Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо обчислення середньої зарплати для оплати відпускних в умовах неповного робочого тижня

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Серпень, 2009/№ 64
Друк
Лист від 25.05.2009 р. № 294/13/84-09

Щодо обчислення середньої зарплати для оплати відпускних в умовах неповного робочого тижня

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2009 р. № 294/13/84-09

 

Відділ організації заробітної плати та удосконалення законодавства з оплати праці розглянув лист щодо обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток у випадку, коли працівники працювали на умовах неповного робочого тижня і повідомляє.

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток провадиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок).

Пунктом 7 Порядку передбачено, що нарахування виплат за час відпусток або компенсації за невикористані відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (стаття 73 КЗпП України). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

При цьому слід враховувати положення абзацу 6 пункту 2 Порядку, а саме, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. Зазначена норма стосується, зокрема, випадків, коли працівники з незалежних від них причин працювали в режимі неповного робочого тижня (наказом по підприємству працівники відділу, цеху тощо були переведені на роботу на умовах неповного робочого тижня в зв’язку з неможливістю забезпечити їх роботою впродовж нормальної тривалості робочого тижня).

Отже, у випадку,

коли працівник з незалежних від нього причин працював в режимі неповного робочого тижня (наказом по підприємству працівники відділу, цеху тощо були переведені на роботу на умовах неповного робочого тижня в зв’язку з неможливістю забезпечити їх роботою впродовж нормальної тривалості робочого тижня), середньоденна заробітна плата для оплати часу щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року, зменшену на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (стаття 73 КЗпП України), а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював, при скороченому робочому тижні (простої). Вихідні дні із розрахунку вилучати не потрібно, оскільки відпустки надаються в календарних днях і оплачуються календарні дні відпустки. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки (роз’яснення Мінпраці від 21.07.97 р. № 04-3022).

Якщо ж працівник працює на умовах неповного робочого тижня за власним бажанням

(у зв’язку із сімейними обставинами, працює на підприємстві по сумісництву тощо) нарахування середньої заробітної плати для оплати часу відпусток провадиться на загальних засадах відповідно до норм пункту 7 Порядку.

 

Начальник відділу Н. Синькокоментар редакції

Порядок розрахунку відпускних залежить від того,
з якої причини працівника було переведено на роботу
в режимі неповного робочого тижня

У листі, що коментується, Мінпраці роз’яснило порядок розрахунку суми відпускних у разі, якщо в розрахунковому періоді працівник працював у режимі неповного робочого тижня. Як зазначає Мінпраці, порядок розрахунку суми відпускних істотно залежить від того, на підставі якої статті Кодексу законів про працю України працівника було переведено на режим неповного робочого тижня.

Якщо працівника переведено в режим неповного робочого тижня на підставі

ст. 32 КЗпП, тобто у випадках, коли працівники з незалежних від них причин працювали в режимі неповного робочого тижня (наказом по підприємству працівників відділу, цеху тощо було переведено на роботу на умовах неповного робочого тижня у зв’язку з неможливістю забезпечити їх роботою протягом нормальної тривалості робочого тижня), суму відпускних необхідно розраховувати так.

Середньоденна заробітна плата для визначення суми відпускних розраховується шляхом ділення сумарної заробітної плати за 12 місяців, що передують відпустці, на відповідну кількість календарних днів року,

зменшену на кількість святкових та неробочих днів, установлених законодавством (ст. 73 КЗпП), а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював при неповному робочому тижні. При цьому вихідні дні з розрахунку виключати не слід. Отриманий результат помножується на кількість календарних днів відпустки.

Якщо працівник працює на умовах неповного робочого тижня за власним бажанням (

ст. 56 КЗпП), нарахування середньої заробітної плати для визначення суми відпускних здійснюється в загальному порядку, тобто кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював при встановленні йому неповного робочого тижня, з розрахунку відпускних не виключається.

Приклад 1. Працівнику надано щорічну основну відпустку з 6 липня 2009 року на 24 календарні дні. Розрахунковий період: липень 2008 року — червень 2009 року. На підприємстві встановлено п’ятиденний робочий тиждень. На лютий 2009 року працівника на підставі ст. 56 КЗпП за власним бажанням було переведено на неповний робочий тиждень (робочі дні — понеділок, вівторок, середа). Загальна сума заробітної плати за розрахунковий період склала 23200 грн.

Розрахуємо суму відпускних.

Середньоденна зарплата становитиме:

23200 : (365 - 10) = 65,35 (грн.).

Сума відпускних: 65,35 x 24 = 1568,40 (грн.).

Приклад 2. Працівнику надано щорічну основну відпустку з 6 липня 2009 року на 24 календарні дні. Розрахунковий період: липень 2008 року — червень 2009 року. На підприємстві встановлено п’ятиденний робочий тиждень. На один місяць — лютий 2009 року працівників підприємства на підставі ст. 32 КЗпП було переведено на неповний робочий тиждень (робочі дні — понеділок, вівторок, середа). Загальна сума заробітної плати за розрахунковий період склала 23200 грн.

Розрахуємо суму відпускних.

Середньоденна зарплата становитиме:

23200 : (365 - 10 - 8) = 66,86 (грн.),

де 8 — кількість робочих днів у лютому 2009 року, протягом яких працівник не працював у зв’язку з переведенням його на роботу з п’ятиденного на триденний робочий тиждень.

Сума відпускних: 66,86 x 24 = 1604,64 (грн.).

 

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі