Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Помилилися в додатку 1 до декларації з ПДВ

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Квітень, 2010/№ 31
Друк
Відповідь на запитання

Помилилися в додатку 1 до декларації з ПДВ

 

У травні 2009 року підприємство придбало товар за договором купівлі-продажу на умовах післяоплати за ціною 18000 грн. (у тому числі ПДВ — 3000 грн.). Однак у червні 2009 року було підписано додаткову угоду до договору, згідно з якою ціна товару збільшилася і склала 24000 грн. (у тому числі ПДВ — 4000 грн.), після чого покупець оплатив отриманий товар.

Коригування податкового кредиту в бік збільшення покупець здійснив за підсумками червня 2009 року. При цьому в додатку 1 до червневої декларації в розділі II він помилково вказав суму коригування «+3000 грн.», хоча сума податкового кредиту збільшилася тільки на 1000. Ця помилка перейшла до рядка 16.2 декларації з ПДВ.

Як можна виправити допущену помилку, якщо виявлено її тільки в квітні 2010 року?

ПДВ до сплати в помилковій декларації за червень 2009 року становив 8000 грн.

(м. Донецьк)

 

У ситуації, що розглядається, підприємство цілком правомірно збільшило суму податкового кредиту, скориставшись нормами спеціального

п.п. 4.5.2 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР. У ньому зазначено: якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється зміна компенсації їх вартості (у бік збільшення), то:

а) постачальник збільшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого відбулося таке збільшення, та направляє одержувачу розрахунок відкоригованого значення податку;

б) одержувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду, якщо він є зареєстрованим як платник податку на дату проведення перерахунку.

Виконуючи коригування податкового кредиту, підприємство припустилося помилки в додатку 1 до декларації з ПДВ, що спричинило завищення податкового кредиту та відповідно недоплату податку до бюджету за декларацією за червень на суму

2000 грн. Наслідки такої помилки для платника податків можуть бути достатньо серйозними, тому виявити та виправити її краще самостійно.

Як випливає з

п. 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III (далі — Закон № 2181) та п. 4.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. № 166 (далі — Порядок № 166), виправити виявлені помилки в декларації з ПДВ можна двома способами:

— у декларації за будь-який наступний звітний період, протягом якого виявлено помилки;

— в уточнюючому розрахунку за формою, наведеною в додатку 5 до

Порядку № 166.

Однак при цьому необхідно мати на увазі, що помилки, пов’язані із завищенням податкових зобов’язань, може бути виправлено платником податків будь-яким із двох цих способів. А от помилки, пов’язані із заниженням податкових зобов’язань, виправляються в поточній декларації тільки в одному випадку — якщо їх допущено в декларації за попередній податковий період. Щодо більш ранніх помилок, то для них призначено

уточнюючий розрахунок (далі — УР). На це, зокрема, звертала увагу ДПАУ в Методичних рекомендаціях з виправлення платниками помилок, самостійно виявлених ними в податковій декларації з податку на додану вартість, які наведено в додатку до листа від 15.12.2003 р. № 19470/7/11-1217.

У цьому випадку помилку виявлено через рік, тому виправити її можна буде тільки одним способом — через уточнюючий розрахунок. Це відбувається в загальному порядку:

— до рядка

1 переносяться дані рядків помилкової декларації з ПДВ за червень 2009 року;

— у рядку

3 відображається код рядка декларації, що виправляється, 16.2, а під ним сума коригування податкового кредиту 2000 зі знаком «-»;

— у рядку

6 указується сума, на яку збільшується показник рядка 20 та рядка 27 декларації (+2000 грн.);

— у рядку

7 зазначаються виправлені показники декларації, тобто значення рядків 20 — 27 декларації за червень 2009 року, неначебто в них не було допущено помилки.

— у рядку

8.1 відображається сума, що підлягає сплаті до бюджету, — 2000 грн. (значення цього рядка проводиться за особовим рахунком платника податків);

— у рядку

9 проставляється сума 5 % штрафу 100 грн. (2000 х 5 %).

Зверніть увагу: сплатити суму недоплати та штраф слід перед поданням уточнюючого розрахунку до місцевої ДПІ, як того вимагає

п. 17.2 Закону № 2181. Інакше ці суми розглядатимуться як податковий борг з відповідним застосуванням штрафних санкцій.

І ще один момент: при виправленні допущеної помилки необхідно враховувати те, що виявлена помилка допущена в рядку декларації

16.2, заповнення якого вимагає подання додатка 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ». У зв’язку з цим разом з УР слід подати й додаток 1. Тільки майте на увазі: після вдосконалення програмного забезпечення, що використовується в місцевій ДПІ, заповнювати цей додаток слід на загальну (правильну) величину 1000 грн., а не на виправлену різницю.

 

Марина Ковенко, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі