Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо надання відомостей до системи персоніфікованого обліку

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Червень, 2009/№ 44
Друк
Лист від 03.03.2009 р. № 3682/05-10

Щодо надання відомостей до системи персоніфікованого обліку

Лист Пенсійного фонду України від 03.03.2009 р. № 3682/05-10

 

Пенсійний фонд України щодо надання відомостей до системи персоніфікованого обліку повідомляє.

Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон)

підприємства, установи і організації (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками для фізичних осіб, що працюють у них на умовах трудового договору (контракту), або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, а згідно із статтею 15 — платниками страхових внесків.

Відповідно до Закону внески до солідарної системи для роботодавців нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Враховуючи зазначене, нарахування страхових внесків здійснюється лише за фізичних осіб, що працюють на умовах трудового договору (контракту), або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, а

на виплати, які нараховані після звільнення працівника, страхові внески не нараховуються.

Отже

суми, що були нараховані та виплачені застрахованій особі після припинення трудового договору, а також виплати, що не належать до фонду оплати праці та на які не нараховуються страхові внески, не відображаються у відомостях до системи персоніфікованого обліку.

Нормативним документом, який визначає складові фонду оплати праці, є Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713.

У разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу враховуючи, що суми нарахованої заробітної плати повинні відображатися у місяці, за який вони нараховані відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 р. № 7-6 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 р. за № 1000/9599.

Враховуючи зазначене та відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернені пенсіонером

добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Якщо страхувальником були надані недостовірні дані, які призвели до переплати пенсії, після внесення коригування індивідуальних відомостей в базі даних системи персоніфікованого обліку, проводиться перерахунок пенсії.

До страхувальників, які

самостійно виявили недостовірну інформацію в відомостях, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, та надали індивідуальні відомості про застраховану особу з позначкою «коригуюча» до системи персоніфікованого обліку за попередні звітні роки фінансові та адміністративні санкції не застосовуються. Фінансові та адміністративні санкції також не застосовуються , якщо помилка була допущена в написанні прізвища, імені, по батькові.

 

Заступник голови правління В. Колбункоментар редакції

У разі самостійного виправлення даних персоніфікованого обліку фінансові
та адміністративні санкції до страхувальників не застосовуються

У листі, що коментується, ПФУ нагадує: якщо виплати було нараховано фізичній особі, яка на момент нарахування такої виплати вже не перебуває з підприємством у трудових відносинах, внески до ПФУ не справляються.

Це пов’язане з тим, що застрахованими особами щодо виплат, які включаються до фонду оплати праці, є працівники підприємства. Додамо, що на цій же підставі виплата, нарахована після звільнення працівника, не обкладається й усіма іншими внесками до соціальних фондів. Податок з доходів фізичних осіб з такої виплати утримується.

У зв’язку з тим, що виплата, яка включається до фонду оплати праці та нарахована після звільнення працівника, не обкладається внесками до ПФУ, вона не повинна відображатися в персоніфікованій звітності.

Якщо ж підприємство відобразило таку виплату в персоніфікованій звітності, воно має право самостійно виправитися.

До страхувальників, які самостійно виявили недостовірну інформацію у відомостях, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, та надали індивідуальні відомості про застраховану особу з позначкою «коригуюча» до системи персоніфікованого обліку за попередні звітні роки, фінансові та адміністративні санкції не застосовуються. ПФУ зазначає, що фінансові та адміністративні санкції також не застосовуються, якщо помилку було допущено в написанні прізвища, ім’я, по батькові.

 

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі