Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про окремі питання застосування пункту 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2009/№ 71
Друк
Лист від 06.02.2007 р. № 2169/7/15-0217

Про окремі питання застосування пункту 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»

Лист Державної податкової адміністрації України від 06.02.2007 р. № 2169/7/15-0217

 

Державна податкова адміністрація України у зв’язку із численними запитами платників податків, органів державної податкової служби на місцях та з метою належної організації адміністрування податку на прибуток повідомляє про окремі питання застосування пункту 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Пунктом 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі — Закон) встановлено порядок податкового обліку приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі — запасів).

Так, відповідно до абзацу першого цього пункту платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості запасів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з Законом (за винятком тих, що отримані безкоштовно).

Тобто відповідно до Закону в перерахунку беруть участь лише ті запаси, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат. Сутність перерахунку полягає в порівнянні вартості залишків запасів на кінець звітного періоду з вартістю залишків на початок звітного року та відповідному уточненні платником податків або валових доходів (у рядку 01.2 декларації з податку на прибуток підприємства у разі приросту запасів), або валових витрат (у рядку 04.2 декларації з податку на прибуток підприємства у разі убутку запасів).

Таким чином, якщо в осіб, які у відповідному податковому звітному періоді перейшли на загальну систему оподаткування зі спрощеної системи або з фіксованого сільськогосподарського податку (далі — ФСП), обліковуються запаси, придбані та оприбутковані в період сплати ФСП або єдиного податку (тобто витрати на придбання яких не було включено до складу валових),

вартість таких запасів не підлягає відображенню в таблиці 1 додатка К1/1 до декларації з податку на прибуток підприємства та відповідно не враховується при подальшому перерахунку по пункту 5.9 ст. 5 Закону.

Зазначені вище платники податку мають право на застосування цього пункту лише до запасів, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких було включено до складу валових витрат у таких випадках:

— або якщо запаси були придбані та оприбутковані платниками після переходу на загальну систему оподаткування,

— або якщо до перебування цих осіб на спрощеній системі або на ФСП вони були платниками податку на прибуток на загальних підставах і мають запаси, придбані та оприбутковані в період перебування на загальній системі оподаткування

.

Головам Державних податкових адміністрацій в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довести зазначене роз’яснення до відома платників податків і підпорядкованих підрозділів та забезпечити його врахування при проведенні контрольно-перевірочної роботи та винесенні рішень в процесі апеляційних узгоджень.

 

Заступник голови Л. Боєнкокоментар редакції

Запаси, придбані на єдиному податку,

до валових витрат не включаються

Отже, при переході на загальну систему оподаткування врахувати у валових витратах вартість запасів, придбаних у період перебування на спрощеній системі,

не вийде. Вартість таких ТМЦ не підлягає відображенню в таблиці 1 додатка К 1/1 до декларації з податку на прибуток і не бере участі в перерахунку за п. 5.9 Закону про податок на прибуток. А право на ВВ підприємство отримує лише за:

— «перехідними» запасами, купленим ще в часи, коли до переходу на єдиний податок підприємство перебувало на загальній системі оподаткування та було платником податку на прибуток;

— запасами, придбаними та оприбуткованими вже (після відходу від єдиного податку) на загальній системі оподаткування.

Зазначимо, що на сьогодні ця позиція ДПАУ є усталеною (аналогічні роз’яснення наводилися в листах ДПАУ від 29.03.2007 р. № 3046/6/15-0316; п. 2 листа від 25.02.2008 р. № 3613/7/15-0217; запитання 6 брошури з питань оподаткування, доведеної листом ДПАУ від 07.09.2006 р. № 16636/7/31-3017 // «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 83; листі Держкомпідприємництва від 28.12.2007 р. № 9779).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі