Теми статей
Обрати теми

Щодо відшкодування витрат при відрядженні за кордон

Редакція ПБО
Лист від 23.07.2009 р. № 31-26030-13-25/20122

Щодо відшкодування витрат при відрядженні за кордон

Лист Міністерства фінансів України від 23.07.2009 р. № 31-26030-13-25/20122

 

Міністерство фінансів за дорученням Кабінету Міністрів України від 25.06.2009 р. № 34721/1/1-09 розглянуло лист <...> щодо відшкодування витрат при відрядженні за кордон і повідомляє.

 

До питання 1

Відповідно до статті 5 Указу Президента України від 10 червня 1997 року № 503 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов’язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.

Враховуючи зазначене, а також те, що постанова Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 483 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. № 663» визначає права і обов’язки громадян, вона набрала чинності з дня опублікування — 26 травня 2009 року.

На думку Міністерства фінансів, у зв’язку з цим,

відшкодування витрат на відрядження у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 483, має здійснюватись з 26 травня 2009 року, у тому числі і особам, які на цей час вже перебували у відрядженні.

Різниця, яка виникла внаслідок збільшення граничної норми добових витрат, може бути відшкодована у порядку, встановленому пунктом 1.17

Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 р. № 59. Зокрема, якщо для остаточного розрахунку за відрядження необхідно виплатити додаткові кошти, то виплата здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день погашення заборгованості, але не пізніше третього банківського дня після затвердження керівником звіту про використання коштів, наданих на відрядження.

 

До питання 2

Відповідно до статті 121 Кодексу законів про працю України працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати щодо наймання житлового приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. № 663 та Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, підприємства, установи та організації, що направляють працівників у відрядження в межах України та за кордон, зобов’язані забезпечити їх коштами (у разі відрядження за кордон — у національній валюті країни, куди відряджається працівник, або у вільно конвертованій валюті) як аванс на поточні витрати у розмірах згідно з установленими нормами. Аванс відрядженому працівникові може видаватися готівкою або перераховуватися у безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток.

Незабезпечення відряджуваного працівника авансом є порушенням трудового законодавства

. Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України особи, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

 

До питання 3

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 483 для працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності (крім державних службовців та осіб, які направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів)

гранична норма добових витрат для відряджень за кордон встановлена у сумі в гривнях, еквівалентній 50 доларам США за офіційним курсом гривні до долара США, установленим Національним банком на день видачі авансу.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. № 663 аванс відрядженому працівникові може видаватися готівкою або перераховуватися у безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток.

Тобто у наведеному <...> прикладі розрахунок граничної норми добових витрат має здійснюватися за офіційним курсом гривні до долара США, установленим Національним банком на день перерахування відрядженому працівникові авансу в безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжної картки.

 

Заступник міністра А. Кравецькоментар редакції

Мінфін роз’яснює порядок розрахунку добових
на відрядження за кордон

Нагадаємо, що постановою КМУ від 20.05.2009 р. № 483 було внесено зміни до постанови КМУ від 23.05.99 р. № 663 «Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон». Суть цих змін полягала в такому: граничні розміри добових витрат на відрядження за кордон було встановлено в доларах США. Перерахунок у гривні необхідно здійснювати за офіційним курсом гривні до долара США, установленим НБУ на день видачі авансу.

У листі, що коментується, Мінфін відповів на окремі запитання, пов’язані з практичним застосуванням положень постанови № 483.

1. Коли набула чинності постанова № 483? Як розрахувати добові витрати, якщо період відрядження припадає на період до та після набуття чинності постановою № 483?

Постанова № 483 набула чинності

з дня її офіційного опублікування, тобто з 26.05.2009 р.

У зв’язку з цим граничний розмір добових витрат (50 дол. США) має бути дотримано при відшкодуванні добових витрат працівнику починаючи з 26.05.2009 р. У тому числі, це стосується й добових у разі, якщо працівника було відряджено до 26.05.2009 р., а повернувся він після цієї дати.

Різницю, яка виникла внаслідок збільшення граничної норми добових витрат, може бути відшкодовано в порядку, установленому п. 1.17 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59. У цьому пункті зазначено: якщо для остаточного розрахунку за відрядження необхідно виплатити додаткові кошти, то виплата здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день погашення заборгованості, але не пізніше третього банківського дня після затвердження керівником звіту про використання коштів, наданих на відрядження.

Водночас слід мати на увазі, що згідно з п. 2.5 Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою правління НБУ від 30.05.2007 р. № 200, відшкодування працівнику-резиденту, який перебував у відрядженні за кордоном, витрат власних коштів в іноземній валюті здійснюється згідно з чинним законодавством України у валюті України

за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим НБУ на день виплати зазначених коштів.

Таким чином, у разі

доплати різниці щодо добових витрат необхідно граничний розмір добових витрат у доларах США перерахувати за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим НБУ на день виплати таких коштів.

2. Як розрахувати суму добових витрат у тому випадку, коли не було видано аванс на відрядження?

На це запитання Мінфін прямо не відповів, лише зазначив, що незабезпечення працівника, який відряджається, авансом є порушенням трудового законодавства. Щодо цього Мінфін звичайно має рацію, але як свідчить практика, на таке порушення деякі підприємства все ж ідуть. І це не означає, що працівнику у зв’язку з цим не відшкодовують добові витрати.

На наш погляд, у цій ситуації слід керуватися положеннями п. 1.17 Інструкції № 59 і положеннями п. 2.5 Правил № 200. Тобто підприємство має доплатити працівнику кошти протягом трьох банківських днів після затвердження авансового звіту на відрядження. При цьому

виплата здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день погашення заборгованості.

3. Для оплати витрат на відрядження працівнику було видано корпоративну картку, за допомогою якої він декілька разів знімав валюту (у тому числі й добові). Який курс НБУ необхідно використовувати для розрахунку добових у цьому випадку?

Щодо цього запитання Мінфін зазначає таке. Згідно з п. 4 постанови № 663 аванс відрядженому працівнику може видаватися готівкою або перераховуватися в безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток. Тому в цьому випадку необхідно застосовувати офіційний курс гривні до долара США, установлений НБУ

на день перерахування відрядженому працівнику в безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжної картки.

Слід зазначити, що ця відповідь поширюється на випадок, коли відрядженому працівнику перераховують аванс на його особисту платіжну картку. Щодо ситуації використання у відрядженні корпоративної платіжної картки, то на ній уже можуть бути в наявності валютні кошти і перераховувати їх на неї не буде необхідності. Тому запитання про розрахунок добових витрат у разі використання саме корпоративної платіжної картки залишається відкритим. Сподіваємося, що й на нього Мінфін незабаром відповість.

 

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі