Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Строки направлення помилково перерахованих сум податкових платежів на правильний рахунок

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Серпень, 2010/№ 61
Друк
Відповідь на запитання

Строки направлення помилково перерахованих сум податкових платежів на правильний рахунок

 

Підприємство при сплаті податкових платежів помилково перерахувало кошти на неправильний рахунок. Після виявлення помилки підприємством було подано заяву до податкової інспекції про перерахування цієї суми на належний рахунок. Протягом яких строків податковий орган зобов’язаний здійснити таке перерахування і з якого моменту податкове зобов’язання вважатиметься виконаним?

(м. Одеса)

 

Почнемо з другого запитання — про те, з якого моменту в разі направлення раніше помилково сплаченої суми на погашення поточного податкового зобов’язання воно вважатиметься погашеним.

Думка податківців з цього питання аналогічна їх позиції в більш загальному питанні

про момент виконання платником податків податкового зобов’язання. Нагадаємо: податкові органи наполягають, що податкове зобов’язання має вважатися виконаним з моменту зарахування грошових коштів до бюджету, суди ж переважно виходять з того, що обов’язок платника податків зі сплати відповідної суми податкового зобов’язання припиняється в момент подання платіжного доручення до банку за умови наявності на рахунку достатнього грошового залишку (див. про це докладно «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 95, с. 11).

Якщо ж у платіжному дорученні було неправильно зазначено реквізити рахунка, на який мав надійти платіж, питання ускладнюється. Податкові органи наполягають на тому, що

податкове зобов’язання є погашеним тільки з моменту перерахування платежу на належний рахунок (див. Податкове роз’яснення щодо відповідальності платника податків за порушення термінів сплати сум податкових зобов’язань при перерахуванні платником коштів на рахунки, які відкриті не за місцем його реєстрації, неправильні коди бюджетної класифікації тощо, затверджене наказом ДПАУ від 15.01.2002 р. № 25). Багато в чому таку позицію обумовлено тим, що контроль за повнотою та своєчасністю сплати платниками податків платежів до бюджету здійснюється згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами (п. 5.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПАУ від 18.07.2005 р. № 276), а відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа покладено на особу, яка оформила цей документ та подала його до обслуговуючого банку (див. також «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 31, с. 18).

У світлі такої позиції податківців суб’єктам господарювання, які виявили, що при перерахуванні суми податкових платежів до бюджету допущено помилку, і кошти було зараховано не на той рахунок, важливо знати,

в які строки за умови подання відповідної заяви така сума буде направлена на потрібний рахунок та, відповідно, чи не буде при виборі такого варіанта податкове зобов’язання простроченим. Відповідні строки встановлено Порядком взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) платникам податків, затвердженим наказом ДПАУ, Мінфіну і Держказначейства від 03.02.2005 р. № 58/78/22 (далі — Порядок № 58). Він передбачає таку процедуру:

1) платник податків подає до податкової інспекції за місцем перебування на податковому обліку заяву довільної форми про повернення йому помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів); таку заяву може бути подано протягом 1095 днів із моменту виникнення переплати (

пп. 5, 6 Порядку № 58);

2) у заяві обов’язково вказується, куди має бути направлено кошти, що повертаються, — на поточний рахунок в установі банку,

на погашення податкового зобов’язання (податкового боргу) за іншим податком, збором (обов’язковим платежем) або шляхом оформлення чека на отримання готівкових коштів;

3) якщо йдеться про платежі до держбюджету, то на підставі отриманої заяви податковий орган готує відповідний висновок, який протягом

5 робочих днів від дати отримання заяви платника податків має бути передано до територіального органу Держказначейства (див. Порядок повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Держказначейства від 10.12.2002 р. № 226). Якщо ж заява стосується платежу до місцевого бюджету, то податковий орган протягом тих же 5 робочих днів із дня його отримання повинен попередньо подати свій висновок до районного (міського) фінансового органу, який, у свою чергу, протягом 2 робочих днів має його погодити та повернути податковому органу. Останній не пізніше ніж на наступний робочий день подає погоджений висновок до територіального органу Держказначейства;

4) після отримання висновку податкового органу терорган Держказначейства протягом

5 робочих днів повертає помилково сплачену суму у спосіб, зазначений платником податків у його заяві (п. 9 Порядку № 58).

Таким чином, щодо загальнодержавних податків строк, протягом якого здійснюється перерахування, повинен скласти

не більше 10 робочих днів (цей же строк прямо названо в п. 21.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР).

Ураховуючи позицію, яку неодноразово висловлювали податкові органи, вони виходитимуть із того, що

податкове зобов’язання слід вважати погашеним з моменту, коли територіальний орган Держказначейства перерахує грошові кошти на зазначений платником податків рахунок (див. також «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 6, с. 46).

Як бачимо, щоб скористатися цим варіантом повернення помилково сплачених на неналежний рахунок податкових платежів шляхом направлення їх на погашення поточних податкових зобов’язань, слід мати достатній запас часу до закінчення строків їх виконання. Інакше підприємству може загрожувати застосування до нього санкцій за несвоєчасне виконання податкових зобов’язань, зокрема, штраф за несвоєчасну сплату податку відповідно до

п.п. 17.1.7 Закону № 2181 та пені згідно з п.п. 16.1.2 Закону № 2181 (див. консультацію в журналі «Вісник податкової служби України», 2008, № 39, с. 31).

Зрозуміло, сперечатися з податковим органом можна і в цьому випадку, доводячи, що податкове зобов’язання вважається виконаним з моменту надходження необхідної суми до бюджету, а її перерахування на потрібний рахунок є вже суто технічним моментом (див., наприклад,

постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.07.2009 р. № 2а-2223/09/2670). Аргументи, на підставі яких суди в аналогічних спорах виносили рішення на користь платників податків, докладно нами аналізувалися у статті «Сплата податку не на той рахунок» // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 32, с. 34. Більш переконливою виглядає позиція ВАСУ, на думку якого, датою погашення податкового зобов’язання в ситуації, що розглядається, слід вважати дату подання платником податків заяви про направлення помилково перерахованої суми на сплату відповідного податку, оскільки подальше перерахування здійснюється податковим органом та органом Держказначейства, і платник податків позбавлений можливості вплинути на цей процес (див. ухвалу ВАСУ від 23.02.2010 р. № К-17809/07).

Однак довести свою правоту буде дуже непросто (на жаль, зустрічаються і судові рішення не на користь платників податків, див., наприклад,

ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2009 р. № 22а-9391/08/9104). До того ж навіть на рівні Порядку № 226 передбачено ситуації, за яких повернення може затягнутися в часі.

Тому, можливо, надійніше сплатити необхідну суму на правильний рахунок, а потім уже, переконавшись шляхом звірки в надходженні коштів на помилковий рахунок, вимагати направлення цієї суми на погашення майбутніх податкових зобов’язань.

 

Олена Уварова, юрист

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі