з приймання на зберігання, обробки, зберігання, відпуску матеріальних цінностей та інші роботи, зазначені в розділі II Переліку № 447/24, то договір про повну матеріальну відповідальність з ним укладати підприємство не має права.

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі