Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податок з доходів. Застосування ПСП до заробітної плати самотньої матері

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2008/№ 43
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Податок з доходів

 

Застосування ПСП до заробітної плати самотньої матері

 

Працівниця підприємства — самотня мати, яка має двох дітей віком до 18 років. Заробітна плата працівниці становить 1600 грн. Чи має право така працівниця на податкову соціальну пільгу (ПСП) на дітей і на себе?

(м. Харків)

 

Згідно з

п.п. «а» п.п. 6.1.2 Закону № 889 на застосування ПСП має право платник податків, який є самотньою матір’ю або самотнім батьком (опікуном, піклувальником) — з розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

Сума ПСП на дітей дорівнює 150 % суми «звичайної» ПСП та у 2008 році становить

386,25 грн. на кожну дитину.

Крім того, самотня мати

додатково має право на застосування до заробітної плати «звичайної» ПСП, розмір якої у 2008 році становить 257,50 грн. (п. 6.2 Закону № 889). ДПАУ неодноразово підтверджувала право платників податків, які мають дітей до 18 років, на отримання ПСП як на дітей, так і на себе (див. листи ДПАУ від 26.10.2007 р. № 5191/к/17-0715; від 28.02.2005 р. № 1679/6/17-3116; від 29.03.2007 р. № 1560/К/17-0715 // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 9) за умови, що розмір їх заробітної плати не перевищує граничного розміру доходу (кратного кількості дітей).

Відповідно до

абзацу другого п.п. 6.5.1 Закону № 889 граничний розмір доходу у вигляді заробітної плати, що дає право на отримання ПСП працівниці у випадках та в розмірах, передбачених п.п. «а» п.п. 6.1.2 Закону № 889, визначається як добуток граничної величини зарплати, до якої застосовується ПСП (у 2008 році — 890 грн.), та відповідної кількості дітей.

Отже, для цілей застосування ПСП

граничний розмір заробітної плати самотньої матері, яка має двох дітей до 18 років, становить 1780 грн. (890 грн. х 2). Оскільки зазначений у запитанні розмір заробітної плати працівниці (1600 грн.) менше цієї суми, то до її заробітної плати може бути застосовано ПСП «на дітей» і ПСП «на себе».

Підставою для застосування ПСП «на дітей» і на «себе» є заява, подана за встановленою формою, та відповідні документи, що свідчать про право на отримання цієї пільги.

Згідно з

п. 12 Порядку № 2035 платник податків вважається самотньою матір’ю, якщо на момент застосування роботодавцем пільги, визначеної п.п. «а» п.п. 6.1.2 Закону № 889, має на утриманні дітей віком до 18 років і не перебуває в шлюбі, зареєстрованому згідно із законом.

ДПАУ у своєму

листі від 22.06.2004 р. № 11496/7/17-3117 зазначала, що особам, які розлучені, для застосування такої ПСП необхідно подати до бухгалтерії підприємства, крім заяви про застосування пільги, також копію свідоцтва (дублікат свідоцтва) про народження дитини (дітей), копію свідоцтва про розлучення та копію паспорта з відміткою про розірвання шлюбу.

Відповідно до

п. 4 Порядку № 2035 ПСП починає застосовуватися роботодавцем з податкового місяця, в якому платник податку подав роботодавцю заяву про застосування пільги та відповідні документи.

Згідно із зазначеним в запитанні прикладом розрахуємо суми внесків до фондів соціального страхування та суми податку з доходів фізичних осіб:

— внесок до Пенсійного фонду: 1600 грн. х 2 : 100 = 32 грн.;

— внесок до Фонду страхування з тимчасової втрати працездатності: 1600 грн. х 1 : 100 = 16 грн.;

— внесок до Фонду страхування від безробіття: 1600 грн. х 0,5 : 100 = 8,00 грн.;

— податок з доходів фізичних осіб: (1600 грн. - 32 грн. - 16 грн. - 8 грн. - (386,25 грн. х 2 + 257,50 грн.)) х 15 : 100 = 77,10 грн.

Маханько Ольга, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно