Щодо надання додаткової соціальної відпустки працівникам, які мають дітей

Редакція ПБО
Лист від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10

Щодо надання додаткової соціальної відпустки працівникам, які мають дітей

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10

 

У Департаменті з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянуто <…> звернення та повідомляється.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про відпустки» жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів (із змінами, внесеними Законом України від 19 травня 2009 року № 1343-VI).

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Тому тривалість невикористаних соціальних додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, за минулі роки, тобто до введення в дію з 1 січня 2010 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей», має визначатися відповідно до норм законодавства, які були чинними на той час.

Якщо одинока мати у 2010 році бере соціальну відпустку за 2009 рік, то вона має бути надана їй тривалістю 7 календарних днів.

Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, надаються понад тривалість щорічної відпустки, передбаченої статтями 6, 7 і 8 Закону «Про відпустки», а також понад тривалість щорічних відпусток, встановлених іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.

Оскільки зазначена відпустка є соціальною відпусткою і не належить до виду щорічних, то вона може надаватися у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до чи після.

У разі коли працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, і в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено статтею 24 Закону України «Про відпустки».

Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей

.

 

Директор Департаменту О. Товстенкокоментар редакції

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, зокрема, надаються працюючим:

— жінці, яка має двох та більше дітей віком до 15 років;

— жінці, яка має дитину-інваліда;

— жінці, яка усиновила дитину;

— одинокій матері;

— батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

— особі, яка взяла дитину під опіку;

— одному з прийомних батьків (цю категорію додано згідно із Законом України від 10.03.2010 р. № 1959-VI, що набув чинності з 30.03.2010 р.).

З 1 січня 2010 року

відповідно до Закону України від 19.05.2009 р. № 1343-VI тривалість додаткової відпустки на дітей було збільшено з 7 до 10 календарних днів без урахування святкових та неробочих днів.

При цьому за наявності декількох підстав для надання такої відпустки його загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

У листі, що коментується, Мінпраці зазначає, що додаткова відпустка на дітей, тривалістю 10 календарних днів (в окремих випадках 17 календарних днів) надається зазначеним категоріям працівників

за 2010 рік. При цьому така відпустка є соціальною і не належить до щорічних, тому вона може надаватися в будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до або після.

Якщо працівниця, яка має право на додаткову відпустку на дітей, у 2010 році бере соціальну відпустку за 2009 або 2008 роки, то за ці роки їй має бути надано відпустку тієї тривалості, яку було встановлено в той період, а саме: 7 календарних днів (не більше 14 календарних днів за наявності декількох підстав для надання додаткової відпустки на дітей).

Слід також пам’ятати, що

законодавством не передбачено строк позовної давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей.

Якщо працівник, який має право на соціальну відпустку, з будь-яких причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або за декілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку, і в разі звільнення, незалежно від причин звільнення, йому має бути виплачено компенсацію за всі дні невикористаної як щорічної, так і соціальної відпустки на дітей.

 

Тетяна Онищенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі