Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податок на прибуток. Як урахувати продаж ОФ групи 3, якщо є «нова» і «стара» підгрупи

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2008/№ 93
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Податок на прибуток

 

Як урахувати продаж ОФ групи 3, якщо є «нова» і «стара» підгрупи

 

За договором купівлі-продажу суб’єкт господарської діяльності продає об’єкт основних фондів групи 3. Вартість продажу об’єкта дорівнює 43000 грн. ОФ групи 3 складаються зі «старої» та «нової» підгруп, балансова вартість яких дорівнює відповідно 24000 грн. та 127000 грн. У податковому обліку підприємства об’єкт ОФ входив до складу підгрупи, до якої застосовувалися «старі» норми амортизаційних відрахувань.

Як операція продажу об’єкта ОФ групи 3 відобразиться в податковому обліку?

(м. Дніпропетровськ)

 

Відповідно до

п.п. 8.3.5 Закону про податок на прибуток облік балансової вартості основних фондів, що підпадають під визначення груп 2, 3 і 4, ведеться за сукупною балансовою вартістю відповідної групи основних фондів незалежно від часу введення в експлуатацію таких основних фондів. При цьому окремий облік балансової вартості індивідуальної матеріальної цінності, яка входить до складу основних фондів груп 2, 3 або 4 з метою оподаткування не ведеться.

Балансова вартість ОФ, що формується з витрат на їх придбання, є

базою для нарахування амортизації. Після набуття чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» від 27.11.2003 р. № 1344-IV та Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»» від 01.07.2004 р. № 1957-IV до витрат, понесених (нарахованих) платником податку у зв’язку з придбанням або спорудженням нових основних фондів груп 2, 3 і 4, а також витрат на поліпшення таких нових основних фондів після 01.01.2004 р., застосовуються «нові» підвищені норми амортизації. А от витрати, понесені (нараховані) платником податку у зв’язку з придбанням, спорудженням та поліпшенням основних фондів груп 1, 2 і 3 до 01.01.2004 р., амортизуються за нормами, що діяли до 01.01.2004 р.

У зв’язку з цим для цілей податкового обліку платники податку зобов’язані вести

окремий облік витрат, понесених у зв’язку з придбанням, спорудженням та/або поліпшенням основних фондів, що здійснюються після 01.01.2004 р.

На підставі викладеного можна зробити висновок, що податковий облік основних фондів ведеться не в розрізі груп, а

в розрізі підгруп, до яких застосовуються «старі» або «нові» норми амортизації.

У ситуації, що розглядається, підприємство продає об’єкт ОФ групи 3, балансова вартість якої амортизується за «старими» нормами. При цьому суб’єкт господарювання повинен керуватися загальним правилом, викладеним у

п.п. 8.4.4 Закону про податок на прибуток: у разі виведення з експлуатації ОФ груп 2, 3 і 4 у зв’язку з їх продажем балансова вартість групи зменшується на суму вартості продажу основних фондів.

Однак в цьому підпункті нічого не зазначено про підгрупу ОФ, яка є самостійним елементом податкового обліку основних фондів. Проблемне питання, що виникло через недоговореність у

Законі про податок на прибуток, було вирішено після виходу у світ листа ДПАУ від 03.02.2006 р. № 1982/7/15-0317 // «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 13. У ньому представники головного податкового відомства зазначили: при виведенні з експлуатації у зв’язку з продажем ОФ груп 2 або 3 спочатку зменшується балансова вартість підгрупи, до якої входить об’єкт, що продається. А потім уже (якщо балансової вартості цієї підгрупи недостатньо) зменшується балансова вартість іншої підгрупи, яка входить до складу тієї ж самої групи.

Таким чином, продаючи «старий» об’єкт ОФ групи 3 за 43000 грн., підприємству спочатку слід зменшити балансову вартість підгрупи ОФ групи 3, що амортизується за «старими» нормами. Оскільки балансова вартість зазначеної підгрупи на кінець кварталу вибуття об’єкта дорівнювала 24000 грн., її буде зменшено до

нуля. Потім необхідно зменшити балансову вартість іншої підгрупи ОФ групи 3 на суму перевищення 19000 грн. (43000 грн. - 24000 грн.). При цьому балансова вартість складе 108000 грн. [127000 - 19000].

А от якби вартість продажу об’єкта ОФ виявилася настільки великою, що перевищила б балансову вартість обох підгруп ОФ групи 3, то сума перевищення потрапила б до валового доходу підприємства на підставі другого речення

п.п. 8.4.4 Закону про податок на прибуток.

Марина Ковенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно