Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про окремі рахунки сільгосптоваровиробників

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2009/№ 42
Друк
Лист від 05.05.2009 р. № 25-111/1147-8341

Про окремі рахунки сільгосптоваровиробників

Лист Національного банку України від 05.05.2009 р. № 25-111/1147-8341

 

До Національного банку України надійшов лист Міністерства аграрної політики України від 16.04.2009 № 3721-1-7/6376 про те, що Верховною Радою України 3 березня 2009 року прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу» (далі — Закон).

Законом, зокрема, продовжено без обмежень у часі термін дії абзацу першого пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» щодо виплати переробними підприємствами дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продане ними молоко та м'ясо в живій вазі.

З метою реалізації пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 02.04.2009 № 291 (далі — постанова № 291), якою затвердив Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

З текстом постанови № 291 можна ознайомитись в інформаційно-правовій системі «Ліга».

Крім того, у вищеназваному листі Міністерства аграрної політики України зазначено про таке:

— постановою № 291 визнано такими, що втратили чинність, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.99 № 271 «Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками — платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини» та від 12.05.99 № 805 «Про Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» (далі — постанови № 271 та № 805);

— окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників, які були відкриті відповідно до

постанови № 271, після 1 березня 2009 року підлягають закриттю, а залишки коштів на них — перерахуванню до бюджету,

— окремі рахунки, відкриті відповідно до

постанови № 805, не підлягають закриттю у зв'язку з відновленням механізму виплати дотацій переробними підприємствами, а залишки коштів на них не підлягають перерахуванню до бюджету.

Просимо довести вищезазначену інформацію до відома своїх клієнтів.

 

Заступник голови П. Сенищкоментар редакції

Переробникам і сільгосптоваровиробникам
збережено старі «дотаційні» рахунки

Листи, що коментуються, — Держказначейства та Нацбанку — фактично є реакцією на постанову КМУ від 02.04.2009 р. № 291 і затверджений нею Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі (далі — постанова № 291, Порядок № 291 // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 30).

Зауважимо, що Держказначейство у своєму листі просто продублювало приписане йому п. 3 постанови № 291 доручення

зберегти відкриті раніше переробним підприємствам (відповідно до загальновідомої постанови КМУ № 805) небюджетні рахунки для зарахування суми ПДВ для виплати дотації сільгосптоваровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі та забезпечити згідно із заявами переробних підприємств відкриття таких рахунків.

Нагадаємо: згідно з абзацом третім п. 3 постанови № 291

залишки коштів на небюджетних рахунках переробних підприємств станом на 1 березня 2009 року не підлягають перерахуванню до бюджету та використовуються на цілі, передбачені Порядком № 291.

До речі, колишній Порядок № 805 ніколи і

не містив норми про спрямування залишків коштів на небюджетних рахунках переробних підприємств станом на 1 березня 2009 року до бюджету (така норма діяла лише щодо залишків коштів на окремих рахунках сільгосппідприємств).

Нацбанк, по суті, цитує положення направленого на його адресу листа Мінагрополітики. Зокрема, він повідомляє, що

окремі рахунки сільгосптоваровиробників, відкриті відповідно до постанови № 805, також не підлягають закриттю у зв'язку з відновленням механізму виплати дотації переробними підприємствами, а залишки коштів на них не підлягають перерахуванню до бюджету. Закриваються (із перерахуванням залишків на 01.03.2009 р. коштів до бюджету) тільки окремі рахунки, відкриті згідно із постановою № 271.

На жаль, Нацбанк нічого не зазначив про порядок відкриття сільгоспвиробниками, які роблять це вперше, рахунків, що має бути відкрито «протягом одного звітного періоду», —

квітня 2009 року.

Не зазначено нічого і про

повернення з бюджету спецрежимних коштів у разі якщо законослухняними сільгосптоваровиробниками залишок коштів на окремому рахунку на 1 березня поточного року вже було перераховано до держбюджету згідно з абзацом восьмим п. 12 Порядку № 805, що діяв на той час.

Нехай Нацбанк стверджує, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу» від 04.02.2009 р. № 922-VI (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 24) строк дії абзацу першого п. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ про виплату переробними підприємствами дотації сільгосптоваровиробникам за поставлене ними молоко та м'ясо в живій вазі «продовжено без обмежень у часі». Але якщо бути точним, то слід говорити не про продовження, а про

відновлення частини норм цього пункту, виключеного з 1 січня 2009 року.

 

Анатолій Бобро

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі