Теми статей
Обрати теми

Щодо штрафних санкцій за неподання декларацій з ПДВ підприємцем-єдиноподатником

Редакція ПБО
Лист від 14.01.2009 р. № 513/7/16-1517-08

Щодо штрафних санкцій за неподання декларацій з ПДВ підприємцем-єдиноподатником

Лист Державної податкової адміністрації України від 14.01.2009 р. № 513/7/16-1517-08

 

Державна податкова адміністрація України розглянула лист <...> щодо застосування штрафних санкцій за неподання декларацій з податку на додану вартість суб’єктом господарювання — фізичною особою, платником єдиного податку, яка не подала до податкового органу заяву про реєстрацію та не зареєструвалася платником податку на додану вартість після перевищення ним граничного обсягу (500 тис. грн.) виручки від реалізації товарів (послуг), і повідомляє.

Відповідно до підпункту 7.2.4 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі — Закон) право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.

Подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі — Закон № 2181).

Порядок заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. № 166 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.07.99 р. за № 250/2054 (далі — Порядок).

Згідно з пунктом 4.1 Порядку декларація подається платником у визначений у пункті 2.6 Порядку строк до підрозділу державної податкової інспекції (адміністрації), яким здійснюється приймання звітності, для реєстрації. Декларація подається платником незалежно від того, виникло у звітному (податковому) періоді в нього податкове зобов’язання чи ні, тобто незалежно від стану фінансово-господарської діяльності платника податку.

Особа, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, установленого статтею 1 Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (у редакції Указу Президента України від 28 червня 1999 року № 746) (далі — Указ), зобов’язана зареєструватися платником податку на додану вартість.

Порядок реєстрації платником податку на

додану вартість та терміни подання заяви щодо такої реєстрації встановлені пунктом 9.4 статті 9 Закону та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість (затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року № 79 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за № 208/4429 (із змінами і доповненнями)).

Крім того, роз’яснення щодо особливостей реєстрації платником податку на додану вартість фізичних осіб — підприємців надані листом Державної податкової адміністрації України від 12.01.2009 р. № 288/7/17-0417.

Реєстрація платником податку на додану вартість особи, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, здійснюється на підставі заяви, яка повинна бути подана такою особою до органу державної податкової служби не пізніше:

— ніж за п’ятнадцять днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу), у якому відбулося перевищення, якщо перевищення відбулося у першому або другому місяці звітного періоду (кварталу);

— двадцятого календарного дня після закінчення звітного періоду (кварталу), у якому відбулося перевищення, якщо перевищення відбулося у третьому місяці звітного періоду (кварталу).

Відповідно до пункту 9.4 статті 9 Закону особа, що не надсилає таку заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату податку на додану вартість на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства здійснюється у розмірах, визначених статтею 17 Закону № 2181, та у порядку згідно з Інструкцією про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року № 110, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за № 268/5459).

Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Враховуючи зазначене, а також те, що до дати реєстрації платником податку на додану вартість особа (у тому числі і несвоєчасної реєстрації) не має права на подання податкової декларації, то штрафні санкції, передбачені підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181

за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість фізичною особою — підприємцем, який не подав до органу податкової служби заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість, не застосовуються.

 

Заступник голови С. Чекашкінкоментар редакції

За неподання декларацій при несвоєчасній ПДВ-реєстрації не оштрафують

Головний висновок поміщено в завершальному абзаці листа: ураховуючи, що

до моменту реєстрації платником ПДВ (у тому числі і за невчасної реєстрації) особа подавати декларації не має права, то і штрафи за неподання звітності (установлені п.п. 17.1.1 Закону № 2181) до неї застосовуватися не можуть.

У такий спосіб податківці говорять

про відсутність штрафів за неподання ПДВ-звітності та їх незастосування до особи в межах положень п. 9.4 Закону про ПДВ, що застерігає відповідальність за невчасну ПДВ-реєстрацію. Виходить, суб’єкту господарювання в цьому випадку може загрожувати лише донарахування сум своєчасно не задекларованих податкових зобов’язань. І хоча в листі йдеться про підприємця, вважаємо, саме цей висновок справедливий і щодо інших суб’єктів господарювання (у тому числі юридичних осіб).

 

Людмила Солошенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі