Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Бюджетний облік. Комісія зі списання матеріальних цінностей та її функції

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2008/№ 74
Друк
Стаття

Комісія зі списання матеріальних цінностей та її функції

 

У бюджетних організаціях періодично виникає необхідність у списанні з балансу різного майна у зв’язку з непридатністю до подальшого використання. Чи необхідно кожного разу при списанні матеріальних цінностей формувати спеціальну комісію? Які функції покладаються на таку комісію? Які при цьому документи необхідно оформити?

 

Сьогодні бюджетним установам при списанні з балансу основних засобів слід керуватися

Типовою інструкцією про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затвердженою наказом Державного казначейства України та Міністерства економіки України від 10.08.2001 р. № 142/181 (далі — Інструкція № 142/181) та Порядком списання об’єктів державної власності, затвердженим постановою КМУ від 08.11.2007 р. № 1314 (далі — Порядок № 1314), див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 100.

З метою встановлення факту непридатності необоротних активів до подальшого використання, неможливості або неефективності проведення його відновлювального ремонту, а також для документального оформлення списання таких необоротних активів із балансу, створюється спеціальна комісія зі списання майна.

У самому

Порядку № 1314 не уточнюється, з якою періодичністю необхідно формувати таку комісію. Водночас у п. 6 Інструкції № 142/181 зазначено, що така комісія створюється щорічно і діє протягом року. Крім того, зазначається, що наказ про створення постійно діючої комісії оновлюється щорічно або за потреби.

Як випливає з

листа ФДМУ від 06.03.2008 р. № 10-24-3206 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 40), Інструкція № 142/181 застосовується бюджетними установами при списанні основних засобів тільки в частині, яка не суперечить Порядку № 1314. У зв’язку з цим і виникає запитання: яким документом при вирішенні цього питання керуватися — Порядком № 1314 чи Інструкцією № 142/181?

Вважаємо, що згаданий

п. 6 Інструкції № 142/181, в якому йдеться про періодичність створення комісії зі списання, не суперечить Порядку № 1314.

І тому питання про періодичність створення комісії зі списання основних засобів кожна бюджетна організація має право вирішувати самостійно.

Для цього доцільно на початку року за наказом (розпорядженням) керівника створити щорічну комісію зі списання майна, визначити її склад та обов’язки.

 

Склад комісії

До складу комісії включаються:

— заступник керівника (голова комісії);

— головний бухгалтер або його заступник (в установах та організаціях, де штатним розписом посаду головного бухгалтера не передбачено, — особа, на яку покладене ведення бухгалтерського обліку);

— працівники інженерних, технічних, технологічних, будівельних, обліково-економічних та інших служб суб’єкта господарювання, а також залучені на вимогу суб’єкта управління його представники та інші фахівці.

Крім того, у

п. 10 Порядку № 1314 передбачено, що для встановлення факту непридатності до використання майна, що перебуває під наглядом державних інспекцій (автомобілів, нагрівальних котлів, підйомників тощо), установа повинна залучати для участі в роботі комісії представника відповідної інспекції , який підписує акт про списання чи передає комісії свій письмовий висновок, що додається до акта.

У разі необхідності врахування галузевих особливостей списання майна можна залучати для участі в роботі комісії фахівців відповідних центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів тощо (за згодою).

При списанні майна, закріпленого за підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у віданні Національної академії наук та галузевих академій наук, до складу комісії в обов’язковому порядку включаються представники державного органу приватизації за місцем розташування майна та місцевих органів виконавчої влади.

 

Які функції покладаються на комісію

Відповідно до

п. 13 Порядку № 1314 комісія повинна:

— проводити в установленому законодавством порядку інвентаризацію майна, запропонованого до списання, і за її результатами складати відповідний акт;

— проводити огляд майна з використанням необхідної технічної документації (технічних паспортів, поповерхових планів, відомостей про дефекти тощо), а також даних бухгалтерського обліку;

— визначати економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та/або подальшого використання майна та вносити відповідні пропозиції;

— установлювати конкретні причини списання майна (моральна застарілість чи фізична зношеність, непридатність для подальшого використання суб’єктом господарювання, зокрема у зв’язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією та технічним переоснащенням, або пошкодження в результаті аварії чи стихійного лиха та неможливість відновлення, або виявлення його в результаті інвентаризації як нестачі);

— визначати можливості використання окремих вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів об’єкта, що підлягає списанню;

— здійснювати контроль за вилученням з майна, що підлягає списанню, придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, а також вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, які містять дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння, визначати їх кількість, вагу та контролювати здавання на склад та оприлюднення на відповідних балансових рахунках;

— складати відповідно до законодавства акти на списання майна за встановленою типовою формою.

 

Які документи оформляє комісія

За результатами роботи

комісія складає протокол засідання, до якого додаються:

1) акт інвентаризації майна, запропонованого до списання;

2) акти технічного стану майна, запропонованого до списання;

3) акти на списання майна, які складаються за типовими формами, наведеними в

Інструкції зі складання типових форм з обліку та списання основних засобів, які належать установам та організаціям, що утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, затвердженій наказом Головного управління Державного казначейства України та Державного комітету статистики України від 02.12.97 р. № 125/70;

4) інші документи (копія акта про аварію, висновки відповідних інспекцій, державних органів тощо (за наявності).

У протоколі засідання комісії зазначаються

пропозиції щодо шляхів використання майна, списання якого за висновками комісії є недоцільним, заходи щодо відшкодування вартості майна, у результаті інвентаризації якого виявлено нестачу, або розукомплектованого.

Протокол засідання комісії підписується всіма членами комісії. У разі незгоди з рішенням комісії її члени мають право викласти у письмовій формі свою особливу думку, що додається до протоколу засідання.

В

актах технічного стану майна зазначають рік виготовлення (будівництва) майна, дата введення в експлуатацію, обсяг проведеної роботи з модернізації, модифікації, добудови, дообладнання та реконструкції, стан основних частин, деталей та вузлів, конструктивних елементів.

В

акті на списання майна докладно вказують причини його списання та робиться висновок про економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення майна.

У разі списання майна, пошкодженого в результаті аварії чи стихійного лиха, до акта на його списання додається належним чином посвідчена

копія акта про аварію, в якій зазначаються причини, що призвели до неї.

Протокол засідання комісії, акт інвентаризації, акти на списання майна та технічного стану затверджує керівник бюджетної установи. Форми цих документів наведено в

додатках 1 — 2 до Порядку № 1314.

Вікторія Матвєєва, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі