Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо відшкодування за рахунок страхового резерву банку безнадійної заборгованості фізичних осіб

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2008/№ 84
Друк
Лист від 16.09.2008 р. № 18752/7/15-0517

Щодо відшкодування за рахунок страхового резерву банку безнадійної заборгованості фізичних осіб

 

Лист Державної податкової адміністрації України від 16.09.2008 р. № 18752/7/15-0517

 

Державна податкова адміністрація України розглянула лист Державної податкової адміністрації в м. Києві <...> щодо відшкодування за рахунок страхового резерву банківської установи безнадійної заборгованості фізичних осіб, повідомляє наступне.

Відповідно до п. 1.25 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР, зі змінами та доповненнями)

безнадійна заборгованість — заборгованість, яка відповідає будь-якій з наведених нижче ознак, зокрема:

прострочена заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності майна фізичної особи, за умови, що дії кредитора, направлені на примусове стягнення майна позичальника, не призвели до повного погашення заборгованості;

заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності майна:

фізичної особи, на яке відповідно до закону може бути спрямовано стягнення;

фізичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності або юридичної особи, оголошених банкрутами у порядку, встановленому законом, або при їх ліквідації (зняття з реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності);

заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності коштів, одержаних від продажу на відкритих аукціонах (публічних торгах) майна позичальника, переданого у заставу як забезпечення зазначеної заборгованості, за умови, що інші юридичні дії кредитора щодо примусового стягнення іншого майна позичальника не призвели до повного покриття заборгованості;

прострочена заборгованість померлих фізичних осіб, а також визнаних у судовому порядку безвісно відсутніми, померлими або недієздатними, а також прострочена заборгованість фізичних осіб, засуджених до позбавлення волі.

Згідно п.п. 5.2.8 п. 5.2 ст. 5 Закону до складу валових витрат включаються суми безнадійної заборгованості в частині, що не була віднесена до валових витрат, у разі коли відповідні заходи щодо стягнення таких боргів не привели до позитивного наслідку. Для банків та інших небанківських фінансових установ норми цього пункту діють з урахуванням норм статті 12 цього Закону.

Порядок відшкодування сум безнадійної заборгованості за рахунок страхового резерву платника податку визначений п. 12.3 ст. 12 Закону.

Зокрема, п.п. 12.3.4 п. 12.3 Закону заборгованість, забезпечена заставою, погашається у порядку, передбаченому нормами Закону України «Про заставу».

Заставодержатель має право відшкодувати за рахунок страхового резерву частину заборгованості, що залишилася непогашеною внаслідок недостатності коштів, одержаних кредитором від продажу майна дебітора, переданого у заставу, та за умови, що інші юридичні дії кредитора щодо примусового стягнення іншого майна позичальника не призвели до повного покриття заборгованості. Продаж майна, переданого у заставу, здійснюється лише через аукціони (публічні торги). У разі відчуження майна, переданого у заставу, іншими способами кредитор покриває збитки за рахунок прибутку, який залишається у його розпорядженні після оподаткування.

Підпунктом 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 Закону визначено, що прострочена заборгованість

фізичних осіб, визнаних у судовому порядку безвісно відсутніми або померлими, відшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора за умови, якщо рішення суду про визнання фізичних осіб безвісно відсутніми або померлими було прийнято пізніше дати укладення кредитної угоди.

При цьому кредитор має здійснити юридичні заходи щодо стягнення безнадійної заборгованості зі спадку такої фізичної особи у межах та за процедурою, визначеною законодавством.

Підпунктом 12.3.10 п. 12.3 ст. 12 Закону визначено, що прострочена заборгованість

фізичних осіб, стосовно яких оголошено розшук у порядку, передбаченому Кримінально-процесуальним кодексом України, відшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора у разі, якщо протягом 180 календарних днів з дня оголошення розшуку місце перебування такої фізичної особи не встановлено.

Зважаючи на вищевикладене,

прострочена заборгованість фізичних осіб може бути відшкодована за рахунок страхового резерву банку-кредитора за умов, передбачених п.п. 12.3.7 та п.п. 12.3.10 п. 12.3 ст. 12 Закону.

Заступник голови С. Чекашкін

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі