Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Добровільне медичне страхування

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2008/№ 89
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Добровільне медичне страхування

 

Підприємство уклало зі страховою компанією договір добровільного медичного страхування на користь свого працівника (бухгалтера підприємства). Сума страхового платежу становить 2500 грн. на рік. Як відображається ця сума в податковому та бухгалтерському обліку?

(м. Одеса)

 

Розглянемо спочатку порядок обкладення цієї суми податком з доходів фізичних осіб. Згідно з

п.п. 4.2.4 Закону № 889 до загального місячного оподатковуваного доходу фізичної особи включається сума пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного страхування відповідно до закону, страхових внесків (премій), пенсійних внесків, сплачена будь-якою особою-резидентом, іншою ніж платник податку, за такого платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються:

а) особою-резидентом, яка визначається вигодонабувачем (бенефіціаром) за такими договорами;

б) одним із членів сім’ї першого ступеня споріднення платника податку;

в) роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного страхування платника податку, якщо така сума в розрахунку на такого платника податку не перевищує 15 % нарахованої таким роботодавцем суми заробітної плати платнику податку протягом кожного звітного податкового місяця, за який сплачується такий страховий внесок (премія), але при цьому не вище суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, що діє на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень у розрахунку за такий місяць за сукупністю таких внесків.

Як бачимо, у

Законі № 889 виключальні норми передбачено тільки для довгострокового страхування життя та недержавного пенсійного страхування. Тому сума страхового платежу, сплачена підприємством за договорами добровільного медичного страхування за працівників, включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу такого працівника.

Такий дохід працівника підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб за ставкою 15 %. У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ сума внесків, перерахованих роботодавцем на добровільне медичне страхування, відображається з ознакою доходу «03».

У зв’язку з тим, що дохід у вигляді страхового платежу, який сплачується підприємством-страхувальником за свого працівника, належить до доходів у негрошовій формі, при визначенні об’єкта оподаткування слід ураховувати норми

п. 3.4 Закону № 889, тобто до доходу фізичної особи у вигляді страхового платежу застосовується «натуральний» коефіцієнт. При ставці 15 % він становить 1,176471.

За нашим прикладом у результаті виходить сума нарахованого доходу: 2500 х 1,176471 = 2941,18 (грн.). Сума податку з доходів фізичних осіб, що утримується: 2941,18 х 0,15 = 441,18 (грн.).

Слід зазначити: ДПАУ у своїх листах щодо застосування

п. 3.4 Закону № 889 висловлювалася неоднозначно. Так, у листах ДПАУ від 16.03.2004 р. № 1940/6/17-3116 (див. «Податки і бухгалтерський облік», 2004 № 73), від 13.04.2004 р. № 6391/7/17-3117, від 29.04.2004 р. № 3380/6/17-3116 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2005, спецвипуск № 1), від 05.05.2004 р. № 3523/6/17-3116 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2004, № 42), від 21.03.2007 р. № 3050/6/17-0716 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 48) зазначалося, що положення п. 3.4 Закону № 889 застосовуються у випадках, передбачених Законом № 889. Разом з тим у своїх інших листах, а саме від 23.12.2005 р. № 663/4/17-3110, від 04.11.2005 р. № 10655/6/17-3116, від 20.04.2006 р. № 4513/6/17-0716, а також від 07.10.2008 р. № 20314/7/17-0717, ДПАУ наполягає, що «натуральний коефіцієнт» взагалі не може використовуватися в жодних випадках. При цьому це відомство ґрунтується на тому, що відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.99 р. № 996-XIV нарахування є одним з основних принципів бухгалтерського обліку, який передбачає відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності роботодавця доходів найманих працівників та витрат підприємства на оплату праці в момент їх виникнення. При цьому підприємства ведуть бухгалтерський облік та складають фінансову звітність у грошовій одиниці України. Отже, відсутні законодавчі підстави для нарахування доходів працівникам в негрошових формах та підстави для застосування норм п. 3.4 Закону № 889, отриманих в негрошовій формі, але нарахованих у грошовій одиниці.

На нашу думку, усе ж таки

п. 3.4 Закону № 889 слід застосовувати у випадках, передбачених зазначеним Законом, оскільки ґрунтуватися на буквальному прочитанні згаданої норми, зокрема «...при нарахуванні доходів в будь-яких негрошових формах...», на нашу думку, неправильно.

Зверніть увагу: сума страхових платежів за договорами добровільного медичного страхування не підпадає під визначення заробітної плати для цілей

Закону № 889, оскільки її виділено окремо як складову загального місячного оподатковуваного доходу (п.п. 4.2.4 Закону № 889 — страхові внески за добровільним медичним страхуванням, а п.п. 4.2.1 Закону № 889 — заробітна плата).

Щодо внесків до соціальних фондів, то ними страховий платіж не обкладається, оскільки суми страхових внесків, що сплачуються підприємством за своїх працівників за договорами добровільного медичного страхування, не включаються до фонду оплати праці згідно з

п. 3.5 Інструкції № 5.

Згідно з

п.п. 5.4.6 Закону про податок на прибуток витрати підприємства зі страхування життя, здоров’я чи інших ризиків, пов’язаних з діяльністю фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, обов’язковість якого не передбачено законодавством, не включаються до складу валових витрат.

У зв’язку з тим, що добровільне медичне страхування не є обов’язковим видом страхування, витрати зі сплати страхових платежів за своїх працівників до складу валових витрат не включаються.

Відповідно до

п.п. 3.2.3 Закону про ПДВ операції з надання послуг щодо страхування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до чинного законодавства, не є об’єктом обкладення ПДВ. Тому страхові платежі перераховуються підприємством страховику без ПДВ.

Бухгалтерський облік операцій з нарахування та сплати страхових платежів відобразимо в таблиці.

 

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума, грн.

дебет

кредит

1

2

3

4

5

1

Перераховано страховий платіж за договором добровільного медичного страхування

654

311

2500,00

2

Відображено дохід працівника

39

663

2941,18

3

Утримано податок з доходів фізичних осіб

663

641/ПДФО

441,18

4

Перераховано податок з доходів фізичних осіб

641/ПДФО

311

441,18

5

Проведено залік заборгованостей

663

654

2500,00

6

Списано на витрати поточного місяця 1/12 частина витрат з добровільного медичного страхування працівника (2941,18 : 12)

92

39

245,10

 

Тетяна Онищенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно