Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про набрання чинності нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2008/№ 73
Друк
Лист від 08.07.2008 р. № 5928-0-33-08-34

Про набрання чинності нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України

 

Лист Міністерства юстиції України від 08.07.2008 р. № 5928-0-33-08-34

 

Міністерство юстиції України розглянуло <...> запит щодо набрання чинності нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України і повідомляє.

Статтею 57 Конституції України

встановлено, що «закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.

Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними».

Набрання чинності актами Кабінету Міністрів України врегульовано статтею 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008 року № 279

(далі — Закон), якою визначено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

У випадках, передбачених законом, постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Частиною четвертою статті 55 Закону передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України публікуються в «Офіційному віснику України», акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

Закон категорично не визначає, що лише опублікування в «Офіційному віснику України» постанов Кабінету Міністрів України може вважатися офіційним опублікуванням.

Враховуючи, що відповідно до частини третьої статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується також указами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, у питанні визначення джерел офіційного опублікування постанов Кабінету Міністрів України, на думку Міністерства юстиції, крім положень Закону України «Про Кабінет Міністрів України», слід керуватися також Указом Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року № 503, статтею 1 якого

до офіційних друкованих видань віднесено «Офіційний вісник України» та газету «Урядовий кур’єр».

Згідно з § 47 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950, акти Кабінету Міністрів набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання чинності не встановлено в таких актах.

Постанови Кабінету Міністрів, що стосуються прав і обов’язків громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування.

Постанови Кабінету Міністрів публікуються в офіційних виданнях — «Офіційному віснику України» та газеті «У рядовий кур’єр», крім тих, що мають гриф «Таємно», «Цілком таємно», «Особливої важливості» або «Для службового користування».

Постанова набирає чинності після її опублікування в тому офіційному виданні, яке вийшло раніше.

На підставі зазначеного, на думку Міністерства юстиції,

постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності після їх опублікування в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» чи газеті «Урядовий кур’єр».

Також повідомляємо, що Закон України «Про Кабінет Міністрів України» момент набрання чинності постановами Кабінету Міністрів України пов’язує саме з терміном «офіційне

опублікування », що виключає можливість вважати офіційними інші способи доведення до відома населення змісту постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі і на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади.

Заступник міністра В. Богатиркоментар редакції

«Урядовий кур’єр» усе-таки офіційне видання

Проблема, що обговорюється в цьому листі, порушувалася нами в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 59 (с. 41) і виникла у зв’язку з набуттям чинності Законом України «Про Кабінет Міністрів України» від 16.05.2008 р. № 279-VI.

При формальному прочитанні ст. 55 цього Закону складається враження, що офіційним друкованим виданням, в якому публікуються постанови Кабінету Міністрів України, є тільки «Офіційний вісник України», а отже, якщо постанову опубліковано в іншому виданні (у тому числі й у газеті «Урядовий кур’єр»), але не опубліковано в цьому, то вона не набуває чинності. Судячи з усього, до Закону про Кабінет Міністрів закралася прикра помилка.

В Указі Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набуття ними чинності» від 10.06.97 р. № 503/97 газету «Урядовий кур’єр» названо офіційним друкованим виданням, в якому друкуються й акти Кабінету Міністрів України.

Тут ми спостерігаємо колізію двох нормативно-правових документів: який документ є головним — Указ Президента чи Закон України? Благо, що Мін’юст звернув увагу на цю проблему і зазначив, що газета «Урядовий кур’єр» також є офіційним друкованим виданням для постанов Кабінету Міністрів України.

Отже, залежно від того, в якому з цих видань ту чи іншу постанову буде опубліковано раніше, з цієї дати вона і набуває чинності.

Інша справа, що Кабінет Міністрів сам не зав жди виконує вимоги Закону (наприклад, у постанові Кабінету Міністрів України від

28.05.2008 р. № 530 зазначено, що вона набуває чинності з 22.05.2008 р., а опубліковано її було в газеті «Урядовий кур’єр» від 12.06.2008 р. № 107).

Дмитро Костюк

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі