Пошта редакції. Платник ФСП орендує землю у громадян: хто сплачує земельний податок?

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2009/№ 85
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Платник ФСП орендує землю у громадян: хто сплачує земельний податок?

 

Платник фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП) орендує у громадян земельні ділянки. Хто в такому разі сплачує податок на землю?

(м. Рівне)

 

Спершу подивимося, як ідуть справи у

платника ФСП. Відразу зазначимо, що сплачувати податок на землю з орендованих у громадян земельних ділянок він не повинен. Та і слід зауважити, що на це в нього в цьому випадку немає правових підстав, оскільки:

— по-перше, платником земельного податку, як відомо, є власники землі або землекористувачі (а ФСП-підприємство власником земельних ділянок не є, а орендує їх у громадян);

— по-друге, навіть якщо б ішлося про власні землі ФСПшника, то в цьому випадку сплачувати земельний податок сільгосппідприємству також було б не потрібно, оскільки спрацьовувало б звільнення від сплати земельного податку, установлене

ст.1 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» від 17.12.98 р. № 320-ХIV (далі — Закон про ФСП), яка передбачає: фіксований сільськогосподарський податок сплачується в рахунок деяких податків і зборів (обов’язкових платежів), у тому числі й у рахунок податку на землю.

Водночас у цьому випадку орендарю —

платнику ФСП слід мати на увазі, що:

— площа сільськогосподарських (у тому числі

орендованих) земель згідно зі ст. 3 Закону про ФСП є об’єктом обкладення ФСП. Тому при розрахунку суми ФСП треба буде врахувати і такі (орендовані у громадян) земельні ділянки. Докладніше цей «орендний» момент також уточнюється в п. 13 Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою КМУ від 23.04.99 р. № 658 (у редакції постанови КМУ від 25.05.2006 р. № 725), де зазначається: якщо платник ФСП орендує сільгоспугіддя в неплатників ФСП, то орендовані площі земельних ділянок включаються до розрахунку ФСП у такого орендаря. А отже, з таких орендованих ділянок також сплачується фіксований сільгоспподаток (п. 1 Оглядового листа ДПАУ від 10.07.2009 р. № 14445/7/15-0617);

— в «орендному» випадку, що розглядається, платнику ФСП згідно з укладеними договорами оренди слід

виплачувати громадянам-орендодавцям за користування земельними ділянками орендну плату (п. 4 Оглядового листа ДПАУ від 10.07.2009 р. № 14445/7/15-0617). Про це йшлося й у консультації в журналі «Вісник податкової служби України», 2008, № 43, с. 24, де також зазначалося, що розмір орендної плати фізособам-орендодавцям при цьому має встановлюватися з урахуванням положень Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян — власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 р. № 92/2002.

Тепер поговоримо про

громадян-орендодавців. За загальним правилом, саме на них, як на власників, покладається обов’язок зі сплати податку на землю з отриманих у власність земельних ділянок. Разом із тим варто зауважити, що ст. 12 Закону про плату за землю встановлено низку пільг щодо сплати цього податку. Так, зокрема, згідно з ч. 2 ст. 12 Закону про плату на землю пільги зі сплати земельного податку (звільнення від його сплати за земельні ділянки в межах норм, обумовлених Земельним кодексом) передбачено для окремих категорій громадян — інвалідів I і II груп, ветеранів війни, пенсіонерів, чорнобильців, громадян, які виховують 3 і більше дітей, громадян, члени сімей яких проходять строкову військову службу (лист ДПАУ від 04.04.2007 р. № 6737/7/15-0717, п. 5 листа ДПАУ від 10.07.2009 р. № 14447/7/15-0617). Однак стосовно випадку, що розглядається, перевагу набуває інша особлива пільга, обумовлена п. 20 ч. 1 ст. 12 Закону про плату за землю, яка передбачає: на період дії Закону про ФСП власники земельних ділянок, земельних паїв та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних паїв в оренду платнику ФСП звільняються від сплати земельного податку (на що також неодноразово зверталася увага в листах ДПАУ від 09.07.2009 р. № 14315/7/17-0317; від 15.08.2007 р. № 4042/Д/17-0315 / № 7826/6/17-0316). Додамо, що згідно з останнім Довідником пільг (станом на 01.09.2009 р. — це Довідник пільг № 51, доведений листом ДПАУ від 01.10.2009 р. № 51) така «земельна» пільга має код 13050049.

При цьому також варто відзначити консультацію в журналі «Вісник податкової служби України», 2009, № 35, с. 37, де роз’яснювалося: якщо фізособа має

декілька земельних ділянок і при цьому має право на користування пільгами згідно зі ст. 12 Закону про плату за землю, то така фізособа звільняється від сплати земельного податку тільки за одну земельну ділянку.

Отже, підсумуємо: тоді як за загальним правилом обов’язок зі сплати податку на землю покладається на власників земельних ділянок (а отже, у тому числі і громадян-орендодавців),

у цьому випадку для фізичних осіб, які здають земельні ділянки в оренду платнику ФСП, діятиме пільга, що звільняє від сплати земельного податку. Тому сплачувати податок на землю зі зданих в оренду платнику ФСП земельних ділянок їм не потрібно.

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд