Теми статей
Обрати теми

Щодо реєстрації платником ПДВ підприємця — платника єдиного податку

Редакція ПБО
Лист від 11.03.2008 р. № 3004/

Щодо реєстрації платником ПДВ підприємця — платника єдиного податку

Лист Державної податкової адміністрації України від 11.03.2008 р. № 3004/Д/17-0714

 

ДПАУ розглянула лист щодо реєстрації платником ПДВ фізичної особи — підприємця, який є платником єдиного податку, і повідомляє.

Указом Президента України від 03.07.98 р. № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (далі — Указ) спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб’єктів малого підприємництва — фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, при дотриманні ними, зокрема, умови щодо неперевищення встановленого пунктом 1 Указу обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік у 500 тис. грн. Тобто саме з

виручки, яка не перевищує 500 тис. грн., і сплачується єдиний податок.

Звітним податковим періодом для фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку, згідно зі ст. 4 Указу є квартал. Свідоцтво про сплату єдиного податку видається підприємцю на календарний рік. У зв’язку з

цим для визначення періоду, протягом якого слід розглядати питання щодо можливості реєстрації підприємця — платника єдиного податку платником податку на додану вартість, є календарний рік.

Суб’єкти малого підприємництва — фізичні особи, які сплачують єдиний податок, не є платниками податків і зборів, перелічених у пункті 6 статті 1 Указу, в

тому числі податку на додану вартість.

Водночас згідно з п. 9.4 ст. 9 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі — Закон про ПДВ), якщо особа, на яку не поширюється дія п. 2.3 ст. 2 цього Закону, як платник податку вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам п.п. 2.2 ст. 2 цього Закону, така реєстрація провадиться за її заявою.

Якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену п.п. 2.3.1 ст. 2 цього Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов’язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом.

Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону про ПДВ платником цього податку є будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.

Згідно з п.п. 2.3.1 ст. 2 Закону про ПДВ особа підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов’язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Фізична особа — підприємець, який є платником єдиного податку і обсяг виручки

у якого не перевищує 500000 грн. на календарний рік, не має обов’язку щодо реєстрації платником податку на додану вартість у цьому податковому періоді.

При цьому згідно зі ст. 1 Указу виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана СПД на розрахунковий рахунок або/та в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

 

Заступник голови О. Матвєєвкоментар редакції

Підприємець-єдиноподатник не зобов’язаний бути платником ПДВ

У цьому випадку ДПАУ нагадує, що, обираючи єдиний податок,

підприємець-єдиноподатник реєструватися платником ПДВ не зобов’язаний (навіть якщо обіги при цьому у нього перевищили 300 тис. грн.). Таким чином, бути чи не бути платником ПДВ підприємець вирішує для себе самостійно. Підстави для цього — ст. 6 Указу № 727, що звільняє суб’єктів малого підприємництва — спрощенців від низки податків і зборів, у тому числі й від ПДВ (що також уточнено і п. 4 постанови № 507). До речі, на те, що підприємцям-єдиноподатникам надано право вибору щодо їх реєстрації платниками ПДВ, ДПАУ неодноразово звертала увагу й раніше (лист від 18.07.2006 р. № 3877/Р/17-0415, п. 3 р. II листа ДПАУ від 07.11.2007 р. № 22703/7/16-1117// «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 15).

Нагадаємо також: «новорічна» постанова КМУ № 1118, що намагалася внести до цього запитання свої корективи та зробити всіх підприємців-єдиноподатників виключно неплатниками ПДВ, була скасована. Отже, на сьогодні питання перебування в рядах платників ПДВ як і раніше вирішується на розсуд підприємця-спрощенця.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі