Пошта редакції. Зміна організаційно-правової форми: чи потрібно міняти держакт на землю?

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2009/№ 85
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Зміна організаційно-правової форми: чи потрібно міняти держакт на землю?

 

АТ було реорганізовано в ТОВ. Чи виникає у зв’язку з цим необхідність переоформлення державного акта про право власності на земельну ділянку? Якщо такий обов’язок передбачено, то в які строки його має бути виконано та якими можуть бути санкції за непереоформлення держакта на землю?

(м. Дніпропетровськ)

 

Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель на запитання про необхідність переоформлення державного акта на землю у випадках правонаступництва між юридичними особами відповідає позитивно: така

необхідність дійсно є (див. лист від 18.03.2009 р. № 6-8-791/374). Зокрема, як зазначено в листі, державний акт, виданий одній юридичній особі, не є підставою для використання землі її правонаступником.

Строки для отримання державного акта, який засвідчує право власності на земельну ділянку ТОВ — правонаступника АТ, не встановлено. Однак власник сам зацікавлений в якомога скорішому переоформленні прав на земельну ділянку, що перейшла до нього, оскільки в іншому разі існує загроза того, що держінспектор з контролю за використанням землі розцінить такі дії як самовільне зайняття земельної ділянки (докладніше див. статтю на с. 22). Саме про це попереджає Держземінспекція у

листі, що вже згадувався, указуючи на можливість притягнення посадових осіб новоствореної юрособи до відповідальності за ст. 531 КпАП із застосуванням штрафу в розмірі від 340 до 1700 грн.

На наш погляд, застосування таких штрафних санкцій у будь-якому разі неправомірно. Обґрунтувати позицію, згідно з якою такі дії не може бути кваліфіковано як самовільне зайняття земельної ділянки, можна тим, що використання земельної ділянки в період між державною реєстрацією перетворення юрособи та переоформленням прав на земельну ділянку підпадає під випадки правомірного використання. Згідно з

ч. 2 ст. 108 ЦКУ в разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов’язки попередньої юридичної особи. Відповідно, право на земельну ділянку виникає не через конкретний правочин, а в результаті прямої вказівки закону про перехід прав від старої юрособи до нової. У зв’язку з цим моментом виникнення прав на земельну ділянку в нової юрособи буде не момент переоформлення держакта, а момент державної реєстрації перетворення.

Однак не можна виключати, що переконати держземінспектора в такій позиції не вдасться і він все ж зафіксує порушення земельного законодавства в акті перевірки. Якщо суб’єкт господарювання не має наміру оскаржувати такі дії держземінспектора в суді, можливо, більш прийнятним буде наполягти на необхідності попереднього винесення припису про усунення допущеного порушення без застосування штрафу за самовільне зайняття земельної ділянки (див.

пп. 6.2, 6.3 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Держкомзему від 12.12.2003 р. № 312). Так можна виграти майже 30 календарних днів на те, щоб завершити процедуру переоформлення держакта на земельну ділянку.

 

Олена Уварова, юрист

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд