Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо розрахункового періоду, за який обчислюється середня зарплата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2008/№ 79
Друк
Лист від 23.05.2008 р. № 273/020/99-08

Щодо розрахункового періоду, за який обчислюється середня зарплата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 23.05.2008 р. № 273/020/99-08

 

У Департаменті політики державного соціального страхування Мінпраці розглянуто <...> звернення щодо виплати допомоги по вагітності та пологах.

Згідно з частиною 8 статті 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі — Закон)

страховий випадок — подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім’ї на отримання матеріального забезпечення (у тому числі допомоги по вагітності та пологах) або соціальних послуг за цим Законом.

З дня, зазначеного у листку непрацездатності, виданого у зв’язку з вагітністю та пологами, застрахована особа знаходиться у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, і саме з цього дня у застрахованої особи виникає право на одержання допомоги по вагітності та пологах.

Таким чином,

страховий випадок у застрахованої особи виникає з дня надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за медичним висновком, зазначеного у листку непрацездатності, а не з дня, коли застрахована особа вирішила припинити працювати і піти у зазначену відпустку за власною заявою.

Скористатися своїм правом на матеріальне забезпечення

, тобто звернутися за призначенням допомоги, або продовжувати працювати ще деякий час після надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами застрахована особа вирішує особисто. У будь-якому випадку, у разі звернення такої особи за призначенням допомоги, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах, відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням (далі — Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, із змінами, є останні 6 календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, тобто місяцю, в якому у застрахованої особи настало право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами за медичним висновком.

У наведеному прикладі застрахованій особі видали листок непрацездатності 24 березня 2008 року, але вона за власним бажанням працювала по 31 березня 2008 року і фактично пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 квітня 2008 року. У даному випадку розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах є

вересень 2007 року — лютий 2008 року. Застосування іншого розрахункового періоду є порушенням норм зазначеного Порядку.

Заступник директора Департаменту політики державного соціального страхування О. Постоюккоментар редакції

Розрахунок допомоги по вагітності та пологах у разі, коли жінка частину відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами продовжувала працювати

Ситуація щодо виплати допомоги по вагітності та пологах у випадку, якщо працівниця частину відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами продовжувала працювати, Мінпраці вже розглядалася. Так, у своєму листі від 18.07.2007 р. № 441/020/99-07 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 71) Мінпраці зазначало, що в разі, якщо жінка, яка отримала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, продовжує працювати на підприємстві, допомога по вагітності та пологах оплачується за рахунок Фонду страхування з тимчасової втрати працездатності тільки за період, коли вона фактично була в зазначеній відпустці.

У свою чергу, закономірно виникає запитання: а як розрахувати допомогу по вагітності та пологах, яку працівниці фактично необхідно виплатити? Інакше кажучи, який розрахунковий період необхідно брати для визначення середньої заробітної плати: чи то 6 календарних місяців, що передують місяцю, в якому працівниця мала піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до листка непрацездатності, чи то 6 календарних місяців, що передують місяцю, в якому працівниця фактично пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Мінпраці в листі, що коментується, зазначило, що

розрахунковим періодом у цьому випадку є 6 календарних місяців, що передують місяцю, в якому працівниця мала піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на підставі листка непрацездатності. Тільки оплачується в цьому випадку не весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а та її частина, протягом якої працівниця фактично перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

Обґрунтуванням є те, що право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами у працівниці виникло з дня початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, визначеного в листку непрацездатності.

Це роз’яснення Мінпраці необхідно взяти до відома при нарахуванні допомоги по вагітності та пологах у разі, коли жінка частину відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами продовжувала працювати. Адже, як зазначено в самому листі, застосування іншого розрахункового періоду є порушенням норм Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі