Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податок на прибуток. Якщо, виправляючи помилку, одержуємо збитки

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2008/№ 43
Друк
Відповідь на запитання

Податок на прибуток

 

Якщо, виправляючи помилку, одержуємо збитки

 

На прохання податківців підприємство протягом декількох років (у 2005 — 2007 роках) замість збиткової декларації з податку на прибуток декларувало в ній позитивне значення. Чи може підприємство у 2008 році шляхом виправлення минулих помилок (уточнюючим розрахунком або в поточній декларації) урахувати такі фактичні збитки минулих років?

(м. Севастополь)

 

Так, може

. Проте при цьому слід урахувати свої «обліково-збиткові» особливості. Адже оскільки в цьому випадку помилки стосуються декількох минулих років, то платнику податків при такому їх виправленні потрібно бути гранично уважним і пам’ятати про правила перенесення збитків, які діють у періодах, що виправляються.

У зв’язку з цим, насамперед, нагадаємо, що

за загальним правилом, установленим ст. 6 Закону про податок на прибуток, платник податків має право врахувати від’ємне значення попереднього року при формуванні об’єкта оподаткування в поточному році, включивши його до валових витрат першої квартальної декларації (тобто перенісши його в рядок 04.9 декларації з податку на прибуток). Разом з тим до 2008 року, крім такого загального правила, свої додаткові умови до обліку торішніх збитків щорічно встановлювалися Законом про держбюджет на відповідний рік. Так, з урахуванням таких щорічних держбюджетних уточнень платнику податків дозволялося в поточній декларації ураховувати збитки виключно попереднього звітного року (тобто які утворилися виключно минулого року). А от непогашені збитки, що виникли за більш ранні періоди, вплинути на поточний об’єкт оподаткування не могли, і врахувати їх у поточній декларації платник податків не міг.

Зауважимо: для 2008 року подібні додаткові обмеження не діють. Та й

п. 22.13 Закону про податок на прибуток викладено Законом про держбюджет на 2008 рік у новій редакції. Проте через правила обліку збитків, що діяли раніше, по суті, виходить, що у 2008 році платник податків може врахувати в поточній декларації (через рядок 04.9) збитки, що фактично утворилися у двох попередніх роках — 2006 і 2007 (перенісши до рядка 04.9 значення рядка 08 декларації з податку на прибуток за 2007 рік; (лист ДПАУ від 11.04.2008 р. № 7618/7/15-0217 // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 32).

У результаті, ураховуючи такі особливості перенесення збитків, платнику податків у цьому випадку при виправленні помилок доведеться простежити, щоб на об’єкт оподаткування у 2008 році не вплинули збитки 2005 року (тобто щоб сума непогашених збитків 2005 року не виявилася включеною до валових витрат 2008 року). Адже через дію викладених вище умов збитки 2005 року, що залишилися непогашеними протягом 2006 року, не могли впливати на зменшення об’єкта оподаткування вже починаючи з 2007 року. Зауважимо, що про такі особливості виправлення помилок у випадку зі збитками йшлося й у

п. 9 листа ДПАУ від 25.02.2008 р. № 3613/7/15-0217.

А тепер розглянемо приклад, спершу дещо спростивши ситуацію.

Приклад.

Припустимо, платник податків за підсумками 2005–2007 року в декларації з податку на прибуток декларував нульове значення, тоді як мав заповнювати рядки декларації так:

грн.

Рядки декларації

Роки

2005 рік

2006 рік

2007 рік

2008 рік

Рядок 04.9

10 000

2 000

5 000

Рядок 08

10 000

12 000

5 000

...

 

Як бачимо, платником податків було завищено об’єкт оподаткування:

— у 2005 році — на 10000 грн.;

— у 2006 році — на 12000 грн. (з яких 10000 грн. — перенесений збиток 2005 року);

— у 2007 році — на 5000 грн. (з яких 2000 грн. — перенесений збиток 2006 року).

При цьому

умовимося, що таке завищення об’єкта оподаткування відбулося через заниження платником податків суми валових витрат.

Припустимо, у поданій декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2008 року рядок 04.9 платник податків не заповнював (через декларування за підсумками 2007 року нульового значення). При цьому допущені помилки виправлятимуться ним у поточній декларації з податку на прибуток, що складається за підсумками півріччя 2008 року. У результаті, виправляючи помилку в поточній декларації, платник податків (з урахуванням зазначених вище правил перенесення збитків) заповнить її рядок 05.2, в якому він зможе показати лише суму «5000 грн.». А от суму збитків 2005 року (10000 грн.) у цьому випадку не може бути при виправленні помилки враховано платником податків — по суті, вона пропадає, оскільки можливість її впливу на об’єкт оподаткування згідно з діючими правилами обліку обмежувалася лише 2006 роком.

Для порівняння зазначимо: якби платник податків схотів виправити помилку, наприклад, уточнюючим розрахунком, то (через перехід збитків), вважаємо, йому в такому разі достатньо було б подати один УР (до декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2008 року), в якому заповнити рядок 2 (зазначивши в ньому рядок 04.9 з сумою «+ 5000 грн.»). При цьому подальші декларації 2008 року, що складаються після подання такого УР, платнику податків слід було б подавати з уже заповненим у них рядком 04.9 (із сумою «5000 грн.»), а значення рядка 15 у них формувати з урахуванням виправлення, здійсненого через УР.

Щоправда, вважаємо, що виправлення помилок через УР у цьому разі могло б відбуватися й за іншим сценарієм — шляхом подання УР до кожного з помилкових періодів — до 2006 (у рядку 4 такого УР зазначалася б сума «-2000 грн.») і до 2007 року (у рядку 4 такого УР показувалася б сума «-3000 грн.»). Цей варіант виправлення давав би платнику податків уявлення про порядок накопичення від’ємного значення у 2006 — 2007 роках. При цьому після такого виправлення помилок декларації 2008 року платнику податків слід було б подавати вже із заповненим рядком 04.9 (з сумою «5000 грн.»).

А зараз дещо ускладнимо ситуацію і уявимо, що платник податків замість нульового значення на прохання податківців у 2005 — 2007 роках, за підсумками кожного з цих років, занижуючи додатково валові витрати на 4000 грн., декларував позитивне значення, сплачуючи суму в 1000 грн. (у результаті чого виходить, що в нього за ці роки насправді утворилася переплата у розмірі 3000 грн.). Тоді,

виправляючи такі помилки, наприклад, у поточній декларації (що складається за півріччя 2008 року) у рядку 05.2 платнику податків слід показати суму «17000 грн.» (тобто суму перехідних торішніх збитків (5000 грн.), збільшену на суму неврахованих за ці роки валових витрат, що спричинили переплату (12000 грн. = 4000 грн. х 3 роки)).

А от виправлення таких помилок, наприклад, через уточнюючий розрахунок виявиться більш трудомістким, оскільки в такому разі з метою коригування переплати, що виникла в кожному з періодів, платнику податків доведеться подавати УР до кожного з таких помилкових періодів.

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі