Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

ПДВ. Якщо за чеком без ІПН сума покупки перевищила 240 грн.

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2008/№ 93
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

ПДВ

 

Якщо за чеком без ІПН сума покупки перевищила 240 грн.

 

У підприємства — платника ПДВ за 05.11.2008 р. є чек РРО без індивідуального податкового номера постачальника на суму 360 грн. (у тому числі ПДВ — 60 грн.). Придбані за ним товари буде використано в оподатковуваних операціях. Яку суму вхідного ПДВ підприємство має право віднести до податкового кредиту і як це відобразиться в рядках декларації? Як урахувати такий чек в іншому випадку — якщо придбані за ним товари підприємство використовуватиме у звільнених від ПДВ (пільгованих) операціях?

(м. Харків)

 

Можливість відображення податкового кредиту за чеками, що не містять індивідуального податкового номера постачальника (далі — ІПН), передбачено

п.п. 7.2.6 Закону про ПДВ (зауважимо: такі чеки можуть друкуватися старими моделями РРО, на що, зокрема, зверталася увага й у п. 8 наказу ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614, однак це все ж таки виняток, а не правило).

Так, згідно з цим

підпунктом підставою для нарахування податкового кредиту без отримання податкової накладної, зокрема, можуть бути касові чеки, що містять суму поставлених товарів (послуг), загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера, але без визначення податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума поставлених товарів (послуг) не може перевищувати 200 грн. на день (без урахування ПДВ).

Таким чином, за чеками без ІПН

до податкового кредиту може бути віднесено суму ПДВ у розмірі, що не перевищує 40 грн. на день, незалежно від кількості таких чеків та кількості продавців, від яких їх отримано. Якщо ж сумарно за день величина вхідного ПДВ за такими чеками виявиться більше 40 грн., то суму перевищення до податкового кредиту підприємство включити не зможе. Зауважимо: таку суму перевищення також не може бути віднесено в податковому обліку і до валових витрат (оскільки п.п. 5.3.3 Закону про податок на прибуток, нагадаємо, надає таку можливість лише при купівлі товарів, призначених для використання в пільгованих або таких, що не є об’єктом обкладення ПДВ, операціях). А от у бухгалтерському обліку така сума перевищення, що не потрапила до податкового кредиту відповідно до п. 9 П(С)БО 9 увійде до первісної вартості придбаних згідно з таким чеком цінностей.

Щодо відображення придбання за чеком без ІПН

у декларації з ПДВ, то якщо підграничні обсяги придбання (у 240 грн. з урахуванням ПДВ) відобразяться у звичайному порядку за рядком 10.1 декларації (відповідно при цьому заповнюються колонка А — 200 грн. і колонка Б — 40 грн.), то для відображення суми, що перевищила таку межу, у декларації рядка не передбачено. Разом з тим вважаємо, що платнику податків з цією метою можна використовувати рядок 14 (заповнивши у випадку, що розглядається, відповідно його колонку А на суму в 100 грн.), додавши, можливо, до декларації письмові пояснення за довільною формою.

І ще один момент, що стосується заповнення ПДВ-звітності та зокрема відображення чеків без ІПН

у додатку 5 . Так, варто відзначити п. 2 листа ДПАУ від 14.06.2008 р. № 6912/5/16-1516 // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 58, а також рубрику «Думка фахівців офіційних органів» у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 50. У них роз’яснювалося, що:

— у разі якщо касові чеки не містять ІПН постачальників, обсяг придбання та сума ПДВ за ними відображаються

загальними сумами у відповідних колонках підрозділу «Операції з придбання з ПДВ, які надають право формування податкового кредиту» розділу II «Податковий кредит» додатка 5 із зазначенням при цьому в його колонці 2 умовного ІПН «100000000000»;

— при заповненні підрозділу «Операції з придбання з ПДВ, які не надають права формування податкового кредиту» розділу II «Податковий кредит» додатка 5 у разі відсутності ІПН використовується

умовний ІПН «200000000000».

Таким чином, чек без ІПН із сумою придбання 360 грн. (у тому числі ПДВ — 60 грн.) підприємству треба буде розділити на дві частини:

— 240 грн. — з яких вхідний ПДВ (у розмірі 40 грн.) уключається до податкового кредиту і

— 120 грн. — вхідний ПДВ (20 грн.) з яких не підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту.

При цьому кожну з таких частин за наведеними вище умовними кодами буде відображено у відповідних підрозділах розділу II «Податковий кредит» додатка 5 (фрагмент якого наведено нижче) і, отже, увійде до відповідних рядків (10.1 і 14) декларації з ПДВ:

 

Розділ ІІ. Податковий кредит

грн.

№ з/п

Постачальник (індивідуальний податковий номер)

Період* виписки податкових накладних, інших документів, що дають право на податковий кредит

Обсяг поставки (без ПДВ)

Сума ПДВ

1

2

3

4

5

Операції з придбання з ПДВ, які надають право формування податкового кредиту

1

100000000000

11.2008

200,00

40,00

2

Усього за місяць (квартал)

(рядок 10.1 декларації), в тому числі:

200

40

Операції з придбання з ПДВ, які не надають права формування податкового кредиту

1

200000000000

11.2008

100,00

20,00

2

Усього за місяць (квартал)

(рядки 10.2 + 14 декларації):

100

20

 

На завершення розглянемо іншу ситуацію. Наприклад, якби придбаний за таким чеком товар призначався для використання у

звільнених від ПДВ (пільгованих) операціях, то в такому разі, як передбачає п.п. 7.4.2 Закону про ПДВ, сума вхідного ПДВ до податкового кредиту не включалася б. А отже, у такому разі не було б необхідності контролювати податковокредитну межу в 40 грн. Тому така операція придбання:

у декларації була б включена до рядка 10.2 (у якому при цьому було б заповнено тільки колонку А на повну суму придбання — 300 грн.);

у додатку 5 потрапила б до підрозділу «Операції з придбання з ПДВ, які не надають права формування податкового кредиту» розділу II «Податковий кредит», в якому під умовним ІПН «200000000000» у колонці 4 потрібно було б поставити суму 300,00 грн., а в колонці 5 — 60,00 грн.

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно