Теми статей
Обрати теми

Щодо сплати страхових внесків із сум винагород за надані послуги згідно з цивільно-правовим договором

Редакція ПБО
Лист від 09.10.2009 р. № 18950/03-30

Щодо сплати страхових внесків із сум винагород за надані послуги згідно з цивільно-правовим договором

Лист Пенсійного фонду України від 09.10.2009 р. № 18950/03-30

(витяг)

 

<...> Статтею 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) визначено, що виключно цим Законом регулюються відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, визначено коло осіб, які підлягають державному пенсійному страхуванню, платники страхових внесків, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, умови набуття права та порядок визначення пенсійних виплат.

Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону особи, які виконують роботи на підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, тобто є застрахованими особами.

Роботодавці є страхувальниками

для вищезазначених застрахованих осіб і відповідно — платниками страхових внесків до Пенсійного фонду.

Водночас відповідно до статті 19 Закону винагороди фізичним особам за надання послуг за угодами цивільно-правового характеру визначені об’єктом для нарахування страхових внесків.

Отже,

нарахування страхових внесків у розмірі 33,2 % та 2 % на суми винагород за надання послуг не суперечить нормам чинного законодавства.

Ненарахування страхових внесків у розмірі 33,2 % та 2 % на суми винагород за надання послуг за договорами цивільно-правового характеру не тягне за собою відповідальності, встановленої пунктами 3 та 4 частини 9 статті 106 Закону

.

У разі нарахування та сплати страхових внесків з сум винагород за надані послуги вони враховуються в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 р. № 7-6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 р. за № 1000/9599.

 

Заступник голови правління В. Короневськийкоментар редакції

Сума винагороди за надані послуги, що виплачується адвокату, не обкладається внесками до Пенсійного фонду

Укотре Пенсійний фонд звертається до питання щодо порядку обкладення внесками до Пенсійного фонду винагороди, що виплачується фізичним особам за договорами цивільно-правового характеру

за надані послуги.

Річ у тім, що згідно з п. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV до числа застрахованих осіб уключаються фізичні особи, які

виконують роботи на підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Виходить, що

фізичні особи, які надають послуги за договорами цивільно-правового характеру, не є застрахованими особами.

Разом із тим, відповідно до ст. 19 Закону № 1058 винагороди фізичним особам за надані послуги за договорами цивільно-правового характеру визначено об’єктом для нарахування страхових внесків для роботодавців.

Як і у своїх попередніх листах (див. листи від 21.02.2007 р. № 2790/03-20, від 13.05.2008 р. № 8157/03-20 // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 60), ПФУ зазначає, що у зв’язку зі згаданими положеннями Закону № 1058 ненарахування страхових внесків у розмірі 33,2 % і 2 % на суми винагород за надання послуг за договорами цивільно-правового характеру не спричиняє відповідальності згідно із Законом № 1058.

Однак, якщо підприємство все ж нарахує внески до ПФУ, то суму винагороди, на думку ПФУ, слід відобразити в системі персоніфікованого обліку.

На жаль, у цьому листі ПФУ не врахував те, що адвокати так само, як і нотаріуси, є окремою категорією застрахованих осіб та страхувальниками одночасно (п. 4 ст. 11 і п. 5 ст. 14 Закону № 1058). Тому вони сплачують внески до ПФУ самостійно.

Отже,

підприємства, які виплачують винагороду за надані послуги адвокату, не повинні нараховувати та утримувати внески до ПФУ.

До речі, внесок до Фонду страхування на випадок безробіття також не нараховується на суму винагороди за надані адвокатом послуги. Сума винагороди адвоката обкладається лише податком з доходів фізичних осіб.

 

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі