Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо надання платниками податку на додану вартість підтвердження відомостей про вивезення товарів в митному режимі експорту

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Серпень, 2009/№ 66
Друк
Лист від 03.08.2009 р. № 16426/7/16-1117

Щодо надання платниками податку на додану вартість підтвердження відомостей про вивезення товарів в митному режимі експорту

Лист Державної податкової адміністрації України від 03.08.2009 р. № 16426/7/16-1117

 

Державна податкова адміністрація України з метою уникнення випадків безпідставного бюджетного відшкодування податку на додану вартість суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності України, що здійснюють операції з вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі експорту, та з урахуванням листа Державної митної служби України від 05.06.2009 № 11/9-1010/5383, надає роз’яснення щодо надання платниками податку податковим органам підтвердження відомостей про вивезення товарів в митному режимі експорту.

Відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України від 03.04.97 № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі — Закон) при експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить «0» відсотків до бази оподаткування. Вказана норма Закону застосовується до операцій з експорту товарів незалежно від умов поставки згідно з правилами «ІНКОТЕРМС».

Згідно з підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону товари вважаються експортованими платником податку в разі, якщо їх експорт засвідчений належним чином оформленою вантажною митною декларацією (далі — ВМД).

Форму вантажної митної декларації та порядок її подання визначено постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.97 № 574 «Про затвердження Положення про вантажну митну декларацію» (далі — Постанова № 574).

Інструкція про порядок заповнення вантажної митної декларації (далі — Інструкція), затверджена наказом Державної митної служби України від 09.07.97 № 307 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 24.09.97 за № 443/2247, визначає порядок заповнення граф вантажної митної декларації на зброшурованих у комплекти бланках єдиного адміністративного документа форми МД-2, додаткових аркушів до нього форми МД-3, специфікації форми МД-8, порядок унесення відомостей до доповнення форми МД-6, особливості заповнення граф ВМД залежно від напрямку переміщення товарів, митному режиму тощо, випадки застосування специфікації форми МД-8, а також порядку розподілу та використання аркушів ВМД форм МД-2, МД-3, МД-6, МД-8.

Наказом Державної митної служби України від 16.12.2008 № 1414, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.02.2009 за № 148/16164 (далі — наказ № 1414), були внесені зміни до Інструкції, які набули чинності з 01.03.2009.

Вказаним наказом було змінено, зокрема, порядок заповнення графи 2 «Відправник/Експортер» та графи 9 «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» вантажної митної декларації.

Відповідно до змін, внесених наказом № 1414, у графі 2 «Відправник/Експортер» ВМД зазначаються

відомості про відправника, якщо описом цієї графи не передбачено інше.

При цьому відправник — особа, яка передала або має передати заявлені у ВМД товари в розпорядження перевізника відповідно до договору перевезення для доставки одержувачу та яка зазначена в транспортному документі, або така, що самостійно доставляє ці товари одержувачу, не користуючись послугами перевізника.

Таким чином,

відправник, відомості про якого вказуються у графі 2 ВМД, не обов’язково є власником товарів.

У графі «Особа, відповідальна за фінансове регулювання», якщо описом цієї графи не передбачено інше, зазначаються відомості про резидента, що уклав зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту).

При декларуванні товарів, що переміщуються за зовнішньоекономічним договором (контрактом) та пов’язаним з ним договором комісії, укладеним між резидентами,

у графі 9 зазначаються відомості про комісіонера, що уклав зовнішньоекономічний договір (контракт), і вчиняється запис «Див. доп. », а в доповненні наводяться відомості про комітента.

У графі 28 «Фінансові та банківські відомості» наводяться відповідно до умов зовнішньоекономічного договору (контракту) фінансові та банківські відомості про особу, що здійснює розрахунки за зовнішньоекономічним договором (контрактом).

Пунктом 8 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.97 № 574, встановлено, що ВМД, заповнена у звичайному порядку, вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митниці, що здійснила митне оформлення товарів і транспортних засобів.

Підтвердження факту вивезення експортованих товарів за межі митної території України здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2002 № 243 «Про вдосконалення механізму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за операціями з експорту продукції» та Порядку підтвердження відомостей про фактичне вивезення товарів за межі митної території України, затвердженого спільним наказом Державної митної служби України та Державної податкової адміністрації України від 21.03.2002 № 163/121, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.03.2002 за № 295/6583 (зі змінами).

З метою підтвердження факту вивезення товарів за межі митної території України та права на застосування нульової ставки

податку на додану вартість платник податку на додану вартість, який здійснив операцію з вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України (експорт), подає разом з іншими передбаченими законодавством документами оригінал п’ятого основного аркуша («примірник для декларанта») ВМД форми МД-2 (МД-3) (аркуша ВМД з позначенням «3/8»), оформленої митним органом під час здійснення митного оформлення експорту товарів, на якому зазначеним митним органом за зверненням платника податку вчиняється запис «Задекларовані в цій ВМД товари вивезено за межі митної території України в повному обсязі» та зазначається дата фактичного вивезення. Цей запис засвідчується підписом відповідальної посадової особи митного органу й гербовою печаткою митного органу.

Згідно з підпунктом 7.7.9 пункту 7.7 статті 7 Закону, у разі коли платник податку (комісіонер) експортує товари (супутні послуги) за межі митної території України, отримані від іншого платника податку (комітента) на умовах комісії, консигнації, доручення або інших видів договорів, які не передбачають переходу права власності на такі товари (супутні послуги) від такого іншого платника податку до експортера, право на отримання бюджетного відшкодування має такий інший платник податку(комітент).

З урахуванням викладеного, у випадках, коли вивезення товарів за межі митної території України відбувається за зовнішньоекономічними договорами, які укладені на підстав договорів комісії між резидентами України, визначення власника товару слід здійснювати, виходячи з умов договорів (контрактів), на підставі яких здійснювався експорт товарів, та сукупності відомостей, зазначених у графах 2, 9 та 28 ВМД.

Виходячи із зазначеного,

для підтвердження права на застосування нульової ставки податку на додану вартість та на бюджетне відшкодування при здійсненні експортних операцій на умовах договору комісії комітент повинен подати до податкового органу оригінал п’ятого основного аркуша («примірник для декларанта») ВМД форми МД-2 (МД-3) (аркуша ВМД з позначенням «3/8»), за умови відповідного заповнення графи 9 та внесення інформації в доповнення до цієї графи.

У разі якщо за експортним контрактом з нерезидентом товари у звітному періоді не вивозяться за межі митних кордонів України, а відвантажуються до місця формування експортних вантажів для наступної відправки за кордон,

податкові зобов’язання у платника податку — експортера за нульовою ставкою у цьому звітному періоді не виникають. Лише після фактичного перетину товарами митного кордону України та наявності належним чином оформленої вантажної митної декларації платником податку — експортером визначаються податкові зобов’язання за нульовою ставкою податку на додану вартість.

Одночасно повідомляємо, що пунктом 7.1 статті 7 Інструкції визначено, що після завершення митного оформлення товарів до заявленого митного режиму аркуші з позначенням «3/8» комплектів бланків форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі наявності) повертаються декларанту.

Пунктом 7.3 статті 7 Інструкції передбачено, що на бажання декларанта допускається оформлення додаткового набору копій аркушів з позначенням «3/8» комплектів бланків форм МД-2 і МД-3, відповідних їм доповнень і специфікації. Оформлений митним органом додатковий набір копій аркушів повертається декларанту.

Роз’яснення з питань щодо надання платниками податку податковим органом підтвердження відомостей про вивезення товарів в митному режимі експорту, включаючи вивезення, яке здійснюється за зовнішньоекономічним договором (контрактом) та пов’язаним з ним договором комісії, надані Державною податковою адміністрацією України, які суперечать цьому роз’ясненню, вважати такими, що втратили силу.

Державною податковою адміністрацією України зобов’язує довести зазначене роз’яснення до відома органів державної податкової служби та платників податків і встановити контроль за їх дотриманням.

 

Заступник голови С. Чекашкін

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі