Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Документообіг. Первинні документи без печатки

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2008/№ 93
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Документообіг

 

Первинні документи без печатки

 

Чи вважаються первинні документи, як наприклад, акт виконаних робіт, неправильно оформленими, якщо підпис на таких документах не завірено печаткою суб’єкта господарювання? Чи може податкова інспекція виключити з валових витрат витрати, підтверджені такими документами? Чи зобов’язана фізособа-підприємець мати печатку?

(м. Житомир)

 

Податкові органи уже протягом тривалого часу відстоюють позицію, що

документи, на підставі яких ведеться податковий облік, повинні містити всі реквізити первинного документа, зазначені у ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4. Положення № 88 (див. листи ДПАУ від 30.06.2006 р. № 12304/7/15-0517, від 27.12.2004 р. № 14170/5/14-3216*). Це:

— назва підприємства, установи, від імені яких складено документ;

— назва документа, дата та місце складання;

— зміст господарської операції та її показники (у натуральному та вартісному виразі);

— посади, прізвища та підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

* В акті виконаних робіт повинні бути наявними всі зазначені у ст. 9 Закону про бухоблік реквізити. На цьому наполягає Мінфін у листах від 11.06.2007 р. № 31-34000-10-16/11926, від 19.01.2005 р. № 31-04200-30-29/819. На підтримку того, що вимоги до первинних

документів, які висуваються ст. 9 Закону про бухоблік, поширюються на документи, які підтверджують валові витрати, висловлювалися і вищі судові інстанції (постанова ВГСУ від 02.02.2005 р. у справі № 05/5-28/1961-28/217 та ухвала ВАСУ від 06.04.2006 р.).

Як бачимо,

печатку серед перелічених реквізитів не названо.

В одній із консультацій із цього приводу зазначалося, що первинні документи для надання їм юридичної сили та доказовості повинні містити реквізити, визначені в

п. 2.4 Положення № 88 та ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік. Цими актами не передбачена обов’язкова наявність відбитку печатки на первинному документі. Водночас печатка стає обов’язковою, якщо її зазначено як обов’язковий реквізит у затвердженій типовій формі («Вісник податкової служби України», 2007, № 30). Наприклад, порядок заповнення типової форми № М-11 «Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів», затвердженої наказом Мінстату від 21.06.96 р. № 193, обов’язкової наявності відбитку печатки не передбачає.

При встановленні обов’язкових реквізитів тих чи інших документів також орієнтуються на їх затверджені форми Мінфін (див. наприклад,

лист від 27.11.2006 р. № 31-34000-20-23/25136) та Нацбанк (лист від 18.03.2008 р. № 11-113/1052-3143).

Загальний висновок можна зробити такий:

якщо у законодавстві немає спеціальної вимоги щодо наявності в тому чи іншому документі, що підтверджує здійснення господарської операції, такого реквізиту, як відбиток печатки, він не є обов’язковим.

Щодо фізичних осіб — підприємців, то чинне законодавство не висуває до них вимоги вести діяльність тільки за наявності печатки (на відміну від підприємств, для яких наявність печатки передбачено

ст. 62 ГКУ). На це звертають увагу Мін’юст у листі від 01.12.2005 р. № 19-48-92 та Держкомпідприємництва в листі від 11.11.2005 р. № 10006. А от ДПАУ в листі від 14.01.2002 р. № 164/П/17-0516, не заперечуючи, що така вимога, як наявність печатки, до фізосіб-підприємців не висувається, зазначила, що необхідність у її використанні може бути передбачено законодавчими актами, які висувають спеціальні вимоги до тієї чи іншої діяльності або до певних операцій. Такою спеціальною вимогою податківці, наприклад, вважають вимогу Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. № 165, про те, що всі примірники накладної скріплюються печаткою платника податків — продавця (див. «Вісник податкової служби України», 2006, № 41, с. 27).

Водночас ВАСУ останнім часом досить послідовно відстоює позицію, згідно з якою

Закон про ПДВ не передбачає наявності печатки як обов’язкового реквізиту податкової накладної. Відповідно до Порядку № 165 податкова накладна вважається недійсною тільки в разі заповнення її продавцем, який не є платником ПДВ (ухвали ВАСУ від 06.12.2006 р., від 23.01.2007 р., від 06.02.2007 р. № К-9000/0608, від 08.02.2007 р., від 15.05.2007 р. № К-17378/06, від 03.07.2008 р., від 28.07.2008 р., від 17.07.2008 р. № К-7975/06).

Однак керуватися такою позицією можуть тільки сміливі платники податків, які готові відстоювати її в суді.

Олена Уварова, юрист

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно