Ви нам писали. Проблемний збір за розміщення об’єкта торгівлі

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2009/№ 74
В обраному У обране
Друк
Стаття

Проблемний збір за розміщення об’єкта торгівлі

 

Як відомо, провадження господарської діяльності передбачає сплату деяких податків і зборів. До редакції нашої газети надійшов лист із запитанням, чи потрібно сплачувати збір за розміщення об’єкта торгівлі, якщо підприємство має намір відкрити нову торговельну точку? Відповідь на це запитання ви знайдете у запропонованій статті.

Марина КОВЕНКО, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Документи статті

Закон № 1251

— Закон України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 р. № 1251-XII.

Закон № 2806

— Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806-IV.

Декрет № 56-93

— Декрет Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.93 р. № 56-93.

Щоб розпочати торговельну діяльність, суб’єкту господарювання необхідно отримати ряд дозвільних документів, одним з яких є дозвіл на розміщення об’єкта торгівлі. Отримання такого дозволу передбачає сплату відповідного збору.

Відповідно до

ст. 15 Закону № 1251 збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі належить до місцевих зборів. Місцеві податки і збори, механізм їх справляння та порядок сплати встановлюють місцеві ради в межах граничних розмірів ставок, визначених Декретом № 56-93.

Згідно зі

ст. 17 Декрету № 56-93 граничний розмір збору не повинен перевищувати 340 грн. (20 нмдг) для суб’єктів, які постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях, і 17 грн. (1 нмдг) на день — для разової торгівлі.

Як бачимо,

Законом № 1251 та Декретом № 56-93 установлено необхідність платити збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі, а також його граничні розміри.

Разом з тим

ст. 4 Закону № 2806 передбачено, що сферу відносин, пов’язаних з видачею документа дозвільного характеру, має бути врегульовано тільки законами. Зокрема, вони повинні встановлювати:

— необхідність отримання документа дозвільного характеру;

— орган, уповноважений видавати дозвіл;

— платність чи безоплатність видачі;

— строк прийняття рішення про видачу або відмову у видачі документа;

— вичерпний перелік підстав для відмови у видачі та анулювання дозвільного документа;

— можливість для суб’єкта господарювання придбати право на здійснення госпдіяльності за декларативним принципом.

Як бачимо, перелік питань щодо отримання дозволу на розміщення об’єктів торгівлі, які необхідно врегулювати на законодавчому рівні, досить великий. При цьому в жодному із чинних законів сьогодні не прописано необхідність отримання дозволу на розміщення об’єкта торгівлі, строк його видачі, підстави для відмови у видачі тощо. У зв’язку з цим

з набуттям чинності Законом № 2806 правових підстав для видачі органами місцевого самоврядування дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг більше немає, що, у свою чергу, тягне за собою і відсутність об’єкта для справляння збору. На це, зокрема, звертав увагу Держкомпідприємництва в листах від 31.05.2006 р. № 4006, від 17.10.2006 р. № 7507, від 09.11.2006 р. № 8080, від 10.11.2006 р. № 8104, від 28.12.2006 р. № 9476, 19.04.2007 р. № 2891, від 14.08.2007 р. № 6048, від 22.05.2008 р. № 4356.

А от ДПАУ вважає, що в ситуації , яка склалася, перешкод для сплати збору за видачу дозволу на розміщення об’єкта торгівлі немає, і сплатити його необхідно при отриманні дозволу відповідно до

рішень органів місцевого самоврядування (див. листи ДПАУ від 06.07.2007 р. № 13508/7/15-0717 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 80, від 22.04.2008 р. № 488/5/15-0716, № 8374/7/15-0717, п. 5 Оглядового листа від 10.07.2009 р. № 14451/7/15-0617 ).

Крім того, на практиці органи ДПА вимагають дозвіл на розміщення об’єкта торгівлі при видачі суб’єктам господарювання торгового патенту (або продовження строку його дії). Однак, як повідомляє Держкомпідприємництва в

листі від 03.10.2008 р. № 8461 (див. на с. 16), у результаті проведеної Держкомпідприємництвом роботи ДПА запропонувала таке: для придбання торгового патенту суб’єкт господарської діяльності може подати до податкового органу замість дозволу на розміщення об’єкта торгівлі довідку з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Дещо пізніше в

листі від 21.07.2009 р. № 8658/5/15-0416 (див. на с. 15 цього номера) ДПАУ погодилася з тим, що у суб’єктів господарської діяльності більше немає правових підстав для отримання дозволу на розміщення об’єктів торгівлі. Тому заявку на видачу торгового патенту податкові органи прийматимуть за наявності у такого суб’єкта господарювання необхідних документів, визначених частиною четвертою ст. 64 Господарського кодексу України (щодо погодження розміщення підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування), і вимог, установлених п. 2 ст. 58 цього Кодексу (щодо включення до Єдиного державного реєстру) або за наявності документів, що засвідчують право власності або оренди приміщення, в якому здійснюється торговельна діяльність, діяльність щодо надання побутових послуг.

І все ж таки обережним суб’єктам господарської діяльності дозвіл на розміщення об’єкта торгівлі краще отримати, оскільки на місцях продовжують діяти рішення місцевих рад, що вимагають отримання дозволу на розміщення об’єкта торгівлі. А от сміливі платники податків можуть провадити торговельну діяльність без такого дозволу. Щоправда, у цьому випадку слід бути готовими відстоювати свою позицію в суді.

Якщо ви прийняли рішення отримати дозвіл на розміщення об’єкта торгівлі та сплатити відповідний збір, нагадаємо: відповідно до

ст. 17 Декрету № 56-93 для суб’єктів, які постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях (стаціонарних об’єктах), цей збір справляється одноразово. З цим згодні і податківці (див. консультації, опубліковані в журналі «Вісник податкової служби України», 2008, № 6; 2005, № 44). Тут також необхідно згадати і про лист Держкомпідприємництва від 18.02.2006 р. № 1242, в якому зазначено: дозвіл на розміщення стаціонарних об’єктів торгівлі потрібно видавати безстроково, а якщо строк раніше виданого дозволу закінчився, то повторна видача повинна бути безоплатною.

Щодо порядку сплати збору за видачу дозволу на розміщення пересувних торговельних об’єктів, то його встановлюють за рішенням місцевих органів влади.

От ми і розглянули основні моменти, пов’язані зі збором на розміщення об’єкта торгівлі. Сподіваємося, що цей матеріал буде корисним у вашій торговельній діяльності. А якщо у вас виникнуть нові запитання, пишіть нам і ми обов’язково на них відповімо.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд