Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Роз’яснення особливостей застосування окремих норм Закону про ПДВ. 12. Оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України обладнання, яке було вивезено за межі митної території України на підставі договору оренди, і повертається в Україну у зв’язку із закінченням такого договору

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Червень, 2009/№ 47
Друк
Лист від 18.05.2009 р. № 10191/7/16-1517

12. Оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України обладнання, яке було вивезено за межі митної території України на підставі договору оренди, і повертається в Україну у зв’язку із закінченням такого договору

Відповідно до пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про податок на додану вартість» об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції з ввезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі імпорту або реімпорту та операції з вивезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту (далі — експорту).

При цьому з метою оподаткування до імпорту також прирівнюється, зокрема, ввезення з-за меж митного кордону України на митну територію України товарів (супутніх послуг) за договорами лізингу (оренди) (у тому числі у разі повернення об’єкта лізингу лізингодавцю-резиденту або іншій особі за дорученням такого лізингодавця), застави, та іншими договорами, які не передбачають передання права власності на такі товари (майно) або передбачають їх обмін на корпоративні права чи цінні папери, у тому числі якщо таке ввезення пов’язане із поверненням товарів у зв’язку з припиненням дії зазначених договорів.

Відповідно до підпункту 7.3.6 пункту 7.3 статті 7 зазначеного Закону датою виникнення податкових зобов’язань по податку на додану вартість при імпорті є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті. При цьому дата сплати зазначених сум до бюджету буде датою виникнення права платника податку на податковий кредит (підпункт 7.3.6 пункту 7.3 статті 7 Закону).

Умови отримання права на податковий кредит визначені пунктом 7.4 статті 7 Закону. Зокрема, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв’язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Враховуючи зазначене, а також

приймаючи до уваги те, що повернення власного основного засобу не є придбанням чи виготовленням, то право на податковий кредит у платника податку — імпортера відсутнє.

Згідно з пунктом 5.17 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» звільняються від оподаткування операції з тимчасового ввезення на митну територію України та подальшого вивезення з митної території України (а також з ввезення на митну територію України раніше вивезеного з митної території України) товарів за переліком, визначеним статтею 206 Митного кодексу України, та повітряних суден, які ввозяться на митну територію України за договорами оперативного лізингу.

Перелік товарів, щодо яких може надаватися дозвіл на тимчасове ввезення (вивезення) з умовним повним звільненням від оподаткування визначено статтею 206 Митного кодексу України. Зокрема, до цього переліку включено будь-які товари, що ввозяться (вивозяться) у зв’язку з якою-небудь комерційною операцією, але ввезення яких саме по собі не є комерційною операцією.

Таким чином,

при визначенні порядку оподаткування операції з ввезення на митну територію України обладнання, яке було вивезено за межі митної території України на підставі договору оренди, і повертається в Україну у зв’язку із закінченням такого договору, необхідно керуватися зазначеними нормами діючого законодавства.коментар редакції

ПДВ, сплачений при поверненні об’єкта оренди,
до податкового кредиту не включається

На відміну від внутрішньоукраїнської передачі об’єкта оренди, його ввезення — вивезення за межі митної території України в межах ЗЕД-договорів не обходиться без ПДВ-наслідків. Як справедливо зазначили представники головного податкового відомства в листі, що коментується, операція повернення об’єкта лізингу лізингодавцю-резиденту з точки зору Закону про ПДВ прирівнюється до імпорту. А отже, зворотне ввезення устаткування на митну територію України

супроводжується сплатою «імпортного» ПДВ за ставкою 20 %. При цьому датою виникнення податкових зобов’язань вважається дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті (п.п. 7.3.6 Закону про ПДВ). Однак уключити сплачений ПДВ до податкового кредиту платник податків, на думку ДПАУ, права не має.

Як бачимо, представники головного податкового відомства витлумачили норми п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ у найбільш вигідному для бюджету ракурсі: оскільки повернення власного основного засобу не є придбанням або спорудженням (про які йдеться в п.п. 7.4.1), то права на податковий кредит у платника податків немає.

Цей висновок є, м’яко кажучи, спірним і не відповідає духу Закону про ПДВ. По-перше, лізингодавець-імпортер

сплатив увізний ПДВ, як того вимагає п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ. По-друге, увезене устаткування в подальшому використовуватиметься в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податків. При цьому буквальне трактування норм п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ щодо необхідності придбання або спорудження основних фондів у цьому випадку не допустиме, адже об’єкт уже перебуває у власності підприємства. Очевидно, що норми згаданого підпункту мають загальний характер і не враховують специфіки операцій оренди у сфері ЗЕД. Тому погодитися з викладеною в листі точкою зору ми не можемо.

У завершальному абзаці податківці звертають увагу на норми пільгового п. 5.17 Закону про ПДВ, за яким від сплати ПДВ звільняються операції з увезення — вивезення товарів, згаданих у переліку, наведеному у ст. 206 Митного кодексу України від 11.07.2002 р. № 92-IV, та повітряних суден, що ввозяться на митну територію України за договорами оперативного лізингу. Заради справедливості зауважимо, що випадки оренди такого майна бувають нечасто.

 

Марина Ковенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі