Кабінет Міністрів України
Деякі питання застосування законодавства про працю фізичною особою, яка використовує найману працю
Постанова від 29 жовтня 2009 р. № 1168
Кабінет Міністрів України
постановляє:1. Установити, що форма трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю (далі — фізична особа), затверджується Міністерством праці та соціальної політики.
2.
Для реєстрації трудового договору фізична особа подає у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи державній службі зайнятості за місцем свого проживання підписаний сторонами трудовий договір у трьох примірниках, свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи — підприємця, довідку відповідної державної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номера, копію такої довідки, виданої працівникові, його трудову книжку та пред’являє паспорт. Підпис у трудовому договорі працівника, який не був присутній під час його реєстрації, посвідчується нотаріально.3. Відповідальна особа державної служби зайнятості реєструє в день подання фізичною особою документів, передбачених пунктом 2 цієї постанови, трудовий договір у книзі реєстрації трудових договорів, форма якої затверджується Міністерством праці та соціальної політики, після чого два примірники такого договору з відміткою про реєстрацію повертаються фізичній особі.
Фізична особа зобов’язана вручити під розписку працівникові один примірник зареєстрованого трудового договору
протягом трьох робочих днів з дня його надходження, про що робиться відповідний запис у книзі реєстрації, а також повернути трудову книжку із записом про прийняття на роботу.4.
У разі розірвання трудового договору за ініціативою фізичної особи у випадках, визначених Кодексом законів про працю України, така особа зобов’язана письмово повідомити про свій намір працівникові та у визначені строки провести передбачений законодавством розрахунок.5.
Зняття державною службою зайнятості з реєстрації трудового договору у випадках, передбачених пунктом 4 цієї постанови, проводиться за умови подання фізичною особою:примірника трудового договору;
заяви про зняття трудового договору з реєстрації із зазначенням дати звільнення з роботи працівника та підстав розірвання зазначеного договору;
копій документів, що підтверджують:
— надсилання працівникові повідомлення про намір розірвати з ним трудовий договір (рекомендованим листом з повідомленням про вручення). У разі коли вручити поштове відправлення неможливо, подаються копії підтвердних документів;
— проведення передбаченого законодавством розрахунку з працівником або копію платіжної відомості із зазначенням суми депонованої заробітної плати.
6. Державна служба зайнятості протягом трьох робочих днів з дня надходження зазначених у пункті 5 цієї постанови документів знімає трудовий договір з реєстрації, про що робить відповідний запис у книзі реєстрації трудових договорів та повідомляє працівникові.
7.
За зверненням працівника, який не був присутній під час зняття трудового договору з реєстрації, посадова особа центру зайнятості протягом трьох робочих днів з дня такого звернення робить відповідну відмітку у виданому йому примірнику трудового договору та засвідчує у трудовій книжці запис про звільнення з роботи, внесений фізичною особою.8. У разі коли документи, що подаються для реєстрації чи зняття з реєстрації трудового договору, не відповідають вимогам цієї постанови, органи державної служби зайнятості повертають їх без вчинення будь-яких дій із зазначенням причини.
9.
Працівник має право оскаржити рішення фізичної особи щодо його звільнення з роботи у порядку, встановленому законодавством.10. Міністерству праці та соціальної політики привести в місячний строк власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.
Прем’єр-міністр України Ю. Тимошенко
коментар редакції
Трудовий договір між працівником та фізособою-підприємцем:
уточнення порядку реєстрації та зняття з неї
Постанова, що коментується, вирішує дві проблеми, які давно існують на практиці:
1. Передбачає
можливість реєстрації трудового договору між фізособою-підприємцем та працівником без особистої присутності останнього, але за умови нотаріального посвідчення його підпису в договорі.2.
Установлює спеціальний порядок, що дозволяє зняти трудовий договір між фізичною особою, яка використовує найману працю, та її працівником з реєстрації в державній службі зайнятості у випадках, коли трудовий договір розривається з ініціативи фізособи-роботодавця, але працівник не з’являється до центру зайнятості.На цьому питанні необхідно зупинитися докладніше. Усі роки дії Порядку реєстрації трудового договору між працівником та фізичною особою, затвердженого наказом Мінпраці від 08.06.2001 р. № 260, фізособи-роботодавці, більшість з яких складають фізичні особи — підприємці, у разі порушення працівником трудової дисципліни
змушені були звертатися до суду. Без відповідного судового рішення центри зайнятості відмовлялися знімати трудовий договір з реєстрації. Це було зумовлено тим, що чинний Порядок указує на необхідність участі в процедурі зняття договору з реєстрації обох його сторін — і роботодавця, і працівника (див., наприклад, постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2008 р. у справі № 22-а-30\08, Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2009 р. у справі № 2а-119/08/0440). Якщо працівник не з’являється до центру зайнятості добровільно, ця вимога не виконується, що паралізує весь існуючий механізм.Водночас слід зауважити, що і до внесення змін, передбачених постановою, що коментується, у судовій практиці були рішення, в яких суди визнавали відмову центрів зайнятості зняти з реєстрації трудовий договір, розірваний з ініціативи фізособи-роботодавця, без присутності працівника неправомірною. Для цього роботодавцю необхідно було надати суду докази того, що працівником був допущений дисциплінарний проступок, і при його звільненні було дотримано всі законодавчі вимоги (див. ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2008 р. у справі № 22-а-8173/08).
У частині, що стосується порядку реєстрації трудових договорів, жодних істотних змін постанова, що коментується, не передбачає. Як і раніше, подати трудовий договір на реєстрацію до центру зайнятості за місцем свого проживання фізособа-роботодавець має протягом тижня з дня фактичного допуску працівника до роботи. Не змінився і перелік документів, що подаються для реєстрації трудового договору. Але є і деякі нововведення. Зокрема,
передбачено строк, протягом якого фізособа-роботодавець має вручити копію трудового договору працівнику. Він становить 3 робочі дні з дня отримання договору з центру зайнятості з відміткою про його реєстрацію. Порушення цього строку, як і тижневого строку, протягом якого договір має бути подано на реєстрацію, може бути кваліфіковано як порушення вимог законодавства про працю та спричинить відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 510 до 1700 грн. (див., наприклад, постанову Апеляційного суду Чернігівської області від 29.05.2008 р. у справі № 33-286).Наступний крок — приведення форми трудового договору між працівником та фізичною особою у відповідність до постанови, що коментується. Це завдання покладено на Мінпраці. Проте для сторін трудових договорів, які вже укладено та зареєстровано на сьогодні, передбачені постановою, що коментується, приписи будуть обов’язковими з моменту набуття нею чинності, тобто з дня
опублікування. Зокрема, розірвання трудового договору з ініціативи фізособи-роботодавця повинно буде проходити з урахуванням нововведень, запропонованих цією постановою. Це означає, що служби зайнятості, за умови надання роботодавцем названих у постанові документів та дотримання порядку звільнення працівника, зобов’язані будуть зняти трудовий договір з реєстрації незалежно від того, чи присутній при цьому працівник.
Олена Уварова