Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Оренда держмайна. Чи може орендар нараховувати амортизацію при оренді ЦМК

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2008/№ 45
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Оренда держмайна

 

Чи може орендар нараховувати амортизацію при оренді ЦМК

 

Наше підприємство орендує цілісний майновий комплекс. Чи можемо ми нараховувати в податковому обліку амортизацію на основні фонди, що входять до складу ЦМК?

(м. Кіровоград)

Проблема, що стосується правомірності нарахування амортизації орендарем цілісного майнового комплексу (далі — ЦМК), існує вже давно.

Річ у тім, що в

п. 3 ст. 23 Закону № 2269 визначено, що амортизаційні відрахування на орендовані ЦМК підприємств, їх структурні підрозділи нараховує та залишає у своєму розпорядженні орендар. Амортизаційні відрахування використовуються на відновлення орендованих основних фондів. У разі придбання орендарем майна за рахунок амортизаційних відрахувань право власності на це майно належить орендодавцю, якщо інше не передбачено договором оренди.

Проте амортизаційні відрахування, про які йдеться в

Законі № 2269, не мають нічого спільного з податковою амортизацією, порядок нарахування якої визначено ст. 8 Закону про податок на прибуток.

Ліберальна позиція ДПАУ з приводу можливості нарахування амортизації на вартість ЦМК у податковому обліку орендаря згодом змінилася на суто фіскальну.

Так, первісно ДПАУ, посилаючись на

п. 1.18 Закону про податок на прибуток, в якому зазначається, що операції з лізингу (оренди) ЦМК державних підприємств регулюються відповідним законодавством (судячи з усього Законом № 2269), виступала «за» нарахування податкової амортизації орендарем ЦМК (листи ДПАУ від 06.05.2000 р. № 2385/6/15-1116, від 21.05.2004 р. № 4058/6/15-1116).

Згодом податківці змінили свою позицію на абсолютно протилежну. Так, у

листах ДПАУ від 07.09.2006 р. (запитання 17) // «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 83; від 12.11.2004 р. № 22060/7/15-1117 // «Податки та бухгалтерський облік», 2004, № 100, а також у консультації у «Віснику податкової служби України», 2004, № 45, с. 15 роз’яснювалося, що, на відміну від бухгалтерського обліку в податковому обліку, орендар податкову амортизацію за орендованим ЦМК не нараховує.

Аргументувався цей висновок тим, що податковій амортизації підлягають витрати на придбання основних фондів (

п.п. 8.1.2 Закону про податок на прибуток), а в цьому випадку орендар ЦМК таких витрат не несе. Тому збільшення балансової вартості основних фондів у податковому обліку орендаря не відбувається і відповідно для нарахування податкової амортизації в орендаря немає жодних підстав.

У результаті сама ДПАУ згодом у

листі від 13.09.2006 р. № 10-3018/4049 // «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 88 звертала увагу на те, що неузгодженість податкових роз’яснень із цього питання може бути підставою для застосування судом конфлікту інтересів (п.п. 4.4.2 Закону № 2181). Нагадаємо, що ця норма стосується звільнення від відповідальності платника податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз’яснення.

Вікторія Матвєєва, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно