Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо бухгалтерського обліку операцій з облігаціями

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Серпень, 2010/№ 62
Друк
Лист від 02.09.2009 р. № 31-34000-20-16/23504

Щодо бухгалтерського обліку операцій з облігаціями

Лист Міністерства фінансів України від 02.09.2009 р. № 31-34000-20-16/23504

 

Міністерство фінансів України на запит щодо бухгалтерського обліку операцій з облігаціями повідомляє, що

для відображення розміщення (перепродажу) емітентом власних облігацій та їх викупу застосовується Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 (рахунок 52 «Довгострокові зобов’язання за облігаціями»).

 

Заступник міністра Д. Фудашкінкоментар редакції

Розміщення (перепродаж) та викуп власних
облігацій емітент відображає на рахунку 52

Згідно з п. 1 ст. 7 Закону України від 23.02.2006 р. № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок»

облігація — це цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов’язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк і виплатити дохід за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення.

Як абсолютно справедливо зазначив Мінфін у листі, що коментується, Інструкцією № 291 для відображення в бухгалтерському обліку розрахунків з іншими особами за випущеними та сплаченими

власними облігаціями визначено рахунок 52 «Довгострокові зобов’язання за облігаціями». Щоправда, на тому, що на цьому рахунку 52 обліковуються облігації строком погашення понад дванадцять місяців з дати балансу (тобто довгострокові), Мінфін чомусь не акцентував увагу.

Нагадаємо, що рахунок

52 «Довгострокові зобов’язання за облігаціями» має три субрахунки:

521 «Зобов’язання за облігаціями», за кредитом якого ведеться облік боргових зобов’язань за номінальною вартістю облігацій, за дебетом — погашення заборгованості за розрахунками з власниками облігацій;

522 «Премія за випущеними облігаціями», де за кредитом обліковуються отримані премії за випущеними емітентом облігаціям, тобто суми перевищення ціни продажу облігацій над їх номінальною вартістю. Ці суми є доходом емітента та списуються в міру амортизації до дебету цього субрахунку з одночасним визнанням фінансових доходів (кредит субрахунку 733 «Інші доходи від фінансових операцій»);

523 «Дисконт за випущеними облігаціями»: на цьому субрахунку (за дебетом) обліковується від’ємна різниця між ціною розміщення випущених облігацій та їх номінальною вартістю (дисконт). Сума такої різниці є нічим іншим, як витратами емітента. Амортизація дисконту списується з цього субрахунку до дебету субрахунку 952 «Інші фінансові витрати».

Зверніть увагу: у Балансі (форма № 1) знаходить своє відображення згорнуте сальдо за рахунком

52 (у розділі III Пасиву).

Що ж до обліку операцій

з короткостроковими облігаціями (які є такими первісно), то, на жаль, Інструкцією № 291 спеціального рахунка для цього не визначено. Тому буде логічним, на наш погляд, у цій ситуації скористатися правом відкриття додаткових субрахунків бухгалтерського обліку. Наприклад, з метою обліку зобов’язань за короткостроковими облігаціями можна скористатися спеціально запровадженими субрахунками до субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі